Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Atlantída: Stratená ríša

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2001, 95 min

Atlantida – to jméno provokuje historiky a pro záhadology je zemí zaslíbenou. Pradávná civilizace, zničená podle Platónova svědectví jakousi katastrofou obrovského rozsahu, se čas od času vynořuje z oceánu zapomnění, aby se jí chopili zlatokopové nejrůznějšího druhu. Tentokrát má vydělat peníze filmovým studiím Walta Disneye v novém animovaném dobrodružném filmu. Mladý „atlantidofil“, pracující ve washingtonském muzeu v roce 1914 jako dříve nejeden současný politik, stále obtěžuje své šéfy požadavky na financování expedice, která má nalézt bájnou Atlantidu. Jeho dědeček byl známý vědec a cestovatel, který svůj život zasvětil hledání Atlantidy, a jeho vnuk tuto posedlost zdědil. Naštěstí se jeho děd kdysi vsadil s bohatým přítelem, že pokud nalezne jistý deník, obsahující mapu k Atlantidě, bude tento přítel financovat výpravu. Sliby se mají plnit a tak se zvláštní sbírka individuí a specialistů vydává na cestu za největším tajemstvím historie. /----------/ Film si vypůjčuje motivy ze všech možných snímků. Hlavního hrdinu a jeho osobní příběh si vzal z filmu Hvězdná brána, cestu sifónovitým tunelem a blonďatou hlavní pilotku arijského typu a chování obšlehli z Indiana Jonese, mořskou příšeru zvanou Leviatan a její záškodnickou taktiku zase ze StarWars: Epizody I. Zvláštní zdroj životní energie Atlanťanů mi připomněl Final Fantasy a když jsem se díval na kovbojskou komedii s Billy Crystalem Dobrodruzi z velkoměsta, objevil jsem tam místního kuchaře zvaného Kuchta, který vaří ze čtyř základních druhů potravin: špeku, fazolí, slaniny a whisky. Je tam toho mnohem víc, ale proč prozrazovat všechny zdroje zábavy. Animace jednotlivých členů týmu oplývá individualitou a karikaturním stylem – šéf výpravy Rourke vypadá jako James Garner a aby ne, když ho v originále namluvil. Stejně pak můžeme identifikovat hlavního hrdinu Mila – stejně potrhlý jako Michael J. Fox, ale tam jeho podoba není tak zjevná. Trekkies pobaví král Atlanťanů, fanoušky Babylonu 5 zase blonďatá árijka Helga, ale jejich hlasy si musíte najít sami. Snímek oplývá řadou starých i dobrých vtípků a stylem, podobným animovanému filmu „Není král jako král“, i když se bere víc vážně a také se v něm občas umírá. Co se týče určení pro věkovou skupinu, je to takový rodinný hybrid – pro děti dost nesrozumitelný a pro dospělé nic nového. Pobavíte se, zasmějete, povzdechnete si nad zkažeností civilizace a rychle zapomenete.(27.3.2006)

Pozoruhodný námět, který by se dal v klidu (ovšem po úpravách) zpracovat i jako celovečerní dobrodružný trhák pro dospělé, je v téhle dětské animované verzi trochu nedotažený. Animace je velmi působivá jen při záběrech větších celků, detaily jsou (opět) nakresleny snad až příliš "dětsky", ačkoliv bych neřekl, že je film určen právě těm nejmenším. Celkové vyznění snímku je ale poměrně kladné, i když se tvůrci zase nevyhnuli některým dětsky infantilním hláškám, nebo občasnému přihlouplému chování postav.(22.4.2003)

Příběh Atlantidy,vskutku velmi tajemné říše,považuji za jeden z nejlepších filmů od společnosti Disney. Atlantida je akční,rodinná fantasy podívaná se skvělou animací(asi nejpůsobivější je ten skvostně epický úvod),soundtrackem a perfektně vymyšleným příběhem(avšak pro malé děti to může být až moc dospělé,ba dokonce v některých případech nepatrně násilné),který dává každé postavě možnost projevit se... A princezna Kida asi navždy zůstane mou nejoblíbenější Disneyho postavou...87%(15.5.2014)

Momentálne trochu ulietam na Védickej kultúre, čítam si o našich predkoch a ich poznaní. Musím priznať, že o to viac ma zaujala táto rozprávka. Objavuje sa v nej totiž mnoho podobností s védami. Tiež sa tam vraví o dávnych (tým myslím desaťtisíce rokov starých) civilizáciách ďaleko vyspelejších ako tá naša terajšia. Vraví sa tam aj o Atlantíde a o dôvode jej zmiznutia. Vtedy lietali na Vajtmarách, mali omnoho lepšie poznanie vesmíru, matematiky, fyziky a svoje poznatky spísali a zašifrovali pomocou rún a karún, ktoré majú mnohoraké obrazné významy. Zjavne aj scenárista zabrdol do niečoho podobného a ponúkol nám celkom zaujímavý a svižný príbeh. Graficky som bol niekedy ohromený, niekedy to zase nebolo úplne ono. Mne sa to páčilo a určite to raz pustím deťom.(15.1.2015)

Ach, když si vzpomenu na dobu, kdy jsem tenhle film viděl prvně, musim se pousmát. Jo, holt tenkrát to byly trochu jiné časy - časy, kdy jsem baštil všechny staré tajuplné legendy o ztracených pokladech, městech a civilizacích a každičký film/seriál, který se tomuto tématu věnoval jsem naprosto žral. Ale konec tlachání o minulosti a zpět k filmu - jako vždy od disneyovky jsem čekal přesně takovou podívanou - spousta legrace, nádherné animace a hlavně slušný příběh dodávají tomuhle filmu na exkluzivitě. Hlavní hrdina je tu (jak už to u pohádek tohoto rázu bývá) tak trochu nouma s čistým srdcem a pořádnou mozkovnou a navíc ještě hledá město z legend (přiznejme si, kdo by investoval prachy do něčeho takového). A přeci se najde člověk, který (nejen že sdílí i trochu toho nadšení pro věc) tuto jeho vysněnou expedici zaplatí. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat a tak je osud celé bandy "zlatokopů" v rukou již víše zmíněného noumy (avšak inteligentního). Mno, co vám budu vyprávět - přeskočíme trochu té delší části a přejděme rovnou k věci - město se najde, hlavní hrdinové ke svému (ne)milému překvapení zjistí, že město je ještě stále obydleno a snaží se s původním obyvatelstvem skamarádit. (aspon na oko). A jak už to u pohádek bývá, tak se to trochu zvrtne, ale nakonec promluví za všechny svědomí, bla,bla,bla, a je tu happyend. Co víc si přát, navíc skvělí soundtrack tomu dodává ještě větší šmrnc. Za mě rozhodně 80%(31.3.2011)

• - Režiséri využili niektoré prvky z japonského seriálu Nadia: Secret of Blue Water (od r. 1990). (Greenpeacak)

• - Celý princíp a popis Atlantídy vo filme je akousi paradigmou k starovekej egyptskej civilizácii. (Greenpeacak)

• - Pre zachovanie dobových nástrojov tvorcovia navštívili múzeá, v ktorých boli vojenské zariadenia a technika z 20. storočia. (Greenpeacak)