Reklama

Reklama

Kunstkamera

  • angličtina The Kunstcamera (festivalový název)
Trailer
Česko, 2022, 113 min (Alternativní 51 min)

Obsahy(1)

Film Kunstkamera je procházkou zámkem a bývalou sýpkou v Horním Staňkově, ve kterých je Švankmajerova kunstkamera instalována. Nejde ale o kunsthistorický film v pravém slova smyslu, ale o nasnímání magické atmosféry této sbírky a prostředí, v kterém je umístěna. Ve snímku nejde o pouhou prezentaci exponátů, artefakty jsou nasnímány s přidanou hodnotou Švankmajerova imaginativního pohledu v řazení objektů a výkladu, a to nikoliv jenom slovního. (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

roabe 

všechny recenze uživatele

Filmový katalog surrealistického, bizarního, fantaskního, obsesivního, fetišistického, obskurního, nesporně unikátního, veřejně nepřístupného kabinetu kuriozit v autorově zámku Horní Staňkov. S neoriginálním hudebním doprovodem (Vivaldi). Narozdíl od tištěného katalogu, v němž si lze prohlížet dle libosti, ten filmový sice ukáže stovky exponátů, ale na těch nejzajímavějších kamera nespočine ani vteřinu, a to i v delší verzi (doufejme tedy ve vydání BD). Bylo by fajn chápat film jako trailer pro veřejné zpřístupnění Švankmajerova zámku, což ale zatím asi nenastane. Autor neopomněl ukázat pohybová čidla a skříň bezpečnostního zařízení, aby snad někoho nenapadlo zámek navštívit bez jeho vědomí. Otázkou na okraj zůstává, jak Švankmajerovi v době totalitní (1981) k zámku přišli, když tento druh nemovitostí mohl spočívat pouze v socialistickém vlastnictví a i takový vlastník, jako třeba Jiří Sternberg, mohli ve svém bývalém zámku dělat maximálně správce... ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

(LFŠ 2022) Kunstkamera ft. Kunstkomora nás na padesát minut vytrhává ze všední reality a zavádí diváka do děsivého, ale zároveň kouzelného světa fantazie Jana Švankmajera, za doprovodu čarokrásné hudby od Vivaldiho. Sbírka na zámku Horní Staňkov je vskutku bohatá a je odkazem geniality (nejen) našeho předního tvůrce na poli surrealismu. Audiovizuální poezie - fantaskní, makabrózní, fascinující! ()

Reklama

Stegman 

všechny recenze uživatele

51min. verze __________ Z počátečního šoku / pobavení nad neskutečným množstvím shromážděných artefaktů jsem pozvolna přešel k úvahám nad uměním jako takovým. Mnozí diváci na spoustu staňkovských exponátů nahlíží jako na něco přežitého, podivného, o čem se dá mluvit jako o umění jen v kombinaci s dalšími (podivnými) exponáty nebo díky jejich (neobvyklému) umístění. Ale copak právě tohle není pro umění typické? Zvolená hudba (Vivaldi) tuhle myšlenku vlastně perfektně doplňuje: Vivaldiho skladby byly na celá staletí zapomenuty, po znovuobjevení byly velebeny coby mistrovská díla, a dnes jsou pro změnu tak notoricky známé, až je někteří mají za otravné. Se Švankmajerem je to dost podobné: záleží, kdo jeho exponáty posuzuje a jestli je dotyčný schopen je přijmout i v jiném, než v konzervativním způsobu vystavení. Celkově se tedy Švankmajerovi povedlo podnětné dílko, ale že bych si při něm šušňal blahem, to zase ne (51 minut je tak akorát :)). ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Švankmajerova sbírka je jistě plná úžasných kousků, ale v tomto podání jsem z ní moc neměl. Než jsem se stačil pokochat, už jsem byl jinde. Nakonec i televizních 50 minut stačilo, abych si připadal přehlcen. Je to asi jako když za 50 minut proběhnete Louvrem. Viděli jste všechno, ale nemáte z toho nic. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Exkluzivní výlet do světa Jana Švankmajera a jeho bezbřehé imaginace protkané surreální fantazií. Opravdový požitek, cesta bizarním světem, sestaveným z tisíce artefaktů z mistrovy dílny, za doprovodu magické hudby Antonia Vivaldiho a vytříbených zvuků Ivo Špajla. Tohleto je artová poezie! Existuje druhá verze, která má 2 hodiny a o níž mluvil po projekci producent a pravá Švankyho ruka Jaromír Kalista. Beseda s ním byla úžasná, on je velice vtipný a srdečný člověk, kterého si velice vážím, dovedl bych ho poslouchat celé hodiny. Doufám, že se podaří vydat blu-ray dohromady i s knihou, která by měla obsahovat převážnou většinu Švankmajerova díla a tvorby. LFŠ UH 2022 ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama