Andaluský pes

• Francie Un chien andalou (více)
Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický
Francie, 1929, 16 min

Při psaní scénáře si Luis Bunuel a Salvador Dali dávali záležet, aby nic ve filmu nebylo racionální. ANDALUSKÝ PES je 16 minut bizarních a surrealistických výjevů, které mohou, ale taky nemusí, něco znamenat. Ženské oko je rozříznuté vejpůl, muž za sebou táhne dva velké klavíry, na nichž jsou mrtví oslové a živí kněží, v díře v dlani se objeví množství mravenců... Surrealismus 20. let dominoval zejména ve výtvarném umění a v literatuře, teprve tímto kratičkým snímkem, na první pohled pouhou provokativní hříčkou, vstoupil i do hájemství filmu. Příznačná je zvláštní, jakoby halucinační atmosféra, která vytěsňuje potřeby vázat vyprávění do úměrných příčinnostních vazeb. Nad groteskní stylizací však vítězí bizarnost někdy až hrůzná - počínaje úvodním záběrem s rozřezávaným okem a konče pověstnou scénou, kdy mladík chtěje se dostat ke své milence táhne dva klavíry, na nichž spočívají mrtvá dobytčata, potřísněná krví a výkaly. (oficiální text distributora)

Marcos22

Andaluský pes je krátkometrážním snímkem, plným nejrozmanitějších násilných surreálných scén, které se snaží diváka šokovat. Duo Buñuel - Dalí se svým dílem snaží vymezit zažitým společenským normám ve vztahu k iracionalitě vyprávění, což podtrhuje použitá nelineární podoba příběhu. Andaluský pes je výjimečným a nezapomenutelným dílem světové kinematografie. Čtyři hvězdy. 👍 (01.01.2024) ()

joehot

Vytékající bulvy, mravenci, osli, kozy a zadky, díky bože za moje celkem obyčejné sny, aneb zajímalo by mě, o jaký matroš se to pánové Dalí s Buňuelem dělili. Třeba by mi pak obsah dával větší smysl. Takto se dá hodnotit především forma - a ta je ovšem parádní. Kdyby alespoň polovina dnešních režisérů vykazovala při práci s montáží alespoň polovinu nápaditosti, hned by se lépe chodilo do kina. ()

Marek1991

Nebudem sa tu na niečo hrať, nemám rád surrealizmus, no po umeleckej stránke to bolo zvládnuté a človek si v tom môže hľadať asociácie, no mňa to nebavilo, je to uletené. ()

Torision

Jo, pár gagů tam bylo dobrejch. Žiletkou vyříznutý oko bylo dokonce až geniální. Ale nějak jsem to moc ve finále nepobral. Jestli to mělo nějakou pointu třeba, nevím. ()

corpsy

Na prvý pohľad nesúvislý reťazec surrealistických scén. Berte to ako experiment a nemalo by to nudiť. Skôr pre tých umeleckejších divákov, ktorý hľadajú vo filmoch odkazy. ()

griff

Jednoznačně lze říct, že na tenhle film nikdy nezapomenu....při vzpomínce na to oko se mi doteď zvedá žaludek:) ()

Krt.Ek

Léty prověřená umělecká provokace neztrácející na pozoruhodnosti, přestože za těch víc než osmdesát let od premiéry urazila kinematografie dlouhou cestu. Vskutku klenot avantgardy. Obsah je notoricky znám, de facto se nejedná o nic víc než o zhmotnění nejděsivějších Buñuelsko-Dalíovských nočních vizí, v čele s rozříznutým okem, ale vlastně co na tom? Není jakýkoliv film povětšinou jen a pouhopouze lépe utajeným snem páně režiséra? Challenge Tour Speciál - Filmový lov, červen 2015 ()

Turiec

Pripadá mi, akoby prvotným zámerom tvorcov bolo šokovať. Musím povedať, že sa im to podarilo. Obzvlášť prvých 30 sekúnd možno považovať za položenie základu pre desivé scény v neskorších filmoch. Napriek kratučkej stopáži je to pre mňa príliš surrealistická štvrťhodinka. Treba ale uznať, že snímka je zaujímavou ukážkou toho, čo dokáže film v začiatkoch svojej histórie. Zároveň je na svoju dobu veľmi odvážna a netýka sa to len oka, mravcov, či mŕtvych, ale aj zobrazovania nahoty. ()

Pan Filuta

8/10 Když roku 1924 vydal André Breton surrealistický Manifest, nemohl zdaleka tušit, že o několik let později, ho Buñuel převede na plátno. ()

Rosana

Zásadní surrealistické dílo proslavené nahodilými nechutnostmi, jako rozříznutým okem metaforicky stiženým s úplňkem, nebo mravenci lezoucí z dlaně a nebo oholené podpaží ženy... ()

frashmaker

Domnívám se, že na vzniku tohoto filmu se mohli podílet snad pouze magoři. Ale bezpochyby byli velice inteligentní a i mne toto krátké dílo velmi potěšilo svojí nepochopitelností. Rovněž na rok 1929 výborné efekty. ()

SaNcHeZ_cz

Jen málokterý snímek z němé éry dosahuje větších rozpačitých pocitů, které vyvolává v divákovi. Těžce surelistické dílo, které vzniklo spojením dvou významných osobností na poli umění vypálí do diváka pomyslnou díru, která po sobě zanecha viditelnou jizvu. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu