Reklama

Reklama

Pán velryb

  • Nový Zéland Whale Rider (více)
Trailer
Drama / Rodinný
Nový Zéland / Německo, 2002, 105 min

Obsahy(1)

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (180)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Pán velryb je báječný příběh o tradicích a jejich těžkém přizpůsobování se změněné době. Jakkoliv už tady byl popsán jinými uživateli skvělý výkon Keishi Castle-Hughes, musím se o něm zmínit i já, protože jen velmi, velmi zřídka se stává, že dětský herec s takovým rozsahem role předvede skutečně excelentní výkon. Keisha ho předvedla a skutečně tak zastínila většinu dospělého osazenstva filmu. Ale film nestojí a nepadá jen s touto mladičkou herečkou, skvělých hereckých výkonů je v něm totiž více. Ale nejen herci dělají film. V tomto případě si zaslouží vyzdvihnout skvělá kamera a doslova nadpozemská hudba. Film nemá snad jediné slabé místo a jeho posledních zhruba 20 minut diváky takřka přiková do sedadel. Pravda, není to možná "nejdojímavější příběh všech dob", jak se snaží divákům podsunout plakát, ale každopádně dokáže diváka chytit za srdce a většina lidí po jeho shlédnutí bude asi plna úžasných dojmů, podobně jako jsem nyní já. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Ona je to vlastně taková snadno zapomenutelná pohádka na nedělní odpoledne, v níž se dívka rozhodne, že se zrovnoprávní. Její dědeček představuje všechny a všechno žijící duchem minulého. Konflikt je neodvratný a velmi překvapivě dopadne úplně stejně, jako ve všech jiných filmech na toto téma. Takže jediným plusem zůstává zajímavé maurské prostředí. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

"Keď som sa narodila, nikto sa netešil." Netreba čakať vyložene magický film, ale ani takú dusivú sociálnu štúdiu úpadku kedysi hrdého národa, ako to radi robíme my, v starobylej Európe. Zvláštny príbeh prečistí dušu a zoberie nás nad oblaky, to všetko podporené veľmi dobrými hereckými výkonmi (vrátane Keishay Castle-Hughesovej), pôsobivým nápadom s veľrybami a v neposlednom rade: ako často sa nám naskytne vidieť film z úchvatného Nového Zélandu? ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Ja len môžem povedať, že sa už veľmi teším na ďalšie počiny z režisérskeho kresla Niki Caro, pretože prostredníctvom tohoto filmu ukázala, že jej to jednoducho ide. Veľmi poctivo natočený snímok o prehnanej hrdosti a úcte k tradíciám. Svojou jednoduchosťou je krásny a dojemný, čomu prispieva aj úžasná Keisha Castle-Hughes, ten jej nevinný pohľad ma proste dostal. 75%. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

je to sice nabušený skvelýmí hereckými výkony, hlavně Keisha Castle-Hughes zahrála na svůj věk výjmečně, což se u takhle mladých herců moc často nevidí, ale po většinu doby mi to nepřipadalo moc zajímavý, pořád se to jenom točí kolem tradic a vztahů v rodině a to mi zrovna moc přitažlivý nepřipadá, konec je už mnohem více emotivní a je tam spousta dojemných scén, ale to přece jenom na plný hodnocení stačit nebude ()

Galerie (32)

Zajímavosti (8)

  • Jedna z mála cen, u které film dokázal přetavit nominaci ve vítězství, je Independent Spirit 2002 pro nejlepší zahraniční film. (Terva)
  • Knižní předloha filmu spisovatele Witi Ihimaery je na Novém Zélandě neměnnou součástí školní výuky. (HellFire)
  • Velryby byly zobrazeny kombinací záběrů skutečných velryb, modelů v životní velikosti a speciálních efektů. (HellFire)

Související novinky

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (více)

Reklama

Reklama