Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

JohnSmith

Dokument by měl být nestranný.Moore sice natočil hodně zajímavou věc,kterou bohužel postavil na nenávisti k presidentu Bushovi ()

mirec88

Moore ma opäť nesklamal. Jeho "dokument" alebo skôr jeho vízia bývalého amerického prezidenta bola fakt super. Čo sa týka obsahu filmu, tak ma dosť šokovali niektoré veci hlavne čo sa týka vzťahu Busha s Bin Ládovcami. To, že jeho starý otec podporoval Hitlerove zbrojenie v 2.sv. vojne som vedel už dávnejšie, ale toto ma šoklo a uistilo (viac-menej), že Bush je magor. Čo sa týka vojen s Irakom a Afganistanom, tak to mu tiež dávam za pravdu. Aj keď sa tam viac hralo na city ako je zdravé, preto nemôžem hodnotiť plným počtom. Ale celkový dojem bol nadmieru dobrý. Síce si väčšinu "dôkazov" uvádzaných vo filme asi nikdy nebudeme môcť overiť, ale to mi neprekáža. ()

Molir

Tezko nejak hodnotit, na jedne strane stoji Mooreova "prace" s fakty, kdy si vybira jen co se mu hodi do kramu a radi je v takovem poradi, ve kterem vyvolavaji zamyslene asociace, na druhe strane skvele odvedene filmarske a predevsim propagandisticke remeslo (soudruzi z NDR by se od nej mohli ucit ;-)) )... schvalne, jestli nekdo natoci podobny dokument o nejakem ceskem politikovi, a ze by to mohla byt jeste vetsi sranda :-)) ()

Gunslinger

Hehe, tak teda Bowling sa mi zdal oveľa lepší.. Ale myslím že svoj účel tento film splnil.. čistá zdiskreditácia Busha, nič viac, nič menej.. Hlavne dať do dokumentu Britney Spears ako Bushovu voličku bo veľmi dobry ťah :) ()

BloodMax

Lži, podvody, korupce a praní špinavých peněz? Zavímavé, kdo by řekl, že to může být USA!?. Pár nových informací nikdy neuškodí, jen mi tam chybělo, že nejinteligentnější prmát má IQ o něco vyšší než Bush. Aha.... To by však znamenalo, že zemi jako je USA by mohla vládnout opice, pokud by měla někoho, kdo by jí podporoval? Tak to ČR má celkem štěstí, ne? Ikdyž kdo ví!? :-))) ()

BuryGol

Politika mě nezajímá. To řikám rovnou. Ale i pro mě jako takovýho člověka to byl zajímavej dokument. i kdyby to byla jen z poloviny pravda, tak pro mě George WaNker Bush neni nic jinýho než vesnickej blb, kterej by nebejt svýho tatínka nebyl vůbec ničím. V tom dokumentu je spousta absurdity, zajímavejch věcí, až úsměvnejch kolikrát. Potom ten debilní americkej patriotismus kvůli kerýmu tuhle psudozemi nikdy nenavštívim. No a ta matka tam? (Teda doufám že to byla furt ta jedna). "Jsem ráda že mam syna v armádě, každej by měl mít." No a pak jí chcípne a vona se rozbulí a diví se, jak je to možný. Dobře ti tak, krávo! Amerika je prostě špína. Na Bowling for Columbine to sice nemá, ale i tak si Michael Moore zaslouží respekt. ()

solskjaer

Ať chci či ne, musím uznat, že Moore svým Fahrenheitem na mě velice zapůsobil a já do jisté míry přehodnotil svůj postoj k hlavnímu aktérovi tohoto dokumentu. Hodně mě rozesmálo co dělal Bush při útoku na WTC, ale hlavně co nedělal když do mrakodrapu narazilo druhé letadlo. I když si myslím, že Moore někdy trochu zveličuje, zkresluje, zlehčuje a bagatelizuje určitě situace, stejně musím uznat, že patří mezi momentálně nejlepší dokumentaristy faktu! ()

Rousse

Všichni víme, že George W. Bush nepatří mezi výkvět inteligence planety Země (kdesi jsem se dočetla, že výše jeho IQ je srovnatelná s výší IQ nejchytřejšího šimpanze planety) a určitě, na každém šprochu pravdy trochu - ale to ještě není důvod, proč z něj udělat ve 110 minutách naprostého debila. Já osobně jej nemusím a nemám nic proti srandě na jeho účet, ale z tohoto filmu jsem měla, v porování s ostatními dokumenty MM, ještě 100x větší pocit, že se mnou chce manipulovat. Že mi chce do hlavy vtlouct názor MM - "Ten Bush je ale dement!" - a to se mi ani za mák nelíbí... ()

nightevan

Ať už má Michael Moore rád Bushe jakkoli moc a jakkoli nijak, já jej (také) nemusím a tenhle film/dokument mě rozhodně neurazil. Pravda, natočit něco "negativního" o Bushovi není těžké - nabíhá si na vidle nepřetržitě. Válečným matkám 4*. ()

BMAJTZ

Je tohle vyjádření osobního názoru? Ano je. Ale je to vskutku kritika jenom Bushe? S timhle bych už tak nesouhlasil. Tenhle film prostě ukazuje pravou tvář USA. Té takzvané skvělé USA která jde všem vzorem. Osobně jsem tenhle amerikanismus nikdy nepochopil. Je třeba připustit, že dokument zobrazje jenom malou část celého problému a je sestříhán tak aby podpořil názor tvůrce, nedává moc prostoru protinázoru, ale i tak nám může něco sdělit. Tímto sdělením je to, že v báječné americe je lidský život vždy až na druhém místě, první je prostě vždy všemocny dolar. Koho totiž zajímá nějaká nula z vesnice někde v zapadákově dokud máme plné kapsy. Jeden fakt je, že nelze vinit pouze USA, takhle se chovají všichni, ovšem jako krásná ukázka to stačí. Další věc co vám tento dokument jasně vylíčí je to jak je americká veřejnost neskutečně manipulována, dalo by se říci legální vymývání mozku, ze kterého se vzpamatujete jedině až se stane něco závažného. Všeobecný názor totiž vždy vítězí a kdo nesouhlasí je vždy nepřítelem za každou cenu. Nevim mě osobně tento dokument dal jenom ujištění v to co jsem si myslel už dávno, přesto má co nabídnout všem. ()

ZkuKol

Irák, Bush a 9/11 jsou dost silná témata aby utáhli jakýkoli dokument a Moore je dokumantaristická hvězda, která je umí vytěžit. Díky tomu, jak v americe fungují media, jak se nakládá s informacemi, jak přistupu je společnost k politice má zdrojů, dat a rozhovorů jako máku. A pokud operuje s tvrdými daty, všeobecně známými věcmi a nezpochybnitelnými fakty je to dokument par excellence. Jenomže je to Michael, takže se dočkáme lacinné levicové agitky, zbytečného ždímání emocí a lehce přepálené stopáže. Přesto je to něčem a má to spád, škoda že to Michael neudělá někdy s nadhledem. Amerika (rozumějte soudci jmenovaní Bushem seniorem) si zvolila Bushe a tak zažila hodně zajímavou etapu a Michael má na ní svůj názor, který nám chce zprostředkovat, škoda, že je tak na 90 minut a ne na 110... 70% ()

Red Meat

Ano, vím, že Michael Moore je brilantní mystifikátor a že tento film vlastně vůbec není dokumentem, byť se tak tváří, ale musím uznat, že jsem se ani minutu nenudil, ale naopak jsem s pobaveným úsměvem i mrazením v zádech nevěřícně zíral a náramě se bavil. Jednu hvězdičku ubírám za neobjektivnost, ale jinak super - George W. Bush si o takovu "poctu" koledoval už hodně dlouho! ()

Kanibal

Nevěřím milionáři, který volí demokraty. Filmařsky se zřejmě příliš opotřeboval při Bowling for Columbine a ve Fahrenheitovi již nenabídl nic extra. Zprávy na nově přinášejí stejnou porci demagogie, patosu a prvoplánovosti, jen se u nich člověk nemusí nudit skoro dvě hodiny. ()

misstake

V první polovině filmu jsem se docela bavil; no řekněte, že Bushův rodinný příběh a názory prokládané četnými mystifikacemi není sranda... Ale druhá polovina, když Američané přišli do Iráku a já byl vystaven záběrům mrtvých děvčátek a plačících matek, to mi moc nesedlo. Trochu mi náladu vyspravil citát z Orwella, který stejně vše o tom, jak to chodí, už tehdy věděl nejlíp. ()

Zagros

Neobjektivní propaganda, která si nezaslouží označení dokument. O Georgu Bushovi si můžete myslet, co chcete, nicméně Farenheit je jen snaha o jeho totální znemožnění či zesměšňování. Za mě Moore totálně propadl a to i formou své nepovedené demagogie. Jde jen o sesbíraný materiál, který je neuměle poslepován dohromady. Moorovým hlavním cílem bylo najít co nejblbější Bushovy obličeje a výroky a ty pak jednoduše naplácat za sebe. Občas to proloží rádoby osvíceným komentáře, kterým opět jen poukazuje na jeho neschopnost. Po hodně dlouhé době jsem něco nedokázal dát až do konce. ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)