Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Tragická smrt kluka na sídlišti Athena vyvolá otevřenou válku, ve které se nejvíc angažují jeho starší bratři. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (118)

borec999 

všechny recenze uživatele

Dychberúci úvod natočený na 1 záber musím pochváliť hneď na začiatku komentáru, pretože bol perfektný. Najväčším plusom Atheny je samozrejme zobrazenie nepokojov, chaosu a rabovania v uliciach. Má to atmosféru, vťahuje do deja a anarchia a bordel, ktorý vzniká v uliciach je nepríjemný a doslova z filmu kričí. Čo mi jediné vadilo, je úsporná dejovosť. Ešte v 30. minúte poznáte mená presne 2 postáv a viete len že niekto (nevedno kto) im zabil brata, a preto ho teraz jeden z nich ide pomstiť a rozpúta nepokoje obrích rozmerov a ten druhý mu v tom chce zabrániť. V porovnaní s úvodnou polhodinou sa to do konca v tomto ohľade mierne zlepší, ale nie až tak výrazne a aj tak budete musieť byť naozaj pozorný a veľa si domýšľať, aby ste z toho mali komplexný príbeh a vedeli: kto,čo,prečo, ako urobil a čo to spôsobilo ďalej. A akceptovať pritom aj pomerne nelogické správanie 1 hlavnej postavy a jej čudesný prerod. U mňa vo výsledku na hrane medzi 3 a 4*, ale vďaka naozaj až nepríjemne autentickým nepokojom to nakoniec hodím do kategórie nadpriemer. 4*, 70% ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Začátek má drive a jeden fakt kouká jaké veletoče dnes už dokáže kamera "na jeden záběr". Pak to ale postupem času upouští od toho sympaticky syrového naturalismu (byť nadsazeného) a přechází to do jakési přiblble schématické "pseudoantické tragédie", která diváka ubíjí nesmyslným jednáním snad všech zásadních postav.. Miserables sice taky zbytečně sklouzli od hypernaturalismu k příliš schématickému dějovému oblouku, ale aspoň se tenkrát vyhnuli nějakému tlačení na osudovost a plošné lobotomii postav. EDIT: Tak ty uvozovky jsem tam mrdnul špatně.. On to je fakt jeden záběr. ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Jestliže jsem včera napsal k jisté nové francouzské gangsterce, že je příliš stylizovaná, pak nevím, co napsat k tomuhle. Zatímco předloňský blízce příbuzný BAC Nord byl vcelku realistický a uvěřitelný, s uvěřitelnými týpky v rolích sídlištních grázlů, tenhle teenagerský comix už je v realističnosti přes čáru. A může za to nejmíň ze dvou třetin představitel Karima, kápa "vzbouřenců". Sotva ochmýřený chlapeček, tak zhurta přehrávající své rádoby drsňácké grimasy, až působil jako karikatura. To že by měl být vůdce tuctů zfetovaných a zdivočelých opičáků? Umím si tohohle metrosexuálního mládence představit spíš coby lídra kapely pro pubertální týnky, nebo postavu z telenovelického seriálu pro mládež. Věru tragikomická figura. Nebo co měl znamenat ten odpudivý jeliman od policejních specnazů? Neodbytně mi připomínal tlustého ňoumu Sama z GoT, kterého jsem tak nesnášel. A nebo ty rádoby působivé "bitevní" scény... Zdolávání sídlištních "hradeb" mobilními žebříky... Že by se mezi ty paneláky opravdu nedalo jet z jiné strany? Nebo zásahovka ve formaci římské želvy a okolo jezdící čmoudi na motorkách, střílející na poliše rachejtle, fakt děsně cool výjev... Ne, tohle prostě nešlo, trapné, příliš trapné. A do toho ještě složité rodinné i generační vztahy, nebo konflikt mezi věrností republice a svému rodnému opičímu klanu... A nakonec vyjde najevo, že za všechno zase můžou ti zatracení bílí rasisti. Učiněné antické drama... Tedy pro diváky s dvouciferným IQ. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Velmi rychle pochopíme, o co se tady bude hrát. Na policejní stanici neúnavně útočí davy mladíků, protože na francouzském sídlišti Athena údajně po potyčce s policií zemřel mladý kluk. Všude je dým, křik, chaos. Kamera je pronásleduje po chodbách, v unikajících dodávkách, nezmešká nic důležitého v pozadí. Nově ozbrojený dav se vrací na panelákové sídliště, aby začal s přípravami na nevyhnutelnou odpověď. Tím končí velmi intenzivní a skvěle (na jeden záběr) natočené intro, ovšem dynamika nepolevuje ani nadále. Zatímco bratr mrtvého Karim touží po pomstě, další ze sourozenců Abdel, důstojník francouzské armády, se zoufale snaží uklidnit vzrůstající napětí. A propast mezi nimi narůstá... Úroveň choreografie je v mnoha scénách výtečná. Kamera se pohybuje s takovou plynulostí, že divák zapomíná, že tam vlastně vůbec je. Jedním ze scenáristů filmu je Ladj Ly, který debutoval podobně laděnými Bídníky z třaskavého pařížského předměstí. Athena je podobně odvážná a nekompromisní, emočně mě ale příliš nepohltila. Na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Francie by se každopádně měla podívat pod koberec. Jinak je to o hubu. ()

AppleCore 

všechny recenze uživatele

Strhující filmařina, která hned v úvodu pošle diváka do centra dění, do scény, ve který by většina filmů vrcholila. Tady ale nastoluje všechen ten zmar, zoufalství, anarchii a pak postupně proplouvá k tomu jedinýmu logickýmu závěru. Athena je režijní mistrovství podpořený fenomenálním vizuálem, kterýmu by kino slušelo víc než kde jaký marvelovce, třešničkou na dortu je pak perfektní soundtrack! Chápu, proč všude po Paříži visely na Athenu plakáty. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (5)

  • Film so stopážou 97 minút sa skladá len zo 163 záberov, pričom najdlhší má vyše 10 minút a najkratší až 7 sekúnd. (Biopler)
  • Režisér Romain Gavras o snímke prezradil: “Som polovičný Grék, formovala ma antika, kultúra týchto príbehov, ktoré mi odovzdávali otec a strýkovia, ale dôvod, prečo som sa rozhodol nakrútiť novodobú antickú drámu, nie je taký priamočiary. Fascinuje ma symbolický význam antickej tragédie, jednota miesta a času, spôsob presahovania reality. Chcel som sa mu priblížiť, previesť ho do filmových obrazov a vytvoriť pohlcujúci zážitok. Athena sa môže odohrávať kedykoľvek, v minulosti alebo v budúcnosti. Za každou vojnou sa skrýva manipulácia a lož. História sa opakuje, od trójskej vojny až po súčasnosť. V pozadí vždy stoja sily, ktoré živia konflikt a konflikt živí ich. Vedia, že keď je bolesť priveľká, hnev oslepuje myseľ, mení sa na násilie. Ak je národ krehký, neistý, ľahko sa nechá zatlačiť do priepasti.” (Biopler)

Reklama

Reklama