Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Atlantída: Stratená ríša

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2001, 95 min

Hoci u Disneyho zásadne uprednostňujem klasickú ručnú animáciu, akou oplýva napríklad Malá morská víla, Atlantída patrí k mojim najobľúbenejším filmom tohto štúdia. Môže za to predovšetkým zaujímavý dej, ktorého základný motív, potopené mesto Atlantídu si tvorcovia rovnako ako pri Herculovi požičali z gréckej mytológie a histórie. Všetky ostatné prvky sú však výsledkom bohatej fantázie tvorcov, od napínavých akčných scén po výnimočne dobrý a humorom nabitý scenár. Atlantídu som videla v slovenskom dabingu a dodnes pre mňa zostávajú niektoré hlášky, ktoré v nej padli, jednoducho nezabudnuteľné. Osobitnou kapitolou je kvalitná hudba Jamesa Newtona Howarda, osobitne sa mi páčil track "The Crystal Chamber". Podľa mňa je Atlantída výborným, pohodovým filmom nielen pre deti.(11.3.2012)

Asi jeden z nejlepších animáků, co jsem kdy viděl. Vůbec jsem to nečekal, ale užil jsem si ho neskutečně. Atmosféru, postavy (mimochodem český dabing skutečně perlí), prostředí, akční scény, i to, jak je vyprávěný příběh. Je na tom vidět, že měl někdo hromadu nápadů a stal se zázrak - procpal je i na plátno. Postavy najednou nejsou dvourozměrné, i když jsou samozřejmě dost archetypální, prostředí je neuvěřitelně hravé, i když vizuálem se pořád drží při zemi a akce má šmrnc a napětí. Pro mě rozhodně jedna z nejpoutavějších disneyovek.(5.5.2017)

1008. hodnocený film: Ačkoli už dávno nepatřím na základní školu (aspoň věkem teda ne), tak jsem se skutečně na tenhle snímek těšil. Téma Atlantida mě zajímalo vždycky a byl jsem zvědav, jak se s tím poperou animované postavičky v celovečerním filmu. Určitě musím ocenit netradiční grafické ztvárnění postav i celého filmu, které se mi líbilo. Příběh byl fajn, ale tak tím to asi končí. Určitě mě naštvala snaha o humor ve filmu, který zcela vyšuměl a vůbec se tvůrcům nepovedl. Taky to zbytečné protahování konce bylo k ničemu a dovedl bych si s klidem představit film o cca 10-15 minut zkrátit. 3* jsou tedy vším, co mohu filmu nabídnout a nakonec i s konstatováním, že mě dost zklamal. 3*(7.4.2011)

Pamatujete se nebo jste alespoň slyšeli o animované pc gamese, Broken Sword? Dá se říct, že jde o kultovní adventuru, s parádním příběhem a skvělími hádankami. Co se mi ale na ní líbilo nejvíce, byla její animace. Ručně kreslená grafika byla v té době tahákem a tak patřila tato počítačová hra k jedněm z nejlepších. A přesně takové je i putování za ztracenou Atlantidou...dobrodružné, vtipné a s pěknou grafikou ze staré školy. 70%(28.9.2010)

Milo Thatch se snaží přesvědčit vedení muzea, kde je zaměstnán, o správnosti své teorie o tajemné knize, která určuje přesně pozici bájné Atlantidy. Jenže to mu samozřejmě nikdo nevěří (zvlášť po několika předchozích neúspěšných pokusech o nalezení knihy), a když je Milo neúprosný, dostane výpověď. Vzápětí jej ale kontaktuje milionář Preston Whitmore, přítel Milova dědečka s tím, že mu onu knihu předá, a navíc poskytne tým a peníze na výpravu na hledání Atlantidy... I když nejde o žádný super originální příběh, nelze říct, že bych se nebavil. Ve velké míře mi tento animák připomínal postarší Emmerichovu Hvězdnou bránu (Milo Thatch jako by Jamesi Spaderovi z oka vypadl), a i několik dalších filmů autoři neskrytě vykrádají. Ale zrovna toto je mi úplně fuk - důležité je, že příběh je poutavý a animace oku lahodící. A co si více od animovaného filmu přát? Snad jen, aby nevzniklo pokračování ... ale o tom zase jinde..(25.3.2011)

• - Celý princíp a popis Atlantídy vo filme je akousi paradigmou k starovekej egyptskej civilizácii. (Greenpeacak)

• - Režiséri využili niektoré prvky z japonského seriálu Nadia: Secret of Blue Water (od r. 1990). (Greenpeacak)

• - Celkový dizajn a pôdorys Atlantídy je v skutočnosti založený na starých spisoch Platóna. (Greenpeacak)