Virus 1.0

Vírus 1.0

Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Drama

USA / Rumunsko / Island, 2004, 92 min

• NICOX

Hodně divná a tajemná podívaná, která mě ale moc nebrala. S očekáváním nějakého monstrózního finále, které by film vyneslo aspoň do průměru, jsem to nevypla. Jenže monstrózní finále nikde. Vlastně sem se nedočkala žádného finále a především žádných odpovědí, které by mi umožnily těch 92 minut pochopit. Tak co sem si z toho filmu jako měla odnést? 20 %(6.9.2009)

• Madsbender

Zo začiatku temne psychedelické, diváka všemožne odradzujúce nepríjemné audiovizuálne peklo, ktoré s pribúdajúcimi minútami stráca na tejto atraktívnej pekelnosti. Posledná tretina odviala zvyšok toho dobrého, keď sa dvojica Renfroe - Thorsson vytasila s násilnou vysvetľovačkou (čo je filmový prvok, ktorým vzhľadom na úroveň prevedenia opovrhujem a necháva ma chladným podobne, ako hrdinov úžasné plány výstredných zlosynov, ktorý trpia obsedantne-kompulzívnou poruchou čo do nutkania im všetko do detailu objasniť) a ja len bezmocne zalamujem rukami a pýtam sa: prečo?! Výborne našliapnuté, ale zle dohrané. Sista príliš nemusím, ale pár sympatií si uchmatol a Udo Kier je parádny. Postavu Lancea Henriksena, votrelec-nevotrelec, vytrvalo ignorujem. Táto hra na cronenbergovské čosi nevyšla. 30%(13.8.2014)

Virus mi hodně připomíná Cronenberga, který se taky spíš než o vývoj příběhu zajímá o změny psychiky hlavních postav. Vizuální stránka je výtečná, ještě lepší je snaha tvůrců přenést na diváka pocity hlavního hrdiny - paranoia, deprese, klaustrofobie, špatný fyzický stav - nic pro slabé nátury. P.S. Srovnávání s Lynchem jsou mimo mísu...(23.1.2006)

• Balu...

Těžko se hodnotí to, u čehož máte tendenci se na konci zeptat "Co to mělo znamenat..?" Zpočátku originální žlutý kamerový filtr mě po půlhodině začal rušit, roztěkanost a schíza hlavního hrdiny následovně štvát. Fascinoval mě přenos antiviru v procesoru, k tomu ještě značně archaického data výroby (0.36:25) =)(31.5.2006)

,,Já tě nemiluju." ,,Já tebe taky ne." ,,Poď dovnitř." A já miluju bizarní filmy. Hnědé filtry, tajemný činžovní dům plný zvuků a kamer, výborná hudba (Terry Huud) od melancholie až k industriálu s nádavkem skvělých Sigur Ros (Hun Jord), přeludy, sny, fetišistický klub, lehké s/m, počítače a viry. Během filmu se mi vybavovala celá řada snímků, nejvíce asi eXistenZ od D.Cronenberga, ale jako celek to bylo originální. Velmi potěšili - U.Kier, L.Henriksen, ale i J.Sisto zahrál svoji tragickou postavu velmi dobře. Deborah Kara Ungerová mi v určitých momentech připomínala elfku...Výborný film, skvělé zakončení, ale kdo dává přednost příběhu, bude nejspíš velmi zklamán.(24.12.2011)

• Udo Kier

• - Deborah Kara Unger získala na festivalu fantasy filmů v Malaze cenu pro nejlepší herečku. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku, převážně v Bukurešti. (Terva)

• - Adam, hlava robota, byl dabován dvěma herci, Udo Kierem a Jeremy Sistem. (Cheeker)