Reklama

Reklama

Krvavé pobřeží

Trailer 1

Obsahy(1)

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

Gemini 

všechny recenze uživatele

John Woo si splnil svůj dávný sen. Bohužel distributoři už jeho nadšení pro "cold steel heroic bloodshed" nesdíleli, a tak vznikl tento - pravda dvouapůlhodinový, ale přesto na nemálo místech bolestně znatelně osekaný - jednodílný film o historicky významné bitvě u Rudého útesu. Sešla se tu (ve filmu, ne ve třetím století) skutečná herecká smetánka, která předvádí svůj obvyklý vysoký standard, a jelikož divák stejně uvedené herce zná především z wuxia filmů (to jsou ty s "létajícími Číňany"), nemusí být až tak překvapen ztvárněním bitevních scén...mně osobně ovšem Wooovo pojetí "něco mezi historickým válečným a pohádkově hrdinským eposem" úplně nesedělo, a to jsem Kessen III projel hned několikrát. Taktické velkomanévry a vychytralé úskoky s tisícihlavými oddíly by se v mém světě zkrátka neměly míchat se skákáním přes hlavy nepřátel a porážením jezdců na koních holýma rukama, byť je jeho generálské veličenstvo mýty opředenou postavou s ne úplně jasným historickým pozadím. Navíc je tu ta "drobnost" se sestříháním filmu na poloviční stopáž, což je u dramatu pokrývajícího osudy nemalého počtu stratégů a válečníků opravdu hodně znát. V první scéně, kde se objeví lehkonohá jízdní lučištnice, je tato svým starostlivým bratrem vykázána do svých komnat, a ve své druhé scéně vede bratrovy jízdní lučištnice vstříc nepříteli. A ve své třetí scéně se plíží v nepřátelské zbroji na výzvědy...no WTF?:) Naštěstí čím blíže jsme závěru, tím je střihů a výseků méně a film graduje až k monumentálnímu závěrečnému zúčtování. Celkově vzato si myslím, že nesestříhaný Chi Bi musí být úžasný nářez, který ale nebude pro každého. Je totiž potřeba přistoupit na režisérovo pojetí, a to může být pro leckoho větší problém než stopáž, která je zcela srovnatelná s libovolnou kombinací dvou dílů Pána Prstenů. Kratší to prostě dělat nejde;) 80% ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Tu už nie je potrebný plnohodnotný komentár, kedže všetko dôležité som už napísal k dvom pôvodným dielom. Stalo sa presne to, čo sa aj dalo očakávať, teda že tento radikálny zostrih filmu dosť ublíži. V celom úžasnom dvojnásobne dlhom epose som nezaregistroval žiadne slabšie miesto, celý film bol krásny zážitok, ale tu som už horšie miesta našiel. Zmizlo množstvo perfektných scén, ktoré dávali priestor jednotlivým postavám a umožnovali sa s nimi lepšie zoznámiť. A dotklo sa ho hlavne Wei Zhao, ktorá patrila medzi najzaujímavejšie postavy a tu nebola takmer vôbec. Emócie tiež takmer úplne zmizli. Ale určite ma ani len nenapadlo, že sa v určitých scénach zmení aj hudba, čo som si všimol v závere bojovej scény s korytnačou taktikou a zatiaľ čo v pôvodnej verzii to hlavne vdaka hudbe bola jedna z najlepších scén, tak tu ma to moc nezaujalo. Tiež sa dá povedať, že zostrih je až príliš priamočiary, všetko sa venuje len boju a situáciám, ktoré s ním majú niečo spoločné, a to čaro, ktoré mala pôvodná verzia takmer celé zmizlo. Ale v každom prípade je mi úplne jedno, ako tento zostrih dopadol, pozrel som si ho len zo zvedavosti, ako moc sa to zhorší a už sa k nemu určite nevrátim. Budem pozerávať pôvodnú verziu, ktorú považujem za absolútny vrchol žánru. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Pro studium starověkých vojenských taktik a strategií je to naprosto ideální materiál. V samotném příběhu se mi bohužel spousta postav pletla a většina z nich spíš vypadala jako figurky, kterými si John Woo pohybuje na téhle složité šachovnici. Přesto (nebo právě proto) bych rád viděl tu kompletní, téměř dvojnásobně dlouhou čínskou verzi (70%). ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pořád mi to připadalo nějaké překotné, jankovité a prázdné, až z promo materiálů jsem se dozvěděl, že Woo sestříhal pro západní publikum "akční verzi". Většinu stopáže "západního cutu" tvoří líté rubačky všeho druhu, odvedené s naprostým perfekcionismem (co také od Wooa čekat). Když se zrovna neválčí, přichází čas na čajovou esoteriku, která ale jen párkrát zapůsobí neokoukaným dojmem – rozhodně nevyzařuje takovou vnitřní sílu jako Zhangovy nejlepší momenty. V akční verzi se navíc poztrácely charaktery postav, úspěch je, když se divák naučí v mlatě rozeznávat jednotlivé hrdiny, proniknout do jejich nitra je skoro nemožné... jen Kaneshirův čínský Odysseus si mě zcela podmanil. Celkově mi Red Cliff připomíná Dvě věže bez Společenstva prstenu před tím. Fajn zábava, efektní režie, ale taky žádný duch a velký příběh. Nepochybuju o tom, že v nesestříhané verzi všechno tohle být může, v evropském cutu bohužel šlo spíše o bitevní epiku. ()

Crazer 

všechny recenze uživatele

Pro mě hodně složité a ze začátku velká nepřehlednost postav .. trvalo mi docela dlouhou dobu, než jsme se v tom zmatku dokázal zorientovat. Všichni jsou si podobní jako vejce vejci. Nicméně na oko velmi lahodné scény, scénicky barevné, epické a poutavé. Jisté scény bych určitě nemusel, zbytečně prodlužovaly už tak dlouhý film. Nejvíc mě zaujal postavou Takeshi Kaneshiro, velmi zajímavá postava. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (9)

  • Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)
  • Čínská armáda uvolnila neuvěřitelných sto tisíc vojáků, aby hráli kompars. (Karlos80)
  • Tento dvoudílný film bude v západních zemích sestříhán do jednodílné verze. Filmy obsahují mnoho čínských jmen a znaků čínské kultury, která by prý pro západní publikum mohla působit zmateně a nepřehledně. (TomikZlesa)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)

Reklama

Reklama