poster

Pán velryb

 • Nový Zéland

  Whale Rider

 • Německo

  Whale Rider

 • Slovensko

  Pán veľrýb

Drama / Rodinný

Nový Zéland / Německo, 2002, 105 min

Režie:

Niki Caro

Předloha:

Witi Ihimaera (kniha)

Scénář:

Niki Caro

Kamera:

Leon Narbey

Hudba:

Lisa Gerrard

Střih:

David Coulson

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Kirsty Cameron
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tomtomtoma
  ****

  Tento film je především laskavý a láskyplný. A optimistický. Není to o mentalitě jiné kultury a není to ani o střetu starého a nového způsobu života. Je to o nevyhnutelném úpadku nezápadního a nekřesťanského civilizačního směru života pod vlivem pokroku všeobecného blahobytu civilizace a celosvětového globalizačního procesu. Tradiční hodnoty už většinu obyvatelstva příliš nezajímají a oddávají se naplno konzumu v rámci kapitalistického uspořádání světa. Prastaré kořeny se někdy nápadně a někdy skrytě přetrhávají a bez vláhy nenávratně usychají. Následně jsou nahrazovány povrchovou nitkou pseudokultury, která nedokáže zaplnit prázdné místo v duši a není schopna trvalých a hlubších hodnot. Naděje ale umírá vždy jako poslední. V hlavní roli je malá Paikea Apirana (zajímavá Keisha Castle-Hughes), která se vzepře dogmatům a začne naplňovat svůj předurčený osud. Dogmata a předsudky často vycházejí z tradičních hodnot a zvyků. Hlavní mužskou postavou je její dědeček Koro (sympatický Rawiri Paratene), jehož srdce přetéká smutkem nad odcizením vlastních lidí od svých kořenů. Bojuje proti civilizačnímu vývoji, aby nakonec s uspokojením přijmul novou a nevyzkoušenou cestu, která dává novou mízu jeho národu. Z dalších rolí: citlivá a laskavá babička Flowers (Vicky Haughton), otec s pocitem selhání a útěkem jako řešením Porourangi (Cliff Curtis), lehkomyslný i ochotný strýček Rawiri (Grant Roa), žák ze školy vyvolených Hemi (Mana Taumaunu), či učitelka Parata (Tahei Simpson). Často až prolomení vlastních vlnolamů dogmat a předsudků může přinést tu spásnou obrodu vlastnímu národu. A nakonec je národ schopen přijmout a udržovat ty lepší a vznešenější zvyky, které udržují jejich národní identitu a sebeurčení. A víru a naplnění. A naději. Místy film útočí na city ve větším množství. A velryby? Ta stvoření jsou fantastická. Problémy s vlastní identitou jednotlivce i celých národů jsou celosvětovým fenoménem, kde nezadržitelně, surově a bezpečně vítězí konzum bez naplnění a smyslu.(28.6.2016)

 • Stanislaus
  ****

  Krásné rodinné drama, které se akorát hodí pro zpříjemnění odpoledne. Malá dívčina se snaží celý život získat uznání svého dědy, který však k ní chová opravdu mrazivý vztah - no, mně to přišlo jako ze života (teda, ne mého, ale tam kdesi v Oceánii). Chudák holčina! Hudba a kamera je skvělá, ale co si opravdu zaslouží pozornost je malá Paikea, která do své role dala všechno. Film má stabilní děj a (ne)čekané rozuzlení. Zkrátka pořádný film, jak má být.(3.7.2010)

 • tron
  ****

  "Keď som sa narodila, nikto sa netešil." Netreba čakať vyložene magický film, ale ani takú dusivú sociálnu štúdiu úpadku kedysi hrdého národa, ako to radi robíme my, v starobylej Európe. Zvláštny príbeh prečistí dušu a zoberie nás nad oblaky, to všetko podporené veľmi dobrými hereckými výkonmi (vrátane Keishay Castle-Hughesovej), pôsobivým nápadom s veľrybami a v neposlednom rade: ako často sa nám naskytne vidieť film z úchvatného Nového Zélandu?(9.1.2005)

 • Maemi
  ****

  Film mi uběhl neskutečně rychle. Nenudila jsem se ani minutu, jak mě film vtáhl do děje. Do děje o novozélandské dívce, kterou v jejím rozvoji brzdí tvrdohlavý děda, jenž je přesvědčen o tom, že ženy patří domů za plotnu a nejsou schopny se samy rozhodovat. Nezmění názor, ani když Pai ukáže, že v sobě něco má. Bude se muset rozhodnout, zda jsou pro něj důležitější tradice nebo blízcí. Výborný, poutavý, zajímavý a emotivní film, zobrazující tradice souostroví v Pacifiku, o němž jsem do této doby téměř nic nevěděla, což byla jistě škoda.(27.11.2009)

 • Snorlax
  ***

  Ona je to vlastně taková snadno zapomenutelná pohádka na nedělní odpoledne, v níž se dívka rozhodne, že se zrovnoprávní. Její dědeček představuje všechny a všechno žijící duchem minulého. Konflikt je neodvratný a velmi překvapivě dopadne úplně stejně, jako ve všech jiných filmech na toto téma. Takže jediným plusem zůstává zajímavé maurské prostředí.(8.4.2019)

 • - Jedna z mála cen, u které film dokázal přetavit nominaci ve vítězství, je Independent Spirit 2002 pro nejlepší zahraniční film. (Terva)

 • - Knižní předloha filmu spisovatele Witi Ihimaery je na Novém Zélandě neměnnou součástí školní výuky. (HellFire)

 • - Představitelku hlavní role Keishu Castle-Hughes si filmaři vybrali z více jak deseti tisíc uchazeček. Jenže při konkurzu zatajila důležitý fakt, a to že neumí plavat. Při scénách ve vodě musela být tudíž nahrazena dublérkou. (Siriuss)