poster

Ghostwatch (TV film)

Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1992, 90 min

Režie:

Lesley Manning

Scénář:

Stephen Volk
 • corpsy
  ****

  Väčšina tu komentujúcich, mi ( nechtiac ) ukradla veľkú časť z môjho budúceho komentáru. Preto bude najlepšie, ak si prečítate slová, ktoré som chcel použiť, v komentároch ostatných. Ale aby som nebol sráč, ktorý sa hneď vzdá, zgramatizujem pár viet. Mockumentary, ktorú tu kritizujem, resp. obdivujem, je navísosť perfektnou ukážkou svojho spomenutého žánru, tentoraz v hororovom štýle. Niet tu trápnych chvíľ, patetických momentov, ani prepálených hororových scén. Takmer dokonalá ukážka TV štýlu. Teda niečo, čo by ( vraj ) najúspešnejšia TV na Slovensku nedokázala, a ešte k tomu bez reklám.(14.8.2015)

 • Pirabin
  *****

  Miluju, když je žánr od kterýho vůbec nic nečekám, a myslím, že mě nemůže už ničím překvapit a pak se objeví takovýhle klenot! Máte rádi Blair witch? Paranormal activity? Tak tohle je jejich starší, zkušenější a v mnoha směrech lepší dědeček, který si s nima vůbec v ničem nezadá a nabízí skvělý detailní příběh, a výbornou atmosféru, která v 90. letech děsila tak moc, že musel bych "pořad" stažen po prvním vysílání a ven se dostal, až téměř po dvaceti letech. Ano, v dnešní době patrně tak nevyděsí jako tenkrát, ale i tak se jedná o skvělé dílko.(7.8.2012)

 • wipschka
  ****

  Mocumentární praděd všech blairwitchů a paranornálních aktivit, který je narozdíl od výše zmíněných sledovatelný a místy atmosférický (zvlášť poslední část). Navíc svého času to musel být opravu slušný poprask..Kéž by někdy takovou humornou show spáchala třeba Česká televize, byl by tam Karel Voříšek, Ray Koranteng, Lucie Borhyová a bylo by to boží!(3.3.2015)

 • Burdock
  ****

  Dědeček všech mockumentů a foundfootageů. Hezky se na to dívá, čas na intenzitě zážitku moc neubral. Finále už trochu moc přitažený za vlasy. Celkově opravdu pěknej kousek, kterej doporučuju všem, co se snažej mít nakoukaný všechny zajímavější/zvláštnější kousky mezi horory. PS: Cameo Listera z Červenýho trpaslíka taky potěší :)(18.3.2014)

 • RUSSELL
  ****

  Tak tohle je opravdu ojedinělý a velmi svérázný počin britské televize BBC. Byl odvysílán o Halloweenu roku 1992 a způsobil obrovský poprask. Dodnes je uznávaným dílkem a zároveň také praotcem všech novodobých hororových mockumentary snímků a found footage. Nebýt Ghostwatch, tak těžko říct, zda by existoval The Blair Witch Project, jehož tvůrci přiznali, že Ghostwatch viděli ještě před tím, než svůj film vůbec začali vymýšlet. Ghostwatch si ale svou pověst nezískal jen kontroverzí, kterou kolem sebe vyvolal, ale také opravdu působivým zpracováním, které vás i dnes dokáže vystrašit. Musím se přiznat, že i já jsem v určitých momentech měl celkem nahnáno, což bych od britského televizního mockumentu z roku 1992 vážně nečekal. V té době to muselo být jako blesk z čistého nebe a vůbec se nedivím, že to napálilo tolik lidí, kteří uvěřili, že to, co sledují, se opravdu děje. Být v té době teenager a naladit si Ghostwatch bez úvodního varování, tak si myslím, že i já bych byl na vážkách a vůbec bych se nedivil, kdybych z toho měl na delší dobu noční můry. Well played, BBC... well played!(16.5.2018)

 • - Byly zaznamenány dva případy, podle kterých měl Ghostwatch vyvolat u dvou desetiletých chlapců posttraumatickou stresovou poruchu. Údajně se jednalo o první ohlášený případ, kdy televizní program u někoho zapříčinil PTSP.

 • - Telefonní linka skutečně fungovala a lidem, kteří na ní zavolali, bylo jako první sděleno, že se nejedná o reálné vysílání, ale i přesto měli stále možnost odvyprávět své příběhy.

 • - Ghostwatch nemělo za cíl podvést či oklamat diváky. Pořad byl uváděn jako drama a v úvodu také obsahoval titulek, ve kterém bylo uvedeno, kdo je jeho autorem. Většina lidí si ovšem naladila program až poté, co na stanici ITV skončil film, a proto si mnozí mysleli, že to, co vidí, je ve skutečnosti vysíláno živě.