Podivné vyšetřování

• Itálie

Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto

• slovenský

Nezvyčajné vyšetrovanie

Investigation of a Citizen Above Suspicion

Drama / Thriller / Krimi

Itálie, 1970, 109 min

Konformismus a kariérismus aby čert vzal. Tady máme co dočinění s duševně chorým člověkem, pro něhož je jakýkoliv jiný názor (nebo třeba jen neochota názor sdělit) jasným signálem k útoku. K útoku na jednotlivce i skupiny, a s růstem vlastní moci k útoku na celé třídy, masy a národy. To vše za pomoci vyhrožování, vydírání a mučení (prostředkům se tu meze nekladou) a s jediným cílem - vyvolat strach a opět tak rozšířit či upevnit své mocenské teritorium. O moc se přitom nelze dělit, je třeba mít autoritu u všech - budovat jakékoliv osobní vztahy je tedy nežádoucí. Navíc takovému člověku hrozí, že by se mu někdo mohl dostat pod kůži a najít slabinu, která usvědčuje (v tomto případě, ne-li ve všech takovýchto a jim podobných případech je to duševní zakrnělost, projevující se v občasné děckosti a nedospělosti). Ve své době důležitý film, dnes ale bohužel o nic méně aktuální - v některých zemích na západ od nás se dá pozorovat v lecčems podobná mentalita, o způsobu "boje s nepřítelem" nemluvě. Každopádně perfektní scénář Ugo Pirra, hlavní postava v odpudivém podání Volontého a suverénní Petriho režie. Dokonalá studie narcistického člověka, v němž zlo už dávno zvítězilo nad dobrem (v literárně-teoretické oblasti doporučuju "Lidská srdce" Ericha Fromma, zabývající se stejnou problematikou).(25.6.2014)

Film má takovou hodně zvláštní, avšak zároveň poutavou atmosféru, navíc podpořenou výtečnou Morriconeho hudbou. Ať už jako kriminálka či společenská satira funguje Podivné vyšetřování velmi dobře, ale snímek jednoznačně stojí (a ke konci bohužel už trochu padá) s výkonem výrazného Volontého. Ze špinavého bandity, teda jak si ho já pamatuju z dolarové trilogie (resp. jejích 2 dílů), se proměnil v uhlazeného mocnáře, který už měl také více co hrát, a nebýt některých poněkud až zbytečně hysterických výpadů, byl by to záporák na jedničku. A druhou vadou na kráse, kvůli které ten plný počet přece jenom nedám, byl trochu rozvláčnější konec, kdy mě mírně dostihla nuda, jinak velká spokojenost.(28.3.2013)

Až při sexu zase jednou pocítím potřebu přeměnit partnerku v mrtvolu, tak poté z místa činu neuteču jako vyplašený zajíc, ale všude v poklidu zanechám svou DNA, otisky prstů, videozáznam vraždy, pět důvěryhodných svědků a své přiznání s motivem činu. Jen tak se mi nemůže nic stát, protože mám za sebou školu inspektora Omicidiho, při které jsem nevěřícně zíral, pobaveně se usmíval a užíval si skvělé Morriconeho hudby. A že se tohle může stát jen v Itálii? Kdepak, my mocní máme své dlouhé prsty v každém režimu, ale v české verzi demokracie se nám za nitky tahá určitě nejlíp.(9.9.2014)

Co na tom, že jde o výborný snímek s originální atmosférou, scénářem plným kafkovsky absurdních rozhovorů, podbarvený tradičně dobrou Morriconeho hudbou, když mi na rozdíl od některých strašně vadilo to příšerné přehrávání všech herců? Volonteho samolibý a zpupný obličej sice seděl na arogantního člověka, jistého si svou mocí, ale to,že si držel ten samý výraz po celou dobu, pro mě bylo spíš únavné. Nevím, možná to byl umělecký záměr, který nejsem schopna náležitě pochopit a docenit, ale at' je to tak či onak, bránilo mi to v tom si tohle kriminální drama naplno užít.(4.1.2014)

Italský film, který ve skutečně nepříjemném a depresivním světle ukazuje, co je to elitářství a jak je možné provést v podstatě cokoli a obejít se bez toho, že by byl člověk potrestán. Je celkem smutné, že snímek za chvíli bude padesátiletý, ale jeho podstata je nadále aktuální a nadále je možné jej vztáhnout na současný svět.(12.4.2017)