Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

• USA Keep Sweet: Pray and Obey
USA, 2022, 3 h 15 min (Minutáž: 46–53 min)

Epizody(4)

Dokumentární seriál o vzestupu Warrena Jeffse v církvi známé pod zkratkou FLDS a jeho neuvěřitelných zločinech. (Netflix)

kukkik

Zdaleka ne tak šokující, jak mě Netflix lákal. 4 epizody příjemně utekly a nenudily, což je u pořadů téhle produkce a typu velký úspěch. Je to sice cynismus ale můj názor na celý tenhle kult je, že zaprvé si za to do jednoho můžou sami (kromě znásilněných malých dětí, samozřejmě) a zadruhé, že se toho zase tak moc nestalo. Respektive, mnoho z toho, co má dělat tenhle příběh šokující je ve velké části světa (i v té pokrokové a západní) naprosto normální a společensky běžně akceptované. 3/5 ()

rublik05

Na to jak měla být tato dokumentární minisérie šokující, tak se jedná o lehce nadprůměrný a nepříliš poutavý počin, i přes více než tříhodinovou délku tvůrci spíše kloužou po povrchu, než aby šli pořádně do hloubky, žádné emoce se vyvolat nepodařilo, dobrou polovinu času jsem se extrémně nudil. Technicky je Keep Sweet na dobré úrovni, ocenil bych však mnohem zajímavější a poutavější zpracování. 6/10. ()

MFloyd

Minisérie, která má standartní kvalitu dokumentů od Netflixu, rozhodně zajímavé téma, ale zároveň jde až příliš po povrchu a nedozvíte se nic moc hlubšího. Určitě jde o mírný nadprůměr, který ale časem zapadne ve stovkách podobných dokumentů. ()

RigorMortis

Ťažko uveriť, že človek, ktorý vyzerá ako obyčajný úradník alebo poisťovací agent bol schopný niečoho takéhoto a bol v top 10 najhľadanejších zločincov v USA. Náboženstvo je zlo a mormóni sú divní, ich fundamentalistická podoba je však ešte horšia. Človek si aj povie ako je možné, že to tí, ktorí zostali v sekte nevideli, ak vám ale od útleho detstva vymývajú mozog, je ťažké si to uvedomiť. ()

Arkagas1989

FLDS - odnož mormonské "církve" v Americe. Warren Jeffs jako Prorok. Co je posláním téhle víry? To, že žena je určena jen proto, aby rodina děti a byla vzornou manželkou. Muži jsou naopak vyvolení a čím více manželek mají, tím jsou lepší. Sám Warren jich měl 65. Po smrti svého otce přebírá jeho proroctví a nastavuje nová pravidla - ženy smí nosit jen 4 účesy, je zakázána červená barva, tělo musí být zahaleno od krku až po kotníky, z učebnic se vytrhávají stránky, které nejsou vhodné, stýkat se s lidmi mimo komunitu je zakázáno a sňatky určuje on. Není tak výjimkou, že si sestřenice musí vzít svého bratrance apod.  Přes to všechno tihle lidé neznají nic jiného a povětšinou jim to vše přijde v pořádku. Až na pár výjimek, které ze společenství utečou a začnou vyprávět svůj příběh.  Poslední kapkou je odebrání dětí matkám a poslání je na tajné místo do "Sionu".  Waren je sice odsouzen, ale svoje prorocká kázání poskytuje z vězení dál skrze svoje ovečky a jeho Sionská komunita dodnes čítá tisíce členů, kteří žijí ve svém uzavřeném světě, kde stále nutí k manželství děti a kde vznikají příbuzenské svazky.  Kdo o FLDS nikdy neslyšel, ten bude asi šokován. Tenhle dokument ale hezky ukazuje dvě strany - pro nás absolutně nepochopitelnou sektu, kde by všechny měli pozavírat a na druhou stranu jednání obyčejných lidí, kteří se v tomhle společenství už narodili a tak nic jiného neznají. Nemají tudíž potřebu něco měnit a absolutně si nemyslí, že je něco špatně, protože oni přece žijí tak, aby se zavděčili Bohu a neví, že tam venku je svět.  Je to drsné koukání, ale stojí za to.  Moje hodnocení: 9/10 ()

J0man

Podobnosť s katolíckou cirkvou čisto náhodná, tá je ešte bohatšia a je v nej aj viac pedofilov, ale rovnako ako v prípade skupiny bláznov, o ktorých je tento dokument, sa jej predstavitelia skrývajú za nebezpečnú ideologickú demagógiu, ktorá zničila nespočetné množstvo životov. 75 % ()

zuzza11

Viděla jsem spousta Netflixových dokumentů, jen pár z nich ve mně zanechalo silnou pachuť, ale tento byl fakt oříšek. Slabý, velice slabý trest dostalo toto špinavé, zvrácené podsvinče. Chováš se jak ze středověku – budeš souzen jako ve středověku. Jsem krajně znechucena, že to tak dlouho trvalo, dostat někoho z nich do lágru. Stále nechápu, proč tam nesedí polovina z těch lidí. Co ten pupkáč se svojí ženou z prvního dílu? Jediné, co ho trápilo, bylo, že má pouze dvě ženy. Pracoval klasicky mezi „normálními“ lidmi, věděl, že to co dělá je špatné. A korunu tomu nasadil, že dává svou nezletilou dceru tomu starému humusákovi, určitě věděl, že s ní po nocích karty hrát nebude :-X. A ta ženská? Strašně rozrušená, že jim zakázali nosit červenou barvu? Jako fakt? A vykládají jejich příběhy z obyváku? Ať oba dva zhnijou ve vězení vedle podsvinčete. Ani kouska empatie tam nebylo, pořád řešili jen a jen sebe. A další, ty báby (jedna z nich porodní asistentka), vědomě lhaly, a určitě to dělají dál. Je úplně jedno v jakého boha věříte, nebo jak jste zfanatizovaní, ale všechny báby věděly, co se děje s těmi dětmi!!! A kdo to neřeší, je spolupachatel. Nechť shoří v pekle nebo klidně i dřív. Nepochopím, jak v dnešní společnosti dovolíme, aby se toto dělo dětem. Každý mávne rukou, ať nenarušujeme jejich rodiny… mohlo se to řešit o tolik let dříve, tolik bolesti ušetřit… kdy už lidi vytáhnou hlavu z prdele ()

Esinti

V poslední době dochází na Netflixu k zajímavému zvratu. Zatímco jediným děsivým faktorem místních hororů je všudy přítomná kombinace nudy a cringe. Z jejich dokumentárních seriálů mám špatné spaní a vyděšeně kontroluji, zda jsem zamknul dveře a pozavíral všechna okna. V tomto kousku se podíváme do komunity amerických pánbíčkářů. Jistě velká část USA věří v našeho pána stejně jako já v každoroční dopis z finančáku, ale tato konkrétní parta je totální extrém. Ve jménu božím se zde obchoduje s bílým masem, devadesátiletý plesnivák beztrestně znásilňuje děti. Polygamie, vydírání otroctví. Vzhledem k tomu, že většina ČR je ateistická a důvod "Ve jménu bible" má pro nás stejný význam jako "Ve jménu Kačera Donalda" mohu tuto minisérii určitě doporučit. Nudit se nebudete a uvidíte co jste ještě neviděli. ()

SuzieS

sledovala jsem to jako kulisu... coz byla mozna castecne chyba a castecne to tak do poloviny tak nejak stacilo,.... ale od pulky tretiho dilu, fuha,... ti se toho teda neboji. Docela dost sileny nahled na pedofilii uvnitr sekty. ()

Ovecka_Saki

No ty kráso! To byl dobře zpracovaný dokument. Nejvíc je pro mě nepochopitelné, že i když Warrena vlastně odhalili a poslali na tolik let do vězení, tak má stále věrné příznivce. Ale bohužel tady se ukazuje ta smutná pravda, že pokud v něčem člověk vyrůstá celý život, nebude jen tak chtít změnu, protože přece jeho život je normální, když ho tak vychovali rodiče.  Vyrůstala jsem ve věřící rodině, ale od dospělosti vždycky tvrdím, že náboženství vzniklo stejně jen za jedním účelem - ovládat lidi. A tento seriál je důkazem. ()

Sunwheel

Ako málo som o danej téme vedel a ako veľa som sa dozvedel. Následne som si prešiel rôzne zdroje a snažil sa verifikovať dokument. A vypadá to, že tu bulvarizácia ani nebola potrebná. Ak si niekto myslel, že scientológia je jediná zvrátenosť, čo funguje v USA vo veľkom, tak má stále čo objavovať. Väčšina ľudí tu hodnotí stopáž, ktorú nevydržali. Asi je to dobou a snahou mať všetko polopate a rýchlo. Mne dĺžka a spôsob rozprávania nevadili. Príjemne to držalo v napätí a obsiahlo tému. A pritom sa dokument zameral len na polygamiu a zneužívanie detí. V tejto sekte sa toho dá nájsť oveľa viac aj v učení a vnímaní sveta. Ale takto chceli autori asi zapôsobiť na to, čo kritizuje každý človek bez ohľadu na politické presvedčenie. Chýbalo mi tu možno vyjadrenie iných odnoží Mormónov, čo si o nich myslia a snaha možno pre nezasväteného rozobrať aj historicky tento problém. Ale to by sa potom poniektorí rozpadli z toľkej stopáže...:-) ()

LadyLokiLili

!!! musím teda varovat, že je to pro silné povahy, mně se celou dobu vařila krev v žilách a bylo mi z toho jak fyzicky, tak psychicky zle ||  Šokující příběh, troufám si říct až mrazivý. Na tyto témata je třeba dále poukazovat a nezapomínat na jejich závažnost a na to, že se to bohužel pořád děje. Takovéto až “sektistické” chování by nemělo mít v 21. století vůbec místo. ()

vladi3

Zaujimavy dokument… Taka mensia Sciontologia… Cakam kedy pride rad aj na nich… Tom je momentalne dost v kurze, nejaky novinar by sa mohol najst, ktory by sa spytal kde je Shelly… ()

Feacher

Velmi zajímavá dokumentární série, dobře zpracovaná a poskládaná, nicméně nejsem si jistý, jestli toho materiálu bylo dostatek na 4 +- 50minutové díly. Sám vím, jak je těžké prostříhávat, takže tomu rozumím, ale myslím, že to šlo vzít svižnějším tempem. Taky mi to stylem moc nesedělo, ale jinak docela dobré. 4*! ()

ssarka

tak tuhle nálož jsem zvládla pouze první díl...před sledováním si připravte NE blicí pytlík, ale celý tisícilitrový barel....humus o TOTÁLNĚ  vymazaných ženských a neuvěřitelně vychcaných chlapech....pro člověka, co používá svobodnou mysl absolutně nestravitelné...jinak po technické stránce ničím nevynikající dokument ()