Panenka M3GAN je zázrak umělé inteligence, dokonale naprogramovaný stroj, který může být pro dítě tím nejlepším kamarádem, a co je možná ještě důležitější, dokonalým spojencem jeho rodičů. Jeho autorkou je Gemma (Allison Williams), brilantní technička, která panenku vyvíjí pro přední hračkářskou společnost. Když její sestra s manželem zahynou při autonehodě, vpadne do života Gemmy její osmiletá neteř Cady (Violet McGraw), která bouračku přežila jen s pár škrábanci. Protože Gemma to s dětmi zoufale neumí a traumatizovaná Cady potřebuje nějaké povyražení a hlavně kamarády, stane se přímo ideálním testerem pro prototyp M3GAN. Tohle rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky. Zpočátku se vše vyvíjí přímo skvěle – dívka se ve společnosti nové „kamarádky“ rychle zotaví a pro Gemmu je vědomí, že existuje bytost, která na Gemmu dohlédne, bude jí radit a vychovávat, ideálním řešením. Bohužel, prototypy se vyznačují tím, že bývají technicky nedokonalé a leccos se u nich může zvrtnout. Zvlášť v případě M3GAN, která je v naplnění svého klíčového poslání, tedy v ochraně Cady, ochotná udělat cokoliv. Třeba jít přes mrtvoly. (Cinemart)

Trailer 7

Hismael

Panenka Megan je asi metr vysoký robot pro děti na hraní, který jde lehce zvednout a někam odnést. To ovšem nebrání tomu, aby z něj tvůrci udělali dětského terminátora na zabíjení. Najednou zvládá mnoho činností, ke kterým původně nebyl vyrobený. Přímým záběrům u drsnějších scén se režisér Johnstone snaží vyhýbat, což asi nijak neovlivňuje fakt, že jako horor je to poměrně slabé. Může to vypadat jako nějaká nová epizoda ze seriálu Černé zrcadlo, ale na mnohem nižším levelu. V některých případech na sebe postavy reagují docela zvláštně a příliš nevylepšují neoriginální námět. Na papíru mohl scénář vypadat docela dobře, ale provedení nakonec žádné nadšení nevyvolává. ()

TheEvilTwin

Co tohle zase bylo. Chtěl jsem říct, že jde o Ex Machinu z aliexpressu, ale ona M3GAN ani na tuhle úroveň nedosáhla. Další extrémní béčkový nesmysl, který se snaží být strašně cool a naoko kombinovat hi-tech doll „horor“ s podtextem ovládnutí světa umělou inteligencí, jenže je to brak jak hovado a ve filmu není doslova NIC, co by stálo za chválu. Herecky bídné, scénaristicky ubohé, gore 0, první akce či náznak napětí je až po hodině filmu (ne, nekecám) a je to strašně sterilní a šablonovitě nudné. Nečekal jsem zázrak, nečekal jsem intelektuální film, ale i ta céčková Margaux (2022) byla lepší než je toto. V tomhle případě i 90 minut filmu je na mě dost a doslova jsem se třepal nedočkavostí, až film konečně skončí. TRAGICKÉ. ()

silentname

Napriek tomu, že niektorí moji kolegovia sú k "M3gan" celkom tvrdí, myslím si, že v jadre je tu dobre spracovaný film. Natočené je to solídne, je tu niekoľko skutočne dobrých a atmosférických scénok a ku koncu to vie dvíhať v dôležitých bodoch napätie a celkom necháva divákov hádať, ako to vlastne celé dopadne. Lebo aj keď sa chvíľu darí, karta sa tu skutočne celkom často otáča. Čo robí film skutočne zaujímavým. Dokonca oceňujem, že Megan nájde spôsob, ako so všetkými solídne vybabrávať. Zase však analyzovať scénky až moc do hĺbky, lebo by si človek začal dávať zbytočne veľa otázok. A to pri takýchto filmoch nechcem nevyhnutne. Problémy sú pre mňa akurát to, že film sa zbytočne snaží byť moc safe, aby prilákal aj mladších divákov. Pretože sú scénky, ktoré mohli byť trošku silnejšie. Plus mám pocit, že požiadavky Cady a jej vystupy boli niekedy trošku moc. Ale celkovo poviem, že viac než s filmom samotným som mal problém s ľuďmi, ktorí sedeli v kine za mnou a robili mi počas celého filmu audiokomentár s ich vlastnými dojmami. Prosím vás, všetci čo toto čítate, buďte k ostatným v kine ohľaduplní. Ak sa chcete rozprávať, pustite si film na gauči a otvorte si k tomu kľudne aj dve pivá. Ale nerušte ľudí, ktorí si prišli pozrieť film a nezaujímajú ich vaše poznámky. Hodnotenie: B ()

castor

Asi nechejme stranou, že „někoho“ s ksichtem M3gan, jejím výrazem, dětskou postavou a rozumbradovým povídáním, by si člověk (ne)vzal do auta, natož aby dělal blízkého kamaráda osmiletému dítěti a každý večer sledoval, jak dítko usíná… Právě takovou robotickou panenku zkonstruovala sympatická brunetka (letití vývojáři kdesi z Japonska se můžou jít bodnout), která má po tragické nehodě své sestry vychovávat malou neteř. Není zrovna „rodičem roku“, tudíž si traumatizovanou dívku zkusí získat pomocí umělé inteligence. Ovšem pryč jde nějaká morálka, M3gan si má s dívkou nejen hrát či ji upozorňovat na nespláchnutou toaletu, ale začne ji rovněž bránit proti okolí. A klidně někoho vytahá za ucho. Doslova. S expozicí děje si film dává hodně na čas, potíž je ale i s druhou polovinou. Zatímco dřív žánr sahal po jiných tématech, nyní se tu a tam otře o moderní vynálezy a umělou inteligenci, které s sebou pořád nesou řadu nezodpovězených otázek. Tudíž vedle legendárního Chuckyho či novodobější Annabelle posedlou zlým duchem tu máme znepokojivou mrchu, u které se ale tvůrci nesnaží vysvětlit její nestandardní chování i ztrátu možnosti ji ovládat. Každopádně pár nápaditých a efektních momentů tu je, když ale tvůrci něco načnou, mají to i dokončit. A fakt se přímo nabízelo surové krvavé finále, ovšem je to jen takový popíček, který si M3gan tu a tam brouká. A tak je to prakticky po celou dobu: furt přešlapujeme mezi pomrkáváním na diváka (záměrně přehnané scény) a tím, že to tvůrci pořádně rozbalí a vykašlou se na teenagery v kině, kteří si myslí, že John Carpenter je youtuber. Navíc témata, která snímek otevře, nijak zvlášť nerozvine. Nenáročná jednohubka s nevyužitým potenciálem. ()

Enšpígl

Chce to víc filmů, kde se na život a na smrt mydlí adoptivní matky s panenkama. Boží. Chtělo by to další díl, co další díl, celou sérii, nebo rovnou série, tak alespoň osm sérii. A klidně bych tam dvě ty panenky a tři maminky a všechny s vlastnostma terminátora minimálně. To je vono, promyšlený příběhy, napětí až za hrob. ()

• Adrien Morot a Kathy Tse z Morot FX Studio vytvorili animatronickú bábkovú verziu M3GAN, ktorá sa používala na dialógy a detailné zábery tváre. (m.a.t.o.)

Související novinky

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

08.01.2023

Ačkoliv kina už měsíc drtí druhý Avatar, našel producent Jason Blum přece jen zase jednou skulinku k úspěchu. Hororová M3GAN o panence s umělou inteligencí, která se vydá na dráhu dalšího Chuckyho,… (více)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Když se ve filmovém byznysu řekne fúze, většinou z toho nepramení moc dobré zprávy, viz studio Warner Bros. Discovery. Ta následující by ale přece jen mohla být výjimkou. Produkční společnosti Jasona… (více)