Chladné léto roku 1953

• Sovětský svaz Cholodnoe leto pjaťděsjat tretěgo (více)

Eastern zasadený do tragického obdobia politických prehmatov a dogmatických hesiel. Roku 1953 sa po Stalinovej smrti následkom Berijovej amnestie dostali na slobodu kriminálne živly. V odľahlej severskej osade sa dvaja politickí vyhnanci postavia proti šesťčlennej bande hrdlorezov, ktorá ohrozuje obyvateľstvo. Hlavný hrdina, bývalý rozviedčik, ktorého vyhnanstvo priviedlo do stavu hlbokej melanchólie a rezignácie, sa v konfrontácii so zločinnou bandou zbavuje ťaživého bremena poníženia a krivdy, nachádza stratenú ľudskú dôstojnosť, zmysel pre solidaritu a ochotu obetovať sa pre iných. (oficiální text distributora)

route60

Alexandr Proškin natočil akční film po Rusku (Sovětsku) a zároveň odhaluje svinstvo Stalinové moci a doby po jeho smrti v době svého vzniku film vyvolal dost otázek a mnohým konečně otevřel oči, opravdu kvalitní Sovětský film. ()

Eire

Z filmu bolo citit ze KOMANCI uz idu do prdele... ;-) Aj ked vtedy, ked som to videl 1x bolo este v CSSR dost TUHO... Dnes som si to pozrel s odstupom viac ako 30 rokov.... A PRIDAVAM este jednu * 90%! Okrem Nikitu M., Bondarcuka a Rogozkina sa Proskinovi asi ziadny rusky rejza nevyrovna. ()

tata22

Vynikající dílo. Je v tom síla, atmosféra, všechno. Jak malými prostředky se dá vyjádřit tak obrovská vina bolševika, bezpráví, útlak. Shlédl jsem to jedním dechem. Trochu mi to připomnělo slavný ruský film A jitra jsou zde tichá ale myslím, že tohle bylo ještě lepší. Doporučuji všem. ()