Pán velryb

Grant Major

Kostýmy:

Kirsty Cameron
  • dwi

Pro novozélandské obecenstvo (ale koukám, že nejen pro ně) očisťující zážitek, pro mě jen další film o vyplněném proroctví. Tolik propagovaný magický poetismus mi nejspíše proplul pod očima, což asi rapidně snížilo i moje hodnocení. Niki Caro sice pečlivě dbá na vykreslení místních reálií, nenuceně a lehce diváka seznamuje s tamějším prostředím a tradicemi. Zbytečně ovšem zveličuje dojemnou stránku, která se v nestoudném patosu projeví hlavně na konci.(28.12.2003)

• manonfire

hmůůů smrk....bléééh...smrk...hmůůůů. Citron když vyschne, tak z něj nic nevymačkáte...snad krom kyselosti. A už vůbec ne filmem, který byl pro slzičky stvořen primárně. Vážně mě tahle pocta novozélandskému folklóru plnému legend -(možná ještě o něco nejapnějších, než jinde na světě)- bavila trochu jinak, než měla za lubem. Dvě třetiny je film takovou další televizní Třeštíkovinou pro mládež a konec, kde už teda Lisa Gerrard spolu s permanentně smutnící dvanactiletou divoženkou vopravdu zhusta šlapaly na slzné kanálky snad všech lidí a kytovců...mě jen přesvědčil, že lidé se prostě rádi dojímají. Koneckonců já také, ale o síle příběhu mám zcela odlišné představy. 40%(5.2.2013)

K Pánu velryb mám zvláštní vztah, jelikož jsem ve vesničce Whangara kousek nad Gisbornem byl a lokaci, ve které se takřka celý děj odehrává, celkem znám. Je to zvláštní pohled dívat se na místa, na která jste se nedávno dívali ve skutečnosti a stylizace filmu je téměř nezměnila. Co se tedy týče autenticity, Pán velryb působí fantasticky. Co se týče příběhu, ten místy kazí přemíra sentimentu. Jinak je ale tenhle snímek vším, co potřebujete vědět o původní maorské kultuře Nového Zélandu, než tam vyrazíte poznávat ji osobně... ,,Když vypláznete jazyk, říkáte tím svému nepříteli: Sežeru Tě! Tvé oči se rozkutálí a tvá hlava skončí na konci mé tyče."(23.3.2011)

je to sice nabušený skvelýmí hereckými výkony, hlavně Keisha Castle-Hughes zahrála na svůj věk výjmečně, což se u takhle mladých herců moc často nevidí, ale po většinu doby mi to nepřipadalo moc zajímavý, pořád se to jenom točí kolem tradic a vztahů v rodině a to mi zrovna moc přitažlivý nepřipadá, konec je už mnohem více emotivní a je tam spousta dojemných scén, ale to přece jenom na plný hodnocení stačit nebude(10.5.2005)

Film mi uběhl neskutečně rychle. Nenudila jsem se ani minutu, jak mě film vtáhl do děje. Do děje o novozélandské dívce, kterou v jejím rozvoji brzdí tvrdohlavý děda, jenž je přesvědčen o tom, že ženy patří domů za plotnu a nejsou schopny se samy rozhodovat. Nezmění názor, ani když Pai ukáže, že v sobě něco má. Bude se muset rozhodnout, zda jsou pro něj důležitější tradice nebo blízcí. Výborný, poutavý, zajímavý a emotivní film, zobrazující tradice souostroví v Pacifiku, o němž jsem do této doby téměř nic nevěděla, což byla jistě škoda.(27.11.2009)

• - Velryby byly zobrazeny kombinací záběrů skutečných velryb, modelů v životní velikosti a speciálních efektů. (HellFire)

• - Jedna z mála cen, u které film dokázal přetavit nominaci ve vítězství, je Independent Spirit 2002 pro nejlepší zahraniční film. (Terva)

• - Představitelku hlavní role Keishu Castle-Hughes si filmaři vybrali z více jak deseti tisíc uchazeček. Jenže při konkurzu zatajila důležitý fakt, a to že neumí plavat. Při scénách ve vodě musela být tudíž nahrazena dublérkou. (Siriuss)