Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Atlantída: Stratená ríša

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2001, 95 min

Je sice pořád na co se dívat, ale všechno to je bráno jak z hyperloopu (chtěl jsem napsat z rychlíku, ale holt musím jít z dobou).Máme tu sice celou skvadru rozličných dobrodruhů, kteří si musí vybrat dobrou či špatnou stranu, ale nikdo z nich nedostane šanci něco víc ukázat. Drsná sexy blondýna je prostě drsná sexy blondýna, a nic víc, krtek je krtek, a nic víc. Všichni si řeknou svých pár replik, a občas poodhalí svoji minulost, aby bylo na nějakou tu chatrnou motivaci, A do toho takový podivný pubertální humor.(10.3.2017)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Where the Dream Takes You - Mya [4:00] ,2. The Submarine [3:20] ,3, Milo's Turned Down [1:48] ,4. Atlantis is Waiting [2:41] ,5. The Leviathan [3:25] ,6. Bedding Down [2:33] ,7. The Journey [3:22] ,8. Fireflies [2:11] ,9. Milo Meets Kida [1:46] ,10. The City of Atlantis [2:48] ,11. Milo and Kida's Questions [2:59] ,12. Touring the City [2:51] ,13. The Secret Swim [2:46] ,14. The Crystal Chamber [3:45] ,15. The King Dies/Going After Rourke [5:12] ,16. Just Do It [3:18] ,17. Kida Returns [3:10] ,18. Atlantis [2:01](10.6.2011)

Atlantida – to jméno provokuje historiky a pro záhadology je zemí zaslíbenou. Pradávná civilizace, zničená podle Platónova svědectví jakousi katastrofou obrovského rozsahu, se čas od času vynořuje z oceánu zapomnění, aby se jí chopili zlatokopové nejrůznějšího druhu. Tentokrát má vydělat peníze filmovým studiím Walta Disneye v novém animovaném dobrodružném filmu. Mladý „atlantidofil“, pracující ve washingtonském muzeu v roce 1914 jako dříve nejeden současný politik, stále obtěžuje své šéfy požadavky na financování expedice, která má nalézt bájnou Atlantidu. Jeho dědeček byl známý vědec a cestovatel, který svůj život zasvětil hledání Atlantidy, a jeho vnuk tuto posedlost zdědil. Naštěstí se jeho děd kdysi vsadil s bohatým přítelem, že pokud nalezne jistý deník, obsahující mapu k Atlantidě, bude tento přítel financovat výpravu. Sliby se mají plnit a tak se zvláštní sbírka individuí a specialistů vydává na cestu za největším tajemstvím historie. /----------/ Film si vypůjčuje motivy ze všech možných snímků. Hlavního hrdinu a jeho osobní příběh si vzal z filmu Hvězdná brána, cestu sifónovitým tunelem a blonďatou hlavní pilotku arijského typu a chování obšlehli z Indiana Jonese, mořskou příšeru zvanou Leviatan a její záškodnickou taktiku zase ze StarWars: Epizody I. Zvláštní zdroj životní energie Atlanťanů mi připomněl Final Fantasy a když jsem se díval na kovbojskou komedii s Billy Crystalem Dobrodruzi z velkoměsta, objevil jsem tam místního kuchaře zvaného Kuchta, který vaří ze čtyř základních druhů potravin: špeku, fazolí, slaniny a whisky. Je tam toho mnohem víc, ale proč prozrazovat všechny zdroje zábavy. Animace jednotlivých členů týmu oplývá individualitou a karikaturním stylem – šéf výpravy Rourke vypadá jako James Garner a aby ne, když ho v originále namluvil. Stejně pak můžeme identifikovat hlavního hrdinu Mila – stejně potrhlý jako Michael J. Fox, ale tam jeho podoba není tak zjevná. Trekkies pobaví král Atlanťanů, fanoušky Babylonu 5 zase blonďatá árijka Helga, ale jejich hlasy si musíte najít sami. Snímek oplývá řadou starých i dobrých vtípků a stylem, podobným animovanému filmu „Není král jako král“, i když se bere víc vážně a také se v něm občas umírá. Co se týče určení pro věkovou skupinu, je to takový rodinný hybrid – pro děti dost nesrozumitelný a pro dospělé nic nového. Pobavíte se, zasmějete, povzdechnete si nad zkažeností civilizace a rychle zapomenete.(27.3.2006)

U mna neni zvykom pozriet kresleny film, ale ked som mal moznost tento vidiet tak som ho skukol o com to asi bude. Ved predsa filmy na temu objavovania dobrodruznych zahad v tajomnej a neprebadanej krajine pod zemou ma lakalo:) Celkom uchadzajuci dej ma ako tak ocaril, ale najvacsie prekvapenie pre mna prislo nastupom zaverecnych minut filmu, kde uz fakt islo do tuheho. Tam sa uz ukazala taka akcna podivana, kde to svistalo nabojmi a vzdusnymi subojmi tiez. Podla mna to bola najlepsia cast filmu:)(11.4.2012)

Docela hezkej animák na nedělní dopoledne. Některé scenérie jsou vážně úchvatný a kdyby byly natočený počítačovou animací, tak by byly fakt dechberoucí. Na druhou stranu je to příjemná změna a odpočinutí od všech těch dokonale 3D zlobrů, rybiček a zvířátek. A Kida je asi ještě větší šťabajzna než Pocahontas :)(30.5.2011)

• - Ve scéně v úvodu filmu, kdy představuje Milo svoji teorii "divákům", zazvoní telefon a on se opře o tabuli, přičemž se mu část mapy "obtiskne" na břicho. On potom pokračuje ve vysvětlování, postaví se do chybějící části mapy na tabuli a popisuje ji na svém oblečení. To je ale nemožné, protože obtisknutá část musí být zrcadlově obrácená. (Pepy)

• - Vo filme je použitá animácia charakteristická pre japonskú mangu. (Greenpeacak)

• - Celkový dizajn a pôdorys Atlantídy je v skutočnosti založený na starých spisoch Platóna. (Greenpeacak)