Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Atlantída: Stratená ríša

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2001, 95 min

Pozoruhodný námět, který by se dal v klidu (ovšem po úpravách) zpracovat i jako celovečerní dobrodružný trhák pro dospělé, je v téhle dětské animované verzi trochu nedotažený. Animace je velmi působivá jen při záběrech větších celků, detaily jsou (opět) nakresleny snad až příliš "dětsky", ačkoliv bych neřekl, že je film určen právě těm nejmenším. Celkové vyznění snímku je ale poměrně kladné, i když se tvůrci zase nevyhnuli některým dětsky infantilním hláškám, nebo občasnému přihlouplému chování postav.(22.4.2003)

Hoci u Disneyho zásadne uprednostňujem klasickú ručnú animáciu, akou oplýva napríklad Malá morská víla, Atlantída patrí k mojim najobľúbenejším filmom tohto štúdia. Môže za to predovšetkým zaujímavý dej, ktorého základný motív, potopené mesto Atlantídu si tvorcovia rovnako ako pri Herculovi požičali z gréckej mytológie a histórie. Všetky ostatné prvky sú však výsledkom bohatej fantázie tvorcov, od napínavých akčných scén po výnimočne dobrý a humorom nabitý scenár. Atlantídu som videla v slovenskom dabingu a dodnes pre mňa zostávajú niektoré hlášky, ktoré v nej padli, jednoducho nezabudnuteľné. Osobitnou kapitolou je kvalitná hudba Jamesa Newtona Howarda, osobitne sa mi páčil track "The Crystal Chamber". Podľa mňa je Atlantída výborným, pohodovým filmom nielen pre deti.(11.3.2012)

Ach, když si vzpomenu na dobu, kdy jsem tenhle film viděl prvně, musim se pousmát. Jo, holt tenkrát to byly trochu jiné časy - časy, kdy jsem baštil všechny staré tajuplné legendy o ztracených pokladech, městech a civilizacích a každičký film/seriál, který se tomuto tématu věnoval jsem naprosto žral. Ale konec tlachání o minulosti a zpět k filmu - jako vždy od disneyovky jsem čekal přesně takovou podívanou - spousta legrace, nádherné animace a hlavně slušný příběh dodávají tomuhle filmu na exkluzivitě. Hlavní hrdina je tu (jak už to u pohádek tohoto rázu bývá) tak trochu nouma s čistým srdcem a pořádnou mozkovnou a navíc ještě hledá město z legend (přiznejme si, kdo by investoval prachy do něčeho takového). A přeci se najde člověk, který (nejen že sdílí i trochu toho nadšení pro věc) tuto jeho vysněnou expedici zaplatí. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat a tak je osud celé bandy "zlatokopů" v rukou již víše zmíněného noumy (avšak inteligentního). Mno, co vám budu vyprávět - přeskočíme trochu té delší části a přejděme rovnou k věci - město se najde, hlavní hrdinové ke svému (ne)milému překvapení zjistí, že město je ještě stále obydleno a snaží se s původním obyvatelstvem skamarádit. (aspon na oko). A jak už to u pohádek bývá, tak se to trochu zvrtne, ale nakonec promluví za všechny svědomí, bla,bla,bla, a je tu happyend. Co víc si přát, navíc skvělí soundtrack tomu dodává ještě větší šmrnc. Za mě rozhodně 80%(31.3.2011)

Jednooký mezi slepými králem. Vyrůstal jsem na klasických kreslených Deysniovkách a tím pádem se tahle KRESLENÁ pohádka pro mně stala perlou mezi záplavou digi animáků. Nádherný sci-fi příběh o hledání bájné atlantidy s přislušnou dávkou napětí, zábavy ale také romantiky. Hlavní hrdinka taky stojí za to :-) Děj obsahuje několik zvratů, barvité postavy a hlavně ta celá věc s atlantidou se opravdu povedla. Považuji to za nejlepší praktické vysvětlení celé věci kolem atlantidy. Nakreslené je to opravdu dobře jsem rád že podobné pohádky vznikají a doufám že kreslené příběhy ještě zažijí velký návrat na plátno.....(12.1.2007)

Cesta do Atlantidy s animáčema, líbilo se mi to. Ten námět i scénář. Je to vtipné, jsou tam zajímavé věci, nic si to tady nenalhává a ukazuje co jsou lidi schopní udělat pro prachy. Postavy sice nejsou nijak rozvinuté, ale i tak se o nich něco dozvíme. Hudba na mě taky zapůsobila. Je to sice spíš pro děti, ale se mnou to zůstalo až doteď a ještě to se mnou půjde.(31.10.2010)

• - Na vývoji filmu pracovalo 350 animátorov vo všetkých troch štúdiách Disney Animation. (Greenpeacak)

• - Kida je (co se věku týče) nejstarší disneyovskou princeznou, je jí 8 000 let. (fiLLthe3DD)

• - Vo filme je samozrejme použitá aj počítačová animácia. Jedná sa hlavne o scény s Leviathanom a srdcom Atlantídy. (Greenpeacak)