Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi

• Velká Británie Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Shakespearův Hamlet viděný očima jeho dvou přátel z dětství. Měli by jeho strýci - tatínkovi a tetince - matce pomoci odhalit příčiny podivného princova chování, ten úkol je však zřejmě nad jejich síly... (oficiální text distributora)

Mikino00

Silně divadelní nádech je trochu na škodu, ale velice zajímavé dialogy, nutící i místy k zamyšlení, drží film nad vodou. ()

Lukoye

Nápadité určitě, je skvělé protzkoumat jeden z nejznámějších příběhů ještě z jiného pohledu než jsme zvyklí, stejně tak můžu souhlasit s vynikajícíma výkonama herců, hlavně Tima Rotha, ale i přesto filmu chyběla gradace a tempo, které by rozporoudilo krev, chvílemi jsem u toho usínal. Moc se líbíli oba herci jak neustále pasivně koukali s rukama za zády. Brilantně zahrálno, přesto tři hvězdičky. ()

Grizzly

Dílo scenáristicky takřka dokonalé. Herci fenomenální a některé momenty si budu v hlavě přehrávat asi pořád. Je to docela náročnej film a s tím jde ruku v ruce megainteligentní (a možná i megaintelektuální) humor. Kdybych znal Hamleta lépe než ze školních lavic, šel bych asi na pět. Takhle pro mne spoustu scén nevyznělo na sto procent, proto "pouhých" 80%. ()

Lukin413

Film podle divadelní předlohy, kterou jsem nečetl. Ústřední herecká dvojice vytváří mezi sebou výjimečnou chemii (otázkový tenis), režisér absurdní "hru ve hře" umně provzdušňuje vědeckými objevy Garyho Oldmana, Potulní kejklíři, Hamlet, námořní plavby. Tak trochu jiný film. ()

wakeup

Pročetl jsem si fofrem pár komentářů a nemůžu než souhlasit. Skvělé dialogy(hlavně ta část, kde hrajou hru "na otázky" přes síť...to je prostě super). Výborná slovní hříčka a nejen to. V hlavní roli : vedlejší role. Od Strachu a hnusu v LV jsem se u filmu ještě tak nepobavil. ()

S.Dedalus

Jeden z mých nejoblíbenějších. Úchvatná parafráse ještě úchvatnějšího Hamleta. Nevím sice, jak vypadá původní Stoppardova hra, ale film je skvělým existenciálně absurdním dramatem a ještě ke všemu je to hrozná prča. Všemu samozřejmě vévodí nezapomenutelná hra na otázky, ale ani ostatní scény nezůstávají pozadu. Je obdivuhodné, jak se Stoppard využil předlohu, protože celý Rosencrantz & Guildenstern se opravdu v pozadí Shakespearovy tragédie mohl odehrávat. Každičký detail má své místo a v hlavních rolích si snad ani neumím představit nikoho vhodnějšího. Bravissimo! ()

AloeB

And then again, what is so terrible about death? As Socrates so philosophically put it, since we don't know what death is, it is illogical to fear it. It might be very nice. Guildernstern v perfektním podání Garyho Oldmana a Tima Rotha a Rosencrantz ve skvělém podání Garyho Oldmana a Tima Rotha v zajetí divadelního scénáře. Upřímně, nechytal jsem se celou dobu, film je napsán skutečně specificky a už od Hamleta s Cumberbatchem mi shakespearovská angličtina občas dělá problém, nicméně i na první dobrou tuto šílenou slovní přestřelku a krutý osud dvou zmatených postav z jedné z nejklasičtějších divadelních her, o mnoho cyničtější než v původním skriptu, dovedu ocenit, byť na první dobrou ne nutně plně vysvětlit si. ()

Brinkley

Dekadentní shakespearovský apokryf o smyslu bytí se spoustou slovních hříček. Než naše hlavní - vedlejší hamletovské hrdiny pověsí, Oldmanovi i Rothovi to hraje jak o život. ()

RajAthen

Tento film je zkrátka chuťovka a svébytná hříčka podivnosti. Dvě dílčí postavy z Hamleta dostaly příležitost ve vlastní hře, děj Hamleta se děje jakoby mimoděk, zatímco oba pánové s gustem sobě vlastním hloubají o životě (a předně smrti) a na okolní události nemají žádného vlivu. Jakkoli snímek nenabízí tolik vlastního děje (opravdu bych měl problém vyabstrahovat pro dosud tímto filmem nepolíbeného člověka jeho děj), řada momentů zkrátka nemá chybu - od úvodní debaty o pravděpodobnosti, úvahu o pobytu v rakvi, až po nelítostný rétorický match. Každopádně, na tento film je třeba mít tu správnou náladu, počkejte si na ni a nebudete litovat, jde o herecký koncert. ()

1985lula

Magnifique!!! Alebo Shakespeare naruby. :) Majstrovské dielo, ktorému nechýbalo k dokonalosti vôbec nič. Bolo to dokonale vtipné, že som sa smiala cez slzy, zároveň inteligentné s brilantne vycibrenými dialógmi (slovný tenis sa mi asi nadobro vryl pod kožu :D ) a v neposlednom rade so skvele zahranými postavami úplne famózneho Tima Rotha a rovnako úžasného Garyho Oldmana, ktorých napriek tomu, že celú dobu nezliezli z obrazu, budete šialene milovať. Rosencrantz: “Life in a box is better than no life at all, I expect. You'd have a chance at least. You could lie there thinking: Well, at least I'm not dead. In a minute somebody is going to bang on the lid, and tell me to come out. Hey you! What's your name? Come out of there!" Guildenstern: "I think I'm going to kill you..." ()

Rodin

Naprosto fascinující konverzačka, která by možná mohla na divadle nudit, ovšem v tomto provedení je velkou poctou všech zúčastněných božskému Vildovi. Podle mého úplně první vynikající filmové představení ještě téměř mladičkého Tima Rotha a jeden z nejlepších výkonů Gary Oldmana vůbec. ()

Wecfarien

Stoppard zabodoval. Milovníkům příběhu o dánském princi, který se už dočkal mnoha a mnoha adaptací a prodělal v nich nejrůznější obměny, nabídl neobvykle důvtipným způsobem pohled z trochu jiné perspektivy. Rosencrantz a Guildenstern na mě při četbě dramatu vždycky dělali dojem dvou kýmkoliv a kdykoliv nahraditelných podržtašků. Kdo ví, co si o nich vlastně myslel Shakespeare, který jim vdechl život. Čekali dlouho, než se dostali ke slovu. Ale když se konečně dočkali a dostali možnost rozehrát svůj dialog, výsledek stojí za to. ()

boombang

Nepobral a nepochopil jsem to všechno - i proto, že už je tomu drahně let, co jsem četl Hamleta (a znovu ho číst ani nechci). Přesto je to i tak příjemně intelektuálsky ulítlé a humorné, že pod čtyři hvězdy jít nemůžu. A ústřední dvojka mladých věčných záporáků taky pobavila. ()

RigorMortis

Roth ma zaujal už pri Rob Royovi, málokto dokáže zahrať postavu tak skvelo, že ju nenávidíte od prvej minúty. Gary Oldman mi prirástol k srdcu už ako Sirius v HP. V tomto filme síce boli obaja mladší, no zahrali to skvelo. Suchý britský humor alebo "Shakespeare z druhej strany", miestami riadne absurdný. Stálo by za to vidieť to v divadelnej verzii. ()