Gen-X Cops

Gen-X Cops

Gen-X Cops: Zabijaci z Hongkongu

Akční / Thriller / Komedie

Hong Kong, 1999, 109 min

Je to priemerný akčný film z Hong Kongskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o trojici mladíkov, ktorí sú naverbovaní pre policajnú prácu v utajení, kde majú sledovať jedného mafiána, ale všetko sa skomplikuje ich nedobrovoľným zapojením do konfliktov medzi rôznymi mafiánmi. So spracovaním ale nie som až tak moc spokojný, síce sa celý čas dá na film bez problémov pozerať, ale zaujímavých prvkov tu až tak moc nie je a navyše ani raz nedokáže výraznejšie vtiahnuť do deja, za čo môžu hlavne nedostatočne zaujímavé kladné postavy. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Súboje majú slušnú choreografiu, pri prestrelkách nie je núdza o zabitých a nájde sa tu mnoho výborných momentov, ale všetko je to nezvykle zle natočené, akcia je točená zo zlých uhlov, je tu nevhodne zvolený strih a celé to pôsobí príliš zmätene a niekedy aj neprehľadne. Najviac to vidno na akcii v lodenici, ktorá je obsahovo bohatá, ale vizuálne nezvládnutá. A tak tu nie je žiadna akčná scéna, ktorá by ma výraznejšie zaujala. Herecké obsadenie sa mi páči, ale je zle rozdelené. Z hlavného tria, ktoré má samozrejme najviac priestoru za niečo stojí iba Nicholas Tse, podstatne zaujímavejší sú záporáci, ale nie sú dostatočne využití, kedže sú proti sebe. A poteší Eric Tsang alebo miniúloha Jackieho Chana. S réžiou vôbec nie som spokojný, tento film vôbec nezvládla, čo ma teda veľmi prekvapuje, kedže Bennyho Chana považujem za jedného z najlepších režisérov Hong Kongských akčných filmov novej éry a ani technická stránka si pochvalu moc nezaslúži. Som rozhodne sklamaný, potenciál filmu bol po všetkých stránkach väčší, ale zase raz sa pozrieť bez problémov dá. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 58%.(30.6.2011)

• Niktorius

Zvráceně dokonalý monument všech negativ a nectností, které ulpěly na hongkongských akčních filmech po roce 1998. Velice slabé jsou bohužel i samotné akční scény (které mají sloužit jako hlavní atrakce) a ne jen "ta omáčka kolem". Může za to především příliš rychlý a chaotický střih zachycující pouze fragmenty pohybu, což bohužel vede k nepřehlednosti prostorových vztahů mezi figurami a ke snížení vizuálního účinku akce na minimum (rozhodně nejde o zběsilý typ střihové skladby a la Quantum of Solace, která je sice také nepříliš přehledná, ale zato velice imerzivní).(25.9.2013)

Gen-X Cops je z filmů, které si ve videopůjčovnách berete do rukou takřka automaticky. Palcový titulek "JACKIE CHAN", obvyklá klišé vychvalující nevídanou akci a slogan "je čas zemřít", to jsou zřejmě hlavní argumenty vydavatele :) To, že Jackie Chan seděl tentokrát na druhé straně barikády jako producent a v celém filmu se mihne zhruba na pět vteřin, to se již na přebalu nedočtete, ale on vám Jackie nakonec vlastně ani nebude chybět :-) Gen-X Cops jsou příběhem party mladých hongkongských policejních kadetů, jejichž drsné a poněkud nezodpovědné "vyšetřovací metody" je dovádějí často až na hranici zákona. Nicméně v Hongkongu zřejmě nic není dost drsné a tak se mladí hrdinové utkají s místním podsvětím v boji o čas, zásilku výbušnin a nakonec i vlastní život. Jak je vidět, zápletka neslibuje moc originality a když si pozornější divák, že titulky jsou plné hvězdiček současného hongkongského popu, může to znít přímo tragicky. Nicméně Gen-X Cops se zásluhou režisérské taktovky Bennyho Chana (Who am I?), zajímavé práce s kamerou a kdo ví, možná i samotného vlivu Jackieho, vymaňují ze škatulky hongkongské "nové vlny" a i náročnějším divákům přinesou uspokojivou dávku akce, humoru a kdo ví, možná i slabou vůni pověstného hongkongského stylu, která se poslední dobou tak rychle rozplývá... Výsledkem je zvláštní kombinace přestřelek, bojových scén a typicky čínského (nejen) konverzačního humoru. Ten je bohužel v našich videopůjčovnách značně oslabován tuzemským dabingem, který již "shodil" mnohé dialogy i celé filmy. Ale přejděme k důležitějším věcem - akční scény se nedají řadit k nějak revolučním, v hlavním obsazení jsou přecijen "jen" hongkongské pohledné tvářičky, ale byl jsem mile překvapen, kolik udělá solidní práce kamery, zajímavá choreografie a zřejmě i základní bojová instruktáž, protože při některých scénách jsem cítil i staré známé mrazení v zádech :-) V porovnání s libovolnou americkou akcí jsou Gen-X Cops adrenalinovými hody, ostatně, zkuste si představit Lucii Bílou a Petra Muka "kung-fu fighting" :-) Filmové přestřelky jsou také solidní, vše ovšem poněkud degradují rychlé střihy. Na komediální část neberu moc ohled, čínský humor přecijen není pro evropského diváka každodenním jídelníčkem, nicméně v Gen-X Cops se o něj stará především Eric Tsang coby roztržitý inspektor Chan. Gen-X Cops jsou nenáročným akčním filmem, který - podobně jako Tokyo Raiders - představuje tu lepší část moderní hongkongské kinematografie. Pokud vás neurazí průměrný příběh, (na poměry) průměrné bojové scény a průměrný čínský humor, třiceti korun ve videopůjčovně jistě nebudete litovat. 60%(21.4.2017)

Přestože se rozhodně nejedná o absolutní špčku v akčním žánru, tak za shlédnutí rozhodně stojí. Nenudí, odsejpá, choreografie soubojů je celkem zdařilá, občas jsem zasmál (na místech, kde to režisér zamýšlel:), místy jsou tu i náznaky něčeho hlubšího (postava tragického gangstera, kterého všichni mají za pitomce a on se všem snaží dokázat, že jím není), ale v hlavní řadě se jedná zábavný akční oddychový filmek. S bonusem na závěr v podobě vtipného camea Jackieho Chana.(29.12.2006)

Po všech těch Jet Li, Jackie Chanech a podobných je vidět, že Hong Kong, Čina atd nemají jen je, ale kung-fu (bo karate či co tam předvádí), tam umí takřka kdokoliv. Včetně 3 flákačů a jedné flákačky. Resp. mladých studentů policejní školy. Vyhozených. Zkrátka - nic co by jsme neviděli v tisíci jiných filmech. Potěší miniaturní rolička Jackie Chana (asi 10 sekund, dvě věty :)(16.2.2004)