Dýka

Jacknife

• slovenský

Začiatok sezóny

USA, 1989, 102 min

Stephen Metcalfe (scénář, divadelní hra)

Brian West

John Bloom

Scénografie:

Edward Pisoni

Kostýmy:

Jane Greenwood

Drama o veteránech války ve Vietnamu, které je obyčejně klasicky natočené, dokonale zahrané a po pomalém rozjezdu ke konci slušně vyhrocené! Příběh vlasně moc o ničem není, dva váleční kamarádi, jeden šílenec, druhý alkoholik se vyrovnávají s válečným traumatem každý po svém! Ed Harris, který se vzpomínky na válku snaží vyplavit chlastem a Robert De Niro, který naopak válečné zážitky rád rozebírá s ostatními! Byl ještě třetí kamarád Bobby, který v té válce zahynul a který zde funguje jako katalyzátor vztahů a jde vlastně o největší trauma obou hrdinů! Mezi těmito muži figuruje pro oba důležitá žena......Robert De Niro, Ed Harris a Kathy Baker - nádherný herecký koncert a ač se to zdá nepravděpodobné, v této trojici se vám De Niro do paměti vryje sice hodně, ale méně než ostatní dva aktéři! Především Ed Harris zde podává dle mého svůj životní výkon!...o českém překladu názvu se raději vyjadřovat nebudu, stačí, že i v dabované verzi nikdo neřekne Josephu 'Jacknife' Megesseymu "Jacku Dýko"!(13.8.2007)

• Hapretor

Robert Ty Hnido vypadá zde jak homeless, Kathy Baker zase úplně obyčejně a Ed Harris tady vypadal jak ožralej kretén. Moment! Dyť on tady hrál ožralýho kreténa. Tenhle film mě prostě neoslovil, spíše mě nudil. Nepřišlo mi, že by to Ed, nebo ti ostatní, hráli bůh ví jak dobře, i ta idea mi přišla nezáživná. Když chci vidět magora z Vietnamu a zároveň se u toho bavit, pustim si Ramba I. (myšlenku má taky, ne-li lepší).(25.4.2011)

"Co bys dal k snídani? "..."Pivo"..."Pivo k snídani? No to je hrůza! "..."Ranní pifko, ty jsi nikdy nesnídala pivo? Dáš si ráno doušek piva a pavučiny jsou pryč, hlas máš o dvě oktávy vyšší a člověk je najednou plný slunce. Počkej, mám v autě kartón.".....Podle mého názoru hodně podceňovaný film, který vypráví o poválečných depresích z války je Vietnamu, kde se snaží veteráni vyrovnat se svou minulostí jakýmikoliv způsoby. Vynikající herecké výkony Roberta De Nira a Eda Harrisona.(14.5.2011)

Velmi silný snímek a také dost podhodnocený film. Někdo by řekl - další americké drama o traumatech z Vietnamu - ale já myslím, že tento příběh téma vietnamských veteránů přesahuje. Dost dobře by mohl být reflexí na kteroukoli jinou válku a mohl by být zasazen do jakékoli doby - mluví se zde především o lidskosti a vůli člověka vyrovnat se se svou minulostí. Režisér nic převratného nevymýšlí a staví na hereckém umění ústřední trojice, což se v případě Nira, Harrise a Bakerové nemůže nevyplatit. Dávám jasných 80%, ale 5*, protože celkové hodnocení 57% mi fakt přijde nespravedlivé...(24.1.2010)

„My wife wants to know – hey, what’s your problem? What do I tell her? What do I tell my kids? That at like ten in the morning I was there and at like ten that night I was on f-ing Long Beach, California, trying to hitch a ride home? Nobody would pick me up. I was in uniform, and nobody would pick me up...“ Nenápadnej a podařenej film o vietnamským traumatu. Nevěděla jsem, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy, za čtyři bych musela dát Deer Hunter pět, asi bych měla.(31.12.2015)