Reklama

Reklama

Toyen, baronka surrealismu

(TV film)
  • Francie Toyen : la baronne subversive du surréalisme (více)
Česko / Francie, 2022, 69 min (Alternativní 55 min)

Obsahy(1)

Dokument odkrývá dramatický příběh nekonvenční umělkyně českého původu, která svými názory předběhla dobu. Toyen, statečná žena s nevyjasněnou sexuální identitou, strávila část svého života ve Francii. Blízká přítelkyně André Bretona si vždy zachovala absolutní tvůrčí svobodu i za cenu života v bídě. Nyní se díla nejslavnější surrealistky prodávají za astronomické částky. K Toyen se přiblížíme prostřednictvím vzpomínek přátel, díky unikátním filmovým záběrům i četným fotografiím. Její obrazy reflektují odborníci a především sběratelé, kteří s díly žijí. (Česká televize)

(více)

Recenze (12)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Důkladně založený pohled na život a dílo významné československé malířky, která posléze zakotvila v Paříži. Doplnění výtvarného pohledu by možná zasloužila třicátá a čtyřicátá léta. I tak však bylo zachyceno prakticky vše podstatné v jejím díle i životě. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době si ČT zaslouží koncesionářské poplatky. Sedláčková si zaslouží potlesk. Po zhlédnutí dokumentu máte nesmírnou chuť vidět všechna díla Toyen, jejich nespoutanou krásu. Třeba celou věčnost přemýšlet o tom, co vlastně na plátně vidíte. Dokument mi ukázal Toyen i jako ilustrátorku a těch pár ukázek bylo natolik fascinujících, že toužím poznat všechny její ilustrace. Během hodiny mě Sedláčková naučila mít ráda Toyen. Může existovat pro dokumentární film o nějaké osobnosti ještě vyšší meta? ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Spíš průměrný kousek, který řekne něco málo o životě Toyen a přidá k tomu navíc nějaké interpretace jejích obrazů. Jenže ty interpretace většinou pocházejí od laiků, resp. sběratelů umění, čímž se posunují spíše do roviny "co na obraze vidím". Najde se i pár poučenějších reflexí, ale moc jich není. Kontext paralelně vznikajícího umění prakticky absentuje. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Velmi poutavě zpracovaný dokument o svobodomyslné umělkyni, které ani nesmírně těžká doba, v níž žila, nedokázala nasadit okovy. Režisérce Andree Sedláčkové patří obrovský dík za tak ucelený pohled na život a tvorbu výjimečné osobnosti, jež byla jednou z průkopnic rovného postavení žen v umění. (90%) ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Absolutně pitomý dokument ve kterém o Toyen promlouvají osoby povětšinou nekompetentní. Dobru třetinu tvoří sběratelé obrazů a galeristi, kteří plácají totální banality a voloviny. Další třetinu tvoří tzv."přátelé", kteří si svůj status zasloužili evidentně tak, že ve svém raném mládí (mnohdy jako mladičcí ocásci surrealistické skupiny) párkrát potkali starou Toyen, která v jejich přítomnosti řekla nějakou tu historku ze života a ze kterých padají imbecilní moudra typu: Toyen na rozdíl od ostatních surrealistů, nemalovala monstra ale démony. A poslední třetinu tvoří nesourodá směska kunsthistoriků, restaurátorů a malířů kteří povídají o tom jak tenkrát barvy byly pigmentové, jak to pečlivě malovala a snaží se zoufale interpretovat ten či onen obraz... Celé to pak ve finále působí jako projekt aukčních domů pro zpopularizovaní a tím pádem navýšení hodnoty obrazů Toyen.. Je pravda, že čeští surrealisté, kteří mohli do filmu vnést skutečně zasvěcený a relevantní pohled na dílo a život Toyen, výzvu Sedláčkové ke spolupráci vyignorovali (na základě její evidentní neznalosti problematiky) a té tak nezbylo nic jiného než uplést z hovna bič.. Je taky pravda, že po tomto fiasku se poučila, pro svou knihu zvolila zcela jiný přístup a ta je už, podle všeho, v rámci popularizace, o poznání smysluplnější výpovědí. ()

Galerie (8)

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)

Reklama

Reklama