Virus 1.0

Ein gráða

Vírus 1.0

Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Drama

USA / Rumunsko / Island, 2004, 92 min

Zajímavé, dívat se na to dalo, ale nemohu se zbavit dojmu, že výsledek mohl být mnohem lepší. Atmosféra je sice dobrá, ale má dost velké rezervy, příběh poněkud zmatený a podle mě i nelogický, včetně vyvrcholení, takže jsem se místy ztrácel. Celý film se odehrává na malém prostoru s omezeným počtem aktérů a opakujícími situacemi, které se sice postupně vyhrocují, ale pro tento typ filmů (za uvedených podmínek) není dostatečně poutavý. Moc mě toto dílko nevtáhlo a asi ne každý se na něj vydrží dívat.(20.4.2005)

• eraserhead666

A ono to nakonec někde hluboko uvnitř přece jen nějaký smysl mít bude, jenže celý film mě nedokázal dokopat k tomu, abych se po něm začal pídit. Jakési letmé vysvětlení by tu bylo, jenže aby to něco řeklo divákovi, na to je to podle mě celé moc komplikované, zmatené, depresivní, dost silně paranoidní a zbytečně moc bezútěšné a bezvýchodné. Ostatně, stejně špatné a nepříjemné jako samotná paranoia mi přijde celý film, který má ještě tu smůlu, že jej, na rozdíl od paranoie, podstoupíte zcela dobrovolně. Zaujme tak možná docela pěkná řádka známějších herců a hereček, jenže ani ta to nezachrání. Na podobný styl filmů je prostě můj intelekt zkrátka moc línej.(10.7.2011)

,,Já tě nemiluju." ,,Já tebe taky ne." ,,Poď dovnitř." A já miluju bizarní filmy. Hnědé filtry, tajemný činžovní dům plný zvuků a kamer, výborná hudba (Terry Huud) od melancholie až k industriálu s nádavkem skvělých Sigur Ros (Hun Jord), přeludy, sny, fetišistický klub, lehké s/m, počítače a viry. Během filmu se mi vybavovala celá řada snímků, nejvíce asi eXistenZ od D.Cronenberga, ale jako celek to bylo originální. Velmi potěšili - U.Kier, L.Henriksen, ale i J.Sisto zahrál svoji tragickou postavu velmi dobře. Deborah Kara Ungerová mi v určitých momentech připomínala elfku...Výborný film, skvělé zakončení, ale kdo dává přednost příběhu, bude nejspíš velmi zklamán.(24.12.2011)

Těžko uchopitelná lahůdka, jako stvořená pro milovníky bizarních depresivních fikcí, kde nepotřebujete špetku vědy pro uvědomění, že v tomhle světě měli byste se mít na pozoru před čerstvými přáteli, čerstvým mlékem z firmy Farmy - a přitom zcela opominuli zásadní dopady toho, jaký vliv na vaši bytostnou schránu může mít taková COLA500... ;-) I když nakonec je to stejně zase všechno jinak a jinak to ani nemohlo být... Skvělý vizuální styl filmu umocňují chladné (ne)herecké výkony a hudební plochy a zvuky dokreslující atmosféru fatální marnosti, osamocení a úzkosti, před kterými není úniku... Tenhle film není na jedno shlédnutí, tenhle film není na popcornové odzívnutí, tenhle film je na dlouhou temnou noc v horečkách, bolesti a strachu ze slzavého rána, které přinese konec a vysvobození, na které už není potřeba žádný lék...(18.3.2006)

• novoten

Tenhle virus vodí za nos a vůbec se tím netají. Ba co víc, na konci všeho nepodá sebemenší smysluplné rozuzlení. Z filmu je tak ve výsledku nestravitelná podivnost, která má sice slibný námět, pár neotřelých nápadů (kurýr, pornočipy, mikrobrouci), ale jako celek se nevyvedla. Dal bych ruku do ohně za to, že scénář vznikl z nějaké amatérské sci-fi povídky, protože na papíře by evidentně fungoval parádně. Z filmu se ale stal protivný paskvil.(25.4.2006)

• - Adam, hlava robota, byl dabován dvěma herci, Udo Kierem a Jeremy Sistem. (Cheeker)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku, převážně v Bukurešti. (Terva)

• - Na filmovém festivalu Sundance získal snímek Velkou cenu poroty v kategorii nejlepší drama. (Terva)