poster

Pán velryb

 • Nový Zéland

  Whale Rider

 • Německo

  Whale Rider

 • Slovensko

  Pán veľrýb

Drama / Rodinný

Nový Zéland / Německo, 2002, 105 min

Režie:

Niki Caro

Předloha:

Witi Ihimaera (kniha)

Scénář:

Niki Caro

Kamera:

Leon Narbey

Hudba:

Lisa Gerrard

Producenti:

Frank Hübner

Střih:

David Coulson

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Kirsty Cameron
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aiax
  ****

  Lahůdka nezávislé a nehollywoodské filmové scény, dodává svěží a neotřelý význam poněkud profláklé frázi "poznávat nové lidi a jiné kultury". Velice příjemný zážitek, z veliké části i díky úžasnému výkonu hlavní herecké představitelky. Dám krk na to, že až se z dívky stane žena, bude se rozhodně na co koukat.(26.10.2004)

 • Viktooorka
  *****

  nemám slov.. příběh Paj a její rodiny a jejich tradice mě pohltil.. líbil se mi vztah mezi ní a jejím dědou.. on.. Koro se nechce smířit s tím, že právě ona jeho vnučka.. a né prvorozený vnuk, který bohužel při porodu zemřel.. může být ten vyvolený.. vůdce, kterýho tak dlouho hledá :) celá jejich budoucí pouť, by měla být v rukách dítěte, ale né chlapce, nýbrž dívky :) příběh je nevinný.. nesnaží se vnutit.. prodat.. ale ukázat, že i když se tradice má zachovat..a dodržovat.. doba se mění.. modernizuje.. i tradici to může postihnout a postihne :)(15.7.2009)

 • genetique
  ****

  Ja len môžem povedať, že sa už veľmi teším na ďalšie počiny z režisérskeho kresla Niki Caro, pretože prostredníctvom tohoto filmu ukázala, že jej to jednoducho ide. Veľmi poctivo natočený snímok o prehnanej hrdosti a úcte k tradíciám. Svojou jednoduchosťou je krásny a dojemný, čomu prispieva aj úžasná Keisha Castle-Hughes, ten jej nevinný pohľad ma proste dostal. 75%.(30.6.2006)

 • emma53
  ****

  Po počátečním pomalém tempu a zafixování si všech zvláštních jmen, které ke komu patří, jsem se nakonec chytla a byla jsem vtažena do maorské kultury s jejími tradicemi a rituály. Příběh o desetileté dívce jménem Pajkija Apirana, která tolik toužila po uznání svého dědečka Kora, který chtěl předat následnictví Pána velryb vnukovi, ale v žádném případě vnučce Paj. Příběh o lásce, vytrvalosti, ale také o pokoře v nádherné novozélandské krajině je dojemný a silně emotivní zážitek. Keisha byla vynikající a hudba o kterou se postarala Lisa Gerard byla moc příjemně poslouchatelná. Zkrátka nadprůměrný filmový počin(26.11.2012)

 • manonfire
  **

  hmůůů smrk....bléééh...smrk...hmůůůů. Citron když vyschne, tak z něj nic nevymačkáte...snad krom kyselosti. A už vůbec ne filmem, který byl pro slzičky stvořen primárně. Vážně mě tahle pocta novozélandskému folklóru plnému legend -(možná ještě o něco nejapnějších, než jinde na světě)- bavila trochu jinak, než měla za lubem. Dvě třetiny je film takovou další televizní Třeštíkovinou pro mládež a konec, kde už teda Lisa Gerrard spolu s permanentně smutnící dvanactiletou divoženkou vopravdu zhusta šlapaly na slzné kanálky snad všech lidí a kytovců...mě jen přesvědčil, že lidé se prostě rádi dojímají. Koneckonců já také, ale o síle příběhu mám zcela odlišné představy. 40%(5.2.2013)

 • - Scéna, ve které Paikea (Keisha Castle-Hughes) zvrací, byla vystřižena, protože podle režiséra nebyla dost přesvědčivá. (Cheeker)

 • - Velryby byly zobrazeny kombinací záběrů skutečných velryb, modelů v životní velikosti a speciálních efektů. (HellFire)

 • - Knižní předloha filmu spisovatele Witi Ihimaery je na Novém Zélandě neměnnou součástí školní výuky. (HellFire)