Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

system

To, ze je Bush nejhorsim americkym prezidentem vsech dob a prase nejvetsiho kalibru uz vim dlouho, to vsak nic nemeni na tom ze tento dokument je pouze kontroverzni nic. ()

Alf

film jsem neviděl a nikdy ani neuvidím, těžko ale můžu pochopit, když dá někdo (pseudo)dokumentu 4-5 hvězdiček, ačkoliv ví, že není objektivní, i to svědčí o celkovém stavu dneška... ()

hell_boy

Bravurně natočený dokument, který dokáže rozesmát i rozbrečet. Nedovoluji si tvrdit, do jaké míry se zakládá na pravdě, ale i kdyby byl pravdivý jen z 50%, tak je to velké varování a zajímavé pojednání o "zemi neomezených možností", která je zároveň zemí neomezené moci vlády a zemí neomezené blbosti obyvatel (ale to my Evropani už dávno víme:). Díky za to, že žiju v ČR a že ČR nevlastní nic, co by se mohlo USA hodit, neboť by se taky mohlo stát, že by jsme se zanedlouho dozvěděli, že Al-kajda se ukrývá třeba v Pražské kanalizaci. Díky Michaele Moore za tohle vynikající dílko. ()

Strike

:-)))) Směju se Moorovi a všem, který vzali tohle vážně. Takovouhle hloupost a demagogii jsem už dlouho neviděl. I kdy podle tohodle ,,dokumentu,, by se taky dalo vydedukovat, že Michael Moore může za 11. září - protože o tom točil. Asi takhle dává do souvislosti věco Moore. LOL. ()

Emzet

Ponechávám stranou důvěryhodnost Mooreova počinu, ale ze začátku je tento dokument docela vtipný a napínavý, zatímco ke konci strašlivě natahovaný a nudný. Iráku bylo věnováno až moc času. A upřímně - možná tak trochu i Bushovi... ()

Kroupa

Od dob Leni Riefenstahl se objevilo málo takových talentů v zobrazování poněkud pokřivené verze reality. Pan Velký Bílý Tlustý Muž patří mezi ně, ačkoli dodal nový prvek - aktivní vystupování v dokumentu a pojetí filmu jako epického příběhu. Obojí činí mistrně. Tedy efektně. Každý rozumný člověk si sice řekne, že matka vojáka, který padl ve službě, má jen těžko právo obviňovat Bushe, že jí zabil syna, přesto i na tohoto "rozumného člověka" její scény musejí učinit dojem. Stejně jako mrtvoly iráckých dětí a zobrazované utrpení není relevantní argument do diskuze o oprávněnosti války. Každý "rozumný člověk" si snad uvědomuje, že válka je krutá a z lidí dělá nepěkné cáry masa. Přesto je zobrazení velmí účinné, minimálně pro podporu argumentu, že válku je vždy třeba si dobře rozmyslet, což Bushova administrativa očividně neudělala. Asi nejabsurdnější je scéna, kde se VBTM snaží ukázat kongressmany jako pokrytce, neochotné obětovat se za vlast, protože nikdo z nich nechce poslat své děti do Iráku. Opačná reakce by byla alarmující, takhle aspoň víme, že jsou to normální lidi, vždyť kdo by poslal do války člena rodiny. Na druhou stranu je hlavně první část dokumentu brilantní - pokud si zachováte odstup a dokážete oddělit argumenty a podnětné otázky od demagogie a úmyslného zkreslování (na což je třeba dost znalostí a přemýšlení). Má osobní zkušenost - původně jsem Bushovi fandil, vlastně dost dlouho. Z mnoha důvodů jsem však docela otočil - nelze omluvit invazi do Iráku (která jistě BYLA zločinem), adiministrativa se dopustila řady chyb takového významu, že nevěřím, že to byla náhoda. King píše, že některým věcem lidé zkrátka nikdy neuvěří, ufo by klidně mohlo přiletět, ale lidé by stejně neuvěřili, dokud by nevylezli přímo na TImes Square. Jen proto Američané nepochopili, že Bush skutečně je a) hlupák, b) korupční c) zločinec a zvolili ho znovu. Tenhle film mi pomohl utvářet názor, a za to jsem vždy vděčný. A nakonec, i manipulace je umění! ()

waits

Tak aby bylo jasno - tohle neni zadny dokument, ale propaganda. Je uplne jedno, jestli ma nekdo rad Bushe nebo ne, protoze s Mooreovymy praktikami se da znemoznit kdokoliv (zkuste udelat takovyhle "dokument" o kteremkoliv ceskem politikovi, Moore by mel ostatne v techot pripadech mozna vic materialu nez o Bushovi). U nekterych podprahovych demagogiie (tak tady mame asi nejdulezitejsi budovy v USA...hledme saudskoarabska ambasada) nezbyva nez kroutit hlavou. Po shlednuti me napadly dve veci: prvni, ze pro cast publika, ktere tomuhle filmu tleska, je Moore malo ostry (tak on si snad mysli, ze Towers znicili teroristi a ne FBI) a druha, ze kdyby natocil takovyhle dokument treba o Goreovi (vidim zaber na projev o globalnim oteplovani/strih/ucet za elektrinu za provoz jeho vily), tak by zadnou cenu nikde nedostal - coz taky neco vypovida o cenach udelovanych na filmovych destivalech...40% ()

Kratoc

Je pravdou, že Moore není žádný svatoušek. Nesnaží se o vyvážený pohled na problém, ale spíše převádí svůj osobní názor na filmové plátno. Ve filmu je použito samozřejmě z 90% to, co se mu hodí do krámu, ale na druhou stranu ... O tom, že USA jsou ti hodní a Irák jsou ti zlí a Bush tam jede všechny osvobodit nám bylo médii naservírováno také spousta zaujatých zpráv. Tudíž tenhle film vidím jako protiváhu všem těm jásavým zprávám o osvobozování zemích, které o osvobozování až zase tak úplně nestojí. I když myšlenky provázaných vztahů, ukázaná ve filmu, jsou více než divoké, tak s Moorem se dá shodnout na tom, že Bush je blbec a že útoky 9/11, potažmo následné válečné úsilí, docela hrálo do karet vládnoucí elitě. Ale opět je ve filmu použit Moorovský humor a celé je to natočené zábavnou filmařinou. Odmyslíme-li si politický podtext filmu, tak Moore prostě dokumenty umí. ()

DuanBerry

Kde je pravda? Naše společnost je neustále masírována zaručenými zprávami o dění ve světě, je však krajně nerozumné podléhat všeobecnému tlaku. Bushe mladšího jsem nikdy nepovažoval za kdovíjak důvěryhodnou osobu, přesto musím apelovat na selský rozum. Čecháček, který den co den neskenuje několik nezávislých zpravodajských zdrojů, musí z tohoto dokumentu nutně nabýt dojmu, že Amerika sleduje od počátku svých mrzkých dějin pouze vlastní zájmy, které bravurně zastírá zájmem o pansvětový mír. I já jsem již dospěl k závěru, že Amerika se v mnoha ohledech a případech zachovala nepříliš racionálně a humánně, přesto si nedovedu představit jinou velmoc, která by udržovala řád věcí na naší planetě podle našich zažitých představ. Berte to jako dogmatismus nejtěžšího kalibru, uvědomte si však, že jedině tento postoj nás může uchránit před absolutní devalvací naší kultury, která v posledních letech posiluje a hrozí nás liberálně uvažující Evropany zahubit. Již jsem v některém z předchozích komentářů naznačil, že i my bychom si měli zamést před vlastním prahem, zameteme si před ním však jedině tehdy, když k tomu zametení budeme mít dostatek svobody.... ()

ChillThomas

Na začátku jsem byl z toho na větvi dejme tomu že v roce 2008 mě to uchvátilo, lehce ovlivnilo no však v té době bych dal asi 5*, akorát že vzhledem k tomu že jsem od té doby přečetl dost publikací knih a shlédnul několik dokumentů, tak jsem musel tohle dát v hodnocení níž už jen kvůli pozměnění faktů. Dokument působí hodně protibushovsky .. Michael Moore si asi léčí komplex a jeho levičácký postoj je značně vidět, podle mě je to hodně propaganda a předvolební kampaň proti Bushovi. Ale za zmínku stojí určitě to že tohle byl schůdek k tomu abych se o to začal zajímat, takže proto dávám 3* . ()

deathka

Nesmírně zábavná a vtipná učebnicová ukázka citového vydírání, manipulace s fakty a divákem. Z celého filmu přímo čiší Mooreova nenávist k Bushovi, bohužel v takové míře, že jsem ke konci filmu již pochyboval o věrohodnosti úplně všeho. Jako zábavný film *****, jako dokument * s odřenejma ušima. Takže ve výsledku horší ****. ()

Malfame

Označení filmu jako kontroverzního je většinou nálepka, která přiláká do kin víc lidí. Na Fahrenheita, ale sedí. Na jednu stranu jde o vcelku dobře natočený dokument, který upozorňuje na události 11. září, válek v Afghánistánu a Iráku z jiného pohledu než jsme zvyklí. Pokud navíc nemáte rádi Bushe, můžete se místy škodolibě usmívat a dobře se u toho bavit. Přesto ale nelze přehlédnout, že Moore s fakty místy nakládá opravdu účelově a doprovodné komentáře se občas blíží Československým filmovým týdeníkům z 50. let. Každopádně se jedná o nejlepší předvolební spot (no, spíš antispot) jaký jsem kdy viděla. A i když 3* obvykle znamenají, že film se mi zdá průměrný, u Fahrenheita je tomu přesně naopak. Je rozhodně zajímavý, ale já jsem prostě alergická na propagandu a manipulaci s divákem. ()

Tomislav

Řekl bych o poznání slabší než Bowling for Columbine, taky nudnější a ještě o něco manipulativnější. Nic to nemění na tom, že nad některými činy "nejmocnějšího muže světa" zůstává rozum stát. ()

xkupka07

Není divu, že mezi Dokumentaristy je Moore velice nenáviděný. Porušil to nejhorší pravidlo, jaké v dokumentu lze. V tomto filmu neni ani zrnko nestrannosti. Je to až nechutně zaujaté a nedává šanci najít pravdu. Tolik lži, co tam najdete(dáním k sobě faktů, které jsou vytržené z kontextu a vůbec spolu nesouvisí). Také nemám rád Bushe, ale tohle je nechutné. Známý je fanatik Star Wars a Moora přirovnal k DartVaderovi(zaprodal sezlu, kde je jednoduchší se dostat k moci a slávě :) ()

Betmän

I když Moore zřejmě manipuluje s fakty víc, než by si solidní filmař mohl dovolit, je to skvěle koukatelný a jsou v tom perly, jako třeba Britney Spears. ()

Fifer

Dlouho jsem patřil k odpůrcům M.Moora, protože nemám rád účelové překrucování informací. Je třeba si ovšem položit otázku, proč by se M.Moore nemohl chovat tak jako ti, jež kritizuje (Bushova administrativa) Proč by nemohl používat stejných prostředků? Moore pochopil, že jedině účelovou manipulací se jeho dokument stane megaúspěšnou ikonou a nástrojem v boji proti vládě G.Bushe. Kdyby točil vyvážené dokumenty, tak bychom o něm patrně v ČR vůbec neslyšeli. M.Moore prostě bojuje proti vládní propagandě a lžím, manipulací a lží. A já to respektuju, nejsem levičák, ale říkám si, proč ne? Nevadí mi, když to dělá ve filmařině, kde je snaha po pravdivém zobrazení a objektivitě jen iluzorní chiméra. Jen doufám, že jednou nevstoupí do politiky a nebude kopírovat ty, na jejichž kritice si vybudoval kariéru. ()

piranha

Tenhle dokument u mě zachránily dvě věci. Když Michael Moore vtipkuje, velmi se bavím. A ráda přijímám představu George Bushe jako bezradného prezidenta a "nenápadného" teroristy. Na druhou stranu filmu trochu ublížily některé skutečnosti, z nichž se tu vycházelo a které jsou pro mě v takové formě dogmat nestravitelné. ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)