Chladné léto roku 1953

Cholodnoe leto pjaťděsjat tretěgo

• Sovětský svaz

Холодное лето пятьдесят третьего...

Kholodnoe leto pyaatdesyat tretego

Studené leto roku 1953

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Krimi / Akční / Western

Sovětský svaz, 1988, 102 min

Jeden z prvních filmů, který se snaží ukázat problematiku politických vězňů v Rusku. Po Stalinově smrti je snaha zrušit Gulag, ale bachaři nejdříve propustí kriminálníky a přesvědčí tak veřejnost o vině politických. A ti se pak mnohem obtížněji mohou zařadit zpět do společnosti. Děj filmu se odehrává na Sibiři, kde 2 političtí vězni s nuceným pobytem brání vesnici proti bandě kriminálníků.(7.7.2003)

Na tenhle film mě upozornila před 10 a více lety mamka. Dávali to ve filmovém klubu na dvojce, takže v původním znění (velké plus) jsem si to nahrála na VHS (ještě ji mám :) ). A valila jsem oči. To muselo být šílený, když vyrazila do světa tahle svoloč po amnestii. Parádní obsazení - Šlupka řekl za film pár vět, kriminálníci vypadali dost věrohodně (bez mozku), marnost, drsná Sibiř, napětí... A v odlehlé pustině se pomoci těžko někoho dovoláte...při prvním shlédnutí mě ten film moc mile překvapil.(28.4.2013)

Ten, kto sa nechá (podobne ako ja) zviesť akčným prívlastkom filmu a bude čakať vo filme niečo, čo by ten prívlastok potvrdilo, bude sklamaný. Ja som si tento fakt však uvedomil pomerne rýchlo a tak moje očakávania zaujali úplne iný postoj. Kvalitná sovietska dráma, ktorá s prehľadom a s nasadením kritizuje heslá a činy svojej niekdajšej vlády a politické prešľapy, o ktorých som sa vďaka tomuto filmu vôbec prvýkrát dozvedel. Film plný obyčajných hrdinov a neobyčajných zloduchov, česť súdruhom za takýto film. 80%.(30.10.2008)

Vida, co mohlo vzniknout v perestrojce. Atraktivní prostředí mi moc připomínalo sérii švédských filmů z ostrovů. Jenomže taky ukázka toho, jak blbě se dá zatočit s výborným námětem - porovnejte si s filmem Stíny horkého léta, zápletka s přimhouřením očí podobná, atmosféra a zpracování naprosto odlišné. Tenhle film zkrátka plyne, a spíš uspává než bouří krev v žilách.(1.8.2018)

Film odvážný vzhledem k místu a času, kdy vznikl, nicméně v době Gorbačovovi Perestrojky to prošlo. Je to takový rádoby western, který se odehrává v jiné době a na Sibiři. Když vězeň-vyhnanec a bývalý rozvědčík Sergei Basargin prohlásí, že v létě neumře a snímek nicméně má v názvu chladné léto, tak větříte smrt a popravdě předpokládal jsem konec ve stylu Je třeba zabít Sekala. Byl? Musíte se podívat sami na tento film s jistou stránkou ruské duše.(14.7.2018)