Ghostwatch

(TV film)
Horor / Mysteriózní
Velká Británie, 1992, 90 min

Hororový příběh natočený v dokumentárním stylu. Ghostwatch je název televizního pořadu, který v přímém přenosu pátrá po projevech duchů, poltergeistů a dalších nadpřirozených sil. (Hans.)

J*A*S*M

Pro mě nejpřekvapivější nově objevená hororová vykopávka roku. U nás takřka neznámá televizní duchařina, která při svém prvním uvedení v britské BBC způsobila nemalý poprask. Nedivím se tomu. Dějově jeGhostwatch dovedení současného found footage / mockumentary trendu takřka k dokonalosti - film se tváří jako skutečný televizní dokumentární pořad a byl tak i vysílán - a to prosím pěkně v roce 1992, tedy několik let před Blair Witch Projectem! Je vlastně mimo moje chápání, jak tento předchůdce všech současných fake hororových dokumentů mohl dojít se způsobem použití této formy tak daleko. Až uvidíte, budete překvapení také. Mimochodem Oren Peli tu musel brát inspiraci pro svoje Paranormal Activity (a hlavně pro třetí díl s holčičkami a Tobym). Negativem jsou dost slabí herci (skuteční reportéři BBC), ale nápad a atmosféra (v druhý polovině je to občas fakt krutě strašidelný) to táhnou nahoru, takže doporučuju asi úplně všem hororovým fanouškům. Dnes už je na tento způsob natáčení člověk zvyklý, takže část působivosti možná zmizela, ale vidět to živě v onom roce 1992, tak neusnu. ()

RUSSELL

Tak tohle je opravdu ojedinělý a velmi svérázný počin britské televize BBC. Byl odvysílán o Halloweenu roku 1992 a způsobil obrovský poprask. Dodnes je uznávaným dílkem a zároveň také praotcem všech novodobých hororových mockumentary snímků a found footage. Nebýt Ghostwatch, tak těžko říct, zda by existoval The Blair Witch Project, jehož tvůrci přiznali, že Ghostwatch viděli ještě před tím, než svůj film vůbec začali vymýšlet. Ghostwatch si ale svou pověst nezískal jen kontroverzí, kterou kolem sebe vyvolal, ale také opravdu působivým zpracováním, které vás i dnes dokáže vystrašit. Musím se přiznat, že i já jsem v určitých momentech měl celkem nahnáno, což bych od britského televizního mockumentu z roku 1992 vážně nečekal. V té době to muselo být jako blesk z čistého nebe a vůbec se nedivím, že to napálilo tolik lidí, kteří uvěřili, že to, co sledují, se opravdu děje. Být v té době teenager a naladit si Ghostwatch bez úvodního varování, tak si myslím, že i já bych byl na vážkách a vůbec bych se nedivil, kdybych z toho měl na delší dobu noční můry. Well played, BBC... well played! ()

wipschka

Mocumentární praděd všech blairwitchů a paranornálních aktivit, který je narozdíl od výše zmíněných sledovatelný a místy atmosférický (zvlášť poslední část). Navíc svého času to musel být opravu slušný poprask..Kéž by někdy takovou humornou show spáchala třeba Česká televize, byl by tam Karel Voříšek, Ray Koranteng, Lucie Borhyová a bylo by to boží! ()

ledzepfan

Zoufale zapomenutý děda všech moderních founfootage můvíček a zároveň dost krutý žert stanice BBC... Jestli tohle hodili bez varování do vysílání na halloweenský večer, tak chápu, že to některé babičky a slabší povahy nepobraly úplně dobře a následná vlna poinfarktových reakcí mohla vést k onomu "zákazu" vysílání.... Z dnešního pohledu jde spíše o příjemně mrazivou zajímavost, než o nějáký HC kulervoucí nervák, ale své kouzlo to má a zábava je to slušná. ()

kaylin

Jak nemám mockumentary rád, protože se ho většinou zhostí neumětelové, tak v případě „Ghostwatch“ jsem velmi spokojený. Tohle je snímek, který mě bavil, který je svou stylizací maximálně dotažen k tomu, aby skutečně zastupoval něco, co by mohlo být bráno jako reálné. Navíc byly zvoleni i dobří herci, kdy fanoušky „Červeného trpaslíka“ může potěšit přítomnost Craiga Charlese. ()

• Byly zaznamenány dva případy, podle kterých měl Ghostwatch vyvolat u dvou desetiletých chlapců posttraumatickou stresovou poruchu. Údajně se jednalo o první ohlášený případ, kdy televizní program u někoho zapříčinil PTSP. (Zdroj ČSFD)
  • Telefonní linka skutečně fungovala a lidem, kteří na ní zavolali, bylo jako první sděleno, že se nejedná o reálné vysílání, ale i přesto měli stále možnost odvyprávět své příběhy. (Zdroj ČSFD)
  • Ghostwatch nemělo za cíl podvést či oklamat diváky. Pořad byl uváděn jako drama a v úvodu také obsahoval titulek, ve kterém bylo uvedeno, kdo je jeho autorem. Většina lidí si ovšem naladila program až poté, co na stanici ITV skončil film, a proto si mnozí mysleli, že to, co vidí, je ve skutečnosti vysíláno živě. (Zdroj ČSFD)