Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Atlantída: Stratená ríša

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2001, 95 min

Atlantida – to jméno provokuje historiky a pro záhadology je zemí zaslíbenou. Pradávná civilizace, zničená podle Platónova svědectví jakousi katastrofou obrovského rozsahu, se čas od času vynořuje z oceánu zapomnění, aby se jí chopili zlatokopové nejrůznějšího druhu. Tentokrát má vydělat peníze filmovým studiím Walta Disneye v novém animovaném dobrodružném filmu. Mladý „atlantidofil“, pracující ve washingtonském muzeu v roce 1914 jako dříve nejeden současný politik, stále obtěžuje své šéfy požadavky na financování expedice, která má nalézt bájnou Atlantidu. Jeho dědeček byl známý vědec a cestovatel, který svůj život zasvětil hledání Atlantidy, a jeho vnuk tuto posedlost zdědil. Naštěstí se jeho děd kdysi vsadil s bohatým přítelem, že pokud nalezne jistý deník, obsahující mapu k Atlantidě, bude tento přítel financovat výpravu. Sliby se mají plnit a tak se zvláštní sbírka individuí a specialistů vydává na cestu za největším tajemstvím historie. /----------/ Film si vypůjčuje motivy ze všech možných snímků. Hlavního hrdinu a jeho osobní příběh si vzal z filmu Hvězdná brána, cestu sifónovitým tunelem a blonďatou hlavní pilotku arijského typu a chování obšlehli z Indiana Jonese, mořskou příšeru zvanou Leviatan a její záškodnickou taktiku zase ze StarWars: Epizody I. Zvláštní zdroj životní energie Atlanťanů mi připomněl Final Fantasy a když jsem se díval na kovbojskou komedii s Billy Crystalem Dobrodruzi z velkoměsta, objevil jsem tam místního kuchaře zvaného Kuchta, který vaří ze čtyř základních druhů potravin: špeku, fazolí, slaniny a whisky. Je tam toho mnohem víc, ale proč prozrazovat všechny zdroje zábavy. Animace jednotlivých členů týmu oplývá individualitou a karikaturním stylem – šéf výpravy Rourke vypadá jako James Garner a aby ne, když ho v originále namluvil. Stejně pak můžeme identifikovat hlavního hrdinu Mila – stejně potrhlý jako Michael J. Fox, ale tam jeho podoba není tak zjevná. Trekkies pobaví král Atlanťanů, fanoušky Babylonu 5 zase blonďatá árijka Helga, ale jejich hlasy si musíte najít sami. Snímek oplývá řadou starých i dobrých vtípků a stylem, podobným animovanému filmu „Není král jako král“, i když se bere víc vážně a také se v něm občas umírá. Co se týče určení pro věkovou skupinu, je to takový rodinný hybrid – pro děti dost nesrozumitelný a pro dospělé nic nového. Pobavíte se, zasmějete, povzdechnete si nad zkažeností civilizace a rychle zapomenete.(27.3.2006)

Ono by to bylo téměř vynikající, nebýt zbytečně uspěchaného děje. To jsem nikdy rád neměl a nelíbí se mi to ani tady. Ale chápu, že se režiséři chtěli do tý hodiny a půl vejít kvůli dětem, které z toho jistě potěšení mají. A konec konců, mě, jakožto dospělého a myslím že ani většinu ostatních dospělých, tento film rozhodně neurazí, ba naopak. První polovina je ještě tak nějak vyvážená a pro dospělého dobře sledovatelná a poučná! A pro děti je to jistě paráda.(21.2.2011)

Výtečná animovaná disneyovka. Neobvyklá, originální, bez písniček, steampunková, s fakt zajímavými postavami. Vtipná, velkolepá, propracovaná po mytologické stránce... a už jsem mluvil o postavách? Vynikající mix fantasy, sci-fi a dobrodružství s velkolepým tempem, luxusním vizuálem a nádhernou animací. Škoda, že takové filmy už se dneska netočí. Disneyovský klenot. 85%.(31.3.2020)

Fajnové dobrodružstvo s peknou animáciou, výpravou, dobrými postavami, humorom, či akciami pri ktorom som sa skvelo bavil. Hudba Jamesa Nwetona Howarda opäť skvelá a slovenský dabing pridáva tomuto animáku ešte jednu navrch. Pre mňa rozhodne jedna s tých lepších Disneyoviek. Oľúbený soundtrack: The Submarine, The Crystal Chamber. 90 - 5*(26.10.2011)

První půlhodinu jsem jenom zíral, jak tyhle klasické disneyovské animáky chybí a že bych si jich měl doplnit mnohem více. Poznával jsem mnoho variovaných animačních scén z předchozích filmů, ale to vůbec nevadilo. Atlantida zabaví nejen děti, ale i dospělé a je jen škoda, že zrovna tenhle film úplně fatálně zapadl v nánosu úspěšnějších filmů od tohoto legendárního studia. Vřele doporučuji i dnes.(6.3.2019)

• - Při vytváření jeskynních prostor se tvůrci inspirovali Carlsbadskými jeskyněmi u městečka Carlsbad v Novém Mexiku (USA), přičemž název vychází z německého výrazu pro české Karlovy Vary. (Petsuchos)

• - Celkový dizajn a pôdorys Atlantídy je v skutočnosti založený na starých spisoch Platóna. (Greenpeacak)

• - Snímka bola natočená na 70 mm film, ktorý bol rozšírený v 50-tych rokoch a ktorý sa naposledy použil v roku 1985. (Greenpeacak)