Andaluský pes

• Francie Un chien andalou (více)
Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický
Francie, 1929, 16 min

Při psaní scénáře si Luis Bunuel a Salvador Dali dávali záležet, aby nic ve filmu nebylo racionální. ANDALUSKÝ PES je 16 minut bizarních a surrealistických výjevů, které mohou, ale taky nemusí, něco znamenat. Ženské oko je rozříznuté vejpůl, muž za sebou táhne dva velké klavíry, na nichž jsou mrtví oslové a živí kněží, v díře v dlani se objeví množství mravenců... Surrealismus 20. let dominoval zejména ve výtvarném umění a v literatuře, teprve tímto kratičkým snímkem, na první pohled pouhou provokativní hříčkou, vstoupil i do hájemství filmu. Příznačná je zvláštní, jakoby halucinační atmosféra, která vytěsňuje potřeby vázat vyprávění do úměrných příčinnostních vazeb. Nad groteskní stylizací však vítězí bizarnost někdy až hrůzná - počínaje úvodním záběrem s rozřezávaným okem a konče pověstnou scénou, kdy mladík chtěje se dostat ke své milence táhne dva klavíry, na nichž spočívají mrtvá dobytčata, potřísněná krví a výkaly. (oficiální text distributora)

M1911 odpad!

Tohle je umění vole, jesli se ti to nelíbí, tak seš uplně blbej! Salvador Dalí si dal na chvíli pokoj od malování těch svých píčovin (v dobrém slova smyslu) a rozhodl se spojit síly s Luisem Buñuelem a vytvořit tak ultimativní surrealistický filmový počin, který zavede divákovu mysl do zcela nových výšin. Nevím jak u vás, ale já jsem si teda říkal "doprdele na co se to zase koukám, že se na to nevyseru fakt" už kolikrát. Nutno uznat, že úvodní scéna byla docela zajímavá, hlavně hudba a střih na měsíc, ale pak to šlo do kopru, jelikož ačkoliv si myslím, že jakž takž mezi řádky číst dovedu, co tímhle chtěl básník říct jsem opravdu nerozluštil. To bych se rovnou příště mohl dívat jak se točí prádlo v pračce a hledat v tom skryté významy, například halucinační atmosféru ždímání, groteskní stylizace zapomnění červené ponožky mezi bílým oblečením či vítězství někdy až hrůzné bizarnosti, kdy praskne potrubí a vytopíme sousedy. No ale nic, mrsknu tomu hodnocení dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je mi úplně jedno, že si z toho někteří jedinci budou muset přečistit svoje brýle s dřevěnými obroučky, aby se ujistili, že se opravdu mezi námi najdou takoví plebejci jako já. Ale stejně všichni dobře víme, že kdyby tohle natočil například támhle Dušan odnaproti, po Andaluském psovi by neštěkl ani pes, ale najdou se tací, kteří by by onanisticky opětkovávali i patnáct minut roztírání hoven po zdi, jen kdyby pod tím byl podepsán Salvador nebo Luis, natož pak oba dva najednou. ()

Lokran

Surrealistické to bylo až až. Ale nebylo to špatné, na dobu vzniku hodně provokativní. Dnes jen zajímavé. ()

thestral

někdy je těžké pochopit, možná ale není zas až tak důležité snažit se o to.myslím, že tenhle film je přesně takový, ale baví vás, právě z těch nepochopitelných důvodů.A vůbec se v něm nemluví.Ruce se v něm vodí na procházku, mravenci lezou z děr a sklivec zase z oka.a o realitu se v něm vůbec moc nestarali:) ()

SharpChick

Čím víckrát se na to dívám, tím víc mi to přijde divné... Když už se člověk smíří s tím, že to nejde pochopit, a taky když z něj opadne ten počáteční údiv z toho,že vidí něco tak neobvyklého a neopakovatelného, pak se to pro něj stane jen sledem zajímavých, ale nesouvisejících obrázků... 60% ()

113kw

Un Chien andalou , An Andalusian Dog Krátkometrážní / Experimentální / Drama / Psychologický Francie, 1929, 16 min Režie: Luis Buñuel Hrají: Simone Mareuil, Pierre Batcheff, Luis Buñuel, Salvador Dalí http://www.123video.nl/playvideos.asp?MovieID=532499 oko: http://www.viddler.com/explore/Microcinema/videos/98/ krátké, morbidní (detail rozřezaného kravího oka hned na začátku) -děj: muž žije se ženou, měšťáci, alkoholismus či šílenství – metafory jejich života, nevědí co by (protože mají základní potřeby zajištěny) hudbu – vybral LuIs Buñuel surrealismus, na svou dobu velmi šokující ()

Agipov

Ťažko hodnotiť, vopred som nevedel o čo ide, a tak som stále čakal na toho PSA, no prišla iba zmes bizarností a nejakých zlepených nechutných výjavov a snov. Nič nedávalo zmysel a ani ma to neupútalo, ale nemalo čo, keďže to bolo bez deja. Ale ako som sa dočítal DALImu a BUNUELovi šlo práve o to aby tam nebolo nič racionálne. DALIho maľby sú neskutočne krásne, no tomuto som zatiaľ neprišiel na chuť. 1* za efektné očko, 1* za ruku s mravcami. ()

Pulper

Neviděl jsem celé, ale zásadní scény ano a tak si dovolím "přispět". Surrealismus na výbornou a oko-měsíc je nejnejnejpůsobivější scéna, jakou znám. Minimalisticky geniální, troufám si tvrdit :-) ()

hero_bk odpad!

Nevím, co jsem viděl, ale vím, že už to nechci nikdy vidět znovu. Salvátora Dalího mám rád, dokonce jsem byl v jeho galerii v Paříži, ale asi by měl zůstat u obrázku a soch rozteklých hodin, protože nazývat tohle filmem ani není možné. Nemám rád, když se cokoli nebo kdokoli dotýká oční bulvy (vadí mi to dokonce už i v Simpsonových, kteří jsou kreslení), takže nemůžu hodnotit jinak než odpadem... ()

Dampfer

Po delším uvažování měním z odpadu na jednu hvězdičku, protože ačkoli mi film kladného nic nedal a hnusil se mi, postrádal jakýkoliv smysl, dějovost, postavy a byl pouze o házení nesmyslných obrazů na plátno, musím uznat, že natočit snímek bez naprostého smyslu je kousek, který si nějaké to vyšší hodnocení zaslouží a navíc pro milovníky různých,jak já říkám, "alternativních" umění to je určitě delikátní jednohubka. ()

Ronee

Videla som verziu s hudbou od Niny Simon a musím povedať, že to bol celkom zážitok. Nemôžem hodnotiť inak, než plným počtom, lebo keď chcem demonštrovať, o čom je surrealizmus, stačí, ak pustím tento film. Je v ňom podstata toho, čo tento umelecký smer priniesol do dejín umenia. Salvádor Dalí je very good. ()

myse

Ve škole nás učili, že tento snímek má být satirou na Federica Garcíu Lorcu ( z důvodu nepřátelství s L.Buňuelem a S.Dalím během studií v Madridu). Hledala jsem to v tom celých 16 minut, ale asi jsem natvrdlá, já to v tom prostě vůbec nevidím; to bych byla celkem ráda, kdyby mi to někdo jednou objasnil. Vidím jenom sérii zdánlivě nesouvislých absurdních surrealistických obrazů. Adjektivum bizarní vystihuje vše. Že to bylo na svou dobu převratné? Myslím, že je to převratné na každou dobu. Rozhodně nic pro mě, mimo dimenzi mého chápání. Dalí se měl držet obrazů, tam mu to jde výtečně. ()

xenopus

Řečeno slovy klasika: "A komu tim prospějete, co?" Fakt nevím, komu tím tvůrci prospěli, maximálně sobě, když do filmu vložili výlev svého podvědomí. Anebo prostě byli jen na tripu a napsali první co je napadlo, bez naprosté návaznosti a nedejbože smyslu. Cením si experimentu v roce 1929, ale historie ukázala, že surrealismus ve své čisté podobě do filmu nepatří. Oproti iracionálním obrazům je Isoldes Liebestod coby zvukový doprovod dvou částí filmu absolutně racionální. A i když prakticky okamžitá smrt způsobená žalem nad smrtí zemřelého milence ve skutečnosti moc racionální není, je mi milejší zůstat u představy, že je, než se smířit s iracionalitou Andaluského psa. Tím pádem si ho už ale vícekrát nepustím. ()

karlee

Těžko hodnotit, surrealismus moc nemusím (cizí sny jsou poměrně nudná záležitost). Ale aspoň pobavily titulky s časovým určením děje. Jinak mi to ale přišlo spíš dobově šokující, než podmanivě nápadité. ()

Scraffy

Naozaj parádny filmik, ktorý má parádne efekty na tú dobu a aj obsadenie. Spôsobuje a stvárňuje vo vás hrôzu z čohokoľvek, čoho sa bojíte. ()

IvonaK

Ještě bizarnější kousek než mazací hlava. :-) Jinak zajímavá shoda úmrtí představitelů hlavních rolí. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu