Z touhy po moci promění zlá královna – mladá macecha – prince v labuť. Vysvobodit ho může jen dívka, která by si ho zamilovala i v této podobě. Když osud svede zakletého prince království Luny s princeznou ze Slunečního království dohromady, zdá se, že nebude dlouho trvat a princovo prokletí skončí. Oba zamilované však ještě čekají těžké zkoušky, a obstát v nich se jim podaří jen díky velké lásce a odvaze... Poetickou pohádku podle Boženy Němcové natočil režisér Jaromil Jireš. Do hlavních rolí obsadil Vladimíra Dlouhého, Ilonu Svobodovou, Hanu Maciuchovou a Jiřího Bartošku. (Česká televize)

BigBang

Výrazné dílo. Pí Maciuchová zde dospěla ke skvělému stylingu: štíhlá, dlouhé temné rovné vlasy. Škoda, že jako úplně mladá, v počátcích kariéry, byla obsazována spíš ve stylu boubelka krev a mlíko; bylo by skvělé, kdybychom měli zachován její výkon jako úplně mladé herečky ve stylu, k němuž dospěla až později. ()

ostravak30

Já ani nevím, jak jinak to nazvat, ale tyto abstrakní, psychedelické pohádky fakt nesnáším. Navíc ani nejsou pro děti určené. Jednak předpokládám, že by se děti mohly unudit k smrti, ovšem za předpokladu, že by nebyly k smrti spíš vyděšené. Hlavně kostýmy, které připomínaly řeckou tragédii. Tanec zakletého prince a princezny zase odkazoval na balet. Zaujalo mě jen zobrazení moře a jezera na pozadí hradeb a Slunečného království. Zajímavostí také je, že v naprosto stejných rolích se Vladimír Dlouhý a Hana Maciuchová potkali o osm let později v pohádce Princezna Slonbidlo, kde H. M. hrála tu zlou a V. D. prince. ()

Nugat

Moc krásný příběh, sice je to dost vážné, ale věřím, že stravitelné i pro děti. Pozoruhodné zpracování i dialogy. ()

dogrose

Po všech stránkách tak umělecká pohádka, ža je pro většinu možná nekoukatelná. Stopy děje hledáme pod nánosem jinotajů, symbolů, filosofických otázek a lyriky. Kostýmy i výprava (v mezích studia) nádherné. Slova plynou, a přestože většinu z nich ledva stačíme pochytit, cítíme se povzneseni. Snad jen ty triky... ale tak se to prostě v 80. letech dělalo. Herecké obsazení fantastické. Jednou za čas prostě není špatné dát si trochu mytologie... ()

smutnySermir

je to krasny, teda jako pohadka pomerne narocny, ale vubec mi to jako malymu nevadilo - osobne si teda myslim, ze celkove se detska psyche dost podcenuje - a to si vemte, ze dnesni deti by mely byt vyspelejsi, nez jsme byli v 80-kach my. Jinak - Bartoska vs Dlouhy vs Maciuchova - sakra, kdo by mel chtit vic ? ()

milos.bradik

Toto není pohádka pro děti a protože pohádky by měly být pro děti, tak i přes skvělou režii i výborné herecké výkony nemohu dát více než tři hvězdy. Je to pouze čisté umění pro umění, toto se dětem líbit nebude a točit pohádky pro dospělé je přinejmenším zvláštní. ()