Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

fisus

Upřímně řečeno,nemám rád ani Bushe ani Moora.První polovina filmu mě opravdu bavila,ve druhé už jsem se dost nudil.50% ()

troxor

Ostrý útok proti Georgi Bushovi, který oslabuje pouze jeho délka. Pokud je pravda alespoň 10% toho, co se ve filmu říká, pak mají v Americe takovou divočinu, že se tomu mírně prohnilé Čechy nemohou rovnat. Nejvíce mě ale odrovnal nápis, který byl na tabuli třídy, kde Bush četl pohádku o sedmi kůzlátcích - "Tím, že se naučíš číst, posílíš vlast". ()

sandis

The war is not meant to be won, it is meant to be continuous. Hierarchical society is only possible on the basis of poverty and ignorance. This new version is the past and no different past can ever have existed. In principle the war effort is always planned to keep society on the brink of starvation. The war is waged by the ruling group against its own subjects and its object is not the victory over either Eurasia or East Asia, but to keep the very structure of society intact. George Orwell 8/10 ()

jesus666

Dôkaz toho ako vyzerá tendenčný dokument. Ku cti jeho autora slúži, že sa svojou neobjektivitou a selektívnym vyberaním "faktov" netají. Keď to človek prestane ako dokument vnímať, tak je to celkom zábavná (ako na Slovensku hovoríme) "podívaná". ()

Lobotomas

Přijít na to je je zde pravda a co je neobjektivní není možné. Pravou pravdu znají pouze ti jenž ji zažili.. to Lima "vždy stokrát radeji, když bude ropa v rukou demokratických států, než diktátorů husajna atd." - tady nejde o to v čích bude rukou, ale jak se tam dostane!! Bush si vymyslel že v íráku jsou zbraně hromadného ničení, zabil nespočet nevinnych lidí , aby se dostal k ropě. Když máte velkou moc měli by ste sní umět zacházet a to Bush neumí nebo nechce umět. Takže nekritizuj prosím mooreho za to že to "trošku" zneobjektivnil. ()

TrooperX

Tenhle film mě nadchnul zejména názorem druhé strany a přiměl se zamyslet. Na konci jsem si uvědomil, že nevím CO SI MYSLET vlastně mám. Jsme manipulováni, tolik a ze všech stran. Manipuluje s námi vláda? Nebo Michael Moore? A nebo obojí? Těžko říct. Každopádně film se mi líbil hodně. A kde je pravda, to se asi nedozví nikdo z nás. ()

Gumby

Je ošemetné hodnotit tento film. Po všech formálních i neformálních stránkách je třeba ho plně ocenit (*****). Když ale jeho obsah se tak nějak občas dotýká i reálných témat. A kdo by chtěl pro pár hvězdiček být za zblblého levičáka, žeano :) ()

Plesna

Film probíhal ze začátku podle mých představ. Zhrzená americká seriozita na samém okraji subjektivity. Nic jiného bych od emocionálně nevyspělého národa nečekal. Zvrhnutí do laciné jihoamerické telenovely v poslední půlhodině však ohromilo i mne. ()

Ukubumbahoo

Rozhodně snímek, který stojí za nejednu úvahu. Vzhledem k tomu, jak jsou některá "fakta" šokující, ani se nedivím tomu, že někdo hodnotí vysoko a druhý tak nízko. Když jde o konspirační teorie, lidé obvykle bývají opatrní a spíše jim nevěří, nebo možná jim pouze nechtějí věřit. Inu udělejme si o tom obrázek, každý zvlášť. ()

Elbarto08

Zajímavé. Začátek filmu mě, upřímně, dostal. Netušil jsem, že s volbami se táhla takováhle aféra. Moore je asi skvělý filmový iluzionista, změnil mi na Bushovic rodinu názor. Na celou americkou vládu ()

plagjoklas

Na Fahrenheit som sa uprimne tesil. To preto lebo som krátko predtým zhliadol Bowling for Columbine co bol velmi vydareny dokument a tiez preto ze Fahrenheit sa zaoberal velmi zaujimavou temou. Zaciatok bol slubny, reportaz o volbach tiez no ked uz doslo na to na co som sa tesil najviac (provokovanie okolo udalostí z 11. septembra) prisla dost nuda. Moore tu prisiel asi s jedným fakt skvelým nápadom SPOILER!! nahánanie politikov a verbovanie ich synov do vojny v Iraku SPOILER!!! ale inak nic pre mna zaujimave. a este to bolo moc dlhé. Ja som politicky neutrálny clovek, vobec sa neangazujem a ani nechcem, ale rýpavé dokumenty mám rád, no tento splnil to co sluboval len zo slabej polovice ()

LANSA

Některý storky a záběry (Bush ve školce) byly obzvláště vypečené,ale na druhou stranu tam bylo moc moc pasáží,kdy jsem byl mimo.Hold Bowling for Columbia je maličko jiný kafe. ()

Merggie

Zábavný autorský dokument o sedliackom chlapíkovi, ktorý sa záhadne (rozumej nezákonne) dostal na prezidentskú stoličku. Samozrejme, pre Moorea nie je záhadou zrejme ani liečebný účinok kolenného pásu doktora Levina, a tak nám ego Georgea W. vykreslí a poobviňuje, ako najlepšie vie. Len škoda, že sa okolo Buša všetko točí tak dôsledne, až to začína byť podozrivé a konšpirácie sú zamotané, až im neuveríte. Moore si mohol odpustiť aj tie "materinské náreky" v závere filmu. Ale dajme tomu, zatlačil na pílu. Prečo Moore nenaznačil aj fakt, že každá iná vojna (nielen tá iracká) je úplne zbytočná, je pre mňa záhadou. Mohol to byť omnoho výpovednejší a humánnejší dokument. A mohol byť koniec koncov i kratší. ()

Lucas87

Zajímavý publicistický styl :) ovšem je to moc natažené a po těch standardních 50 minutách ztrácí člověk svou přirozenou pozornost. ()

Dárius

No já souhlasím s Alfem,politice jsem nikdy nefandil-ale!ale i kdyby to byla pravda-USA to v roli světového policajta už přehánějí.První válka se Sadámem o Kuvajt-beru,měl tam hovno co dělat.Ta druhá-ropa ropa ropa.Svedlo se to na zbraně hromadného ničení.Proč když Pákistán prohlásil že vlastní atom.bombu-proč se tam světový policajt nehnal?Proč se nehnal v roce 1968 k nám-když nás podruhé osvobozovali?Teď se pro změnu žene na Írán a jako nástroj používá Evropskou unii a její ropné embargo.Tak se zamýšlím proč v minulosti stačilo zatahat za nitky a Izraelci rozbili Íráncům Osirak 1a2-a USA je za to před světem skoro ukamenovali!!!!A proto politiku nenávidím a proto tento dokument ode mě dostal tolik hvězd kolik dostal. ()

Joppo88

Ako film – fajn. Ako dokument – ťažko povedať, do akej miery sa podarilo zobraziť „pravdu a spravodlivosť“. Čo som dosť intenzívne vnímal hneď od začiatku bola akási predpojatosť voči Bushovi... Netvrdím, že to tak nebolo a že Bush je svätec. Ale čierna sa mi tu zdala černejšou. A o bielej som tam nemal ani len zdanie. Ďalším silným impulzom bolo, podľa mňa, hranie na „city“, tých, ktorí sa pozerajú. Veľmi silné obrazy, deti, slzy, smrť, krik ženy – vyvolali u mňa a myslím, že aj u iných veľmi silnú emóciu. To, čo sa stalo bolo zlé. Ale ak niekto chcel niečo týmto dokumentom povedať, možno zabudol na to, že stratí na dôveryhodnosti, keď bude až príliš vidno, ako „nemusí“ Busha a jeho vládu... ()

HawkeyP

Ve srovnání s BFC je tento "demagogický dokument" zřetelně méně poutavě natočený. Vtipnost a razance, se kterou Moore ve svém přechozím filmu brojil proti zbraním ve Fahrenheitovi jen párkrát probleskne. Navíc mi připadalo, že Moore celkem často vařil z vody a od některých témat poněkud trhaně odbíhal, aby se k nim později zase vrátil. Je mi celkem jedno, že Mike ve svých filmech některé skutečnosti vůbec nesdělí, další překroutí a jiné předkládá takovým způsobem, aby odpovídaly jeho názorům. Ale vadí mi, že jeho filmy jsou prezentované jako dokumenty a ještě v této kateogii získávají mezinárodní ocenění. ()

cyright

místy silně demagogické a manipulativní...no a? to je oficiální politika USA bezesporu taky.. že byla použita laciná gesta a argumenty? otázka je, kdo s nimi začal dřív a s jakými důsledky... jako objektivní dokument to tedy celé dosti pokulhává, primárně je to ovšem zaměřeno na amerického občana, na toho, který jednostranně konzumuje onu oficiální verzi všech událostí..lze totiž celkem úspěšně pochybovat, že samotná holá fakta, ač pravdivá, by u něj dokázala vyvovlat kýžený efekt...snímek je reakcí, nutnou a potřebnou... a podává i hodně postranních neoddiskutovatelných fakt a informací, které však v celkovém protibushovském kontextu protečou zbytečně rychle a minou se účinkem...já jsem bezsporu "biased", proto dávám 4* a nestydatě volám po více takových snímcích, ovšem pokud možno objektivněji a férověji podaných. dané téma nabízí dosti materiálu i bez podpásovek... ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)