Roky 1946 -1951. Vojna sa skončila. Vojto sa nakoniec tiež vrátil domov. Cez Červený kríž zúfalo pátra po Ireninom osude. Rodinná krčma prežila so stratami, no Géza dúfa, že sa mu v novom Československu bude podnikateľsky zase dariť. K moci sa však dostávajú komunisti a po Februári 1948 je všetko inak. (RTVS)

fabecc1222

Poslední díl víc než jako finále působí spíše jako další klasický díl z běžné řady. Nic moc se neuzavírá, naopak, zůstává dost otázek, tak nevím, jeslti tvůrci plánují další řadu. Opět se musíme smířit s tím, že se hodně skáče v čase dopředu a řeší se věcí zkratkovitě. ()

Ahsoka

Rafinovaná epizóda s podmanivým dejom. Škoda toho 5-ročného skoku, po ktorom sa hneď v prvej scéne postavy bavia o tom, čo bolo v poslednej scéne spred 5 rokov. Akoby ani nemali 5 rokov čas sa o tom baviť. Irenin osud ukončený veľmi rýchlo, v podstate ako všetkých ostatných zomrelých postáv. Zápletka s vymenenými deťmi nakoniec bez ďalšieho pokračovania. Ale to mi až tak nevadí, aj také veci sa diali. Viac mi vadí zbytočný čas venovaný príbehu Vojtovej milenky Hany, čo by úplne novej neznámej postavy v príbehu, ktorý ma v poslednej epizóde zaujímal zo všetkého najmenej. ()

Arsenal83

Celý seriál je dejinami z rýchlika a tak aj tu tento vlak len prefrčal, človek si len všimol, že odrazu vládnu komunisti, sem tam niekoho udajú, tu niekoho zmlátia, no a už je koniec. Ten rýchlik nikdy nezastavil a nedorazil ani do cieľa. Pritom téma na celý seriál a nie na jednu časť. ()

Autogram

V záverečnej epizóde beží čas znovu míľovými krokmi. Niektorí ľudia dokázali zostarnúť, u niektorých sa to maskérom nepodarilo, napríklad u Judit. Životy, ktoré nezničila vojna, fašisti, gardisti a kolaboranti, spoľahlivo dorazili komunisti. Jediné, čo je večné, je nelegálny alkohol. A deti, ak sú niekomu dopriate, tá záverečná scéna bola fajn, ale veľmi krátka a celkom by som prijal pokračovania. –––– Nebojte sa, dobre bude. Hneď ako zatočíme so všetkými fašistami, kolaborantmi a zradcami. –––– Svine komunistické zlodejské! ()