Atlantida: Tajemná říše

• USA Atlantis: The Lost Empire (více)
Trailer

Před mnoha tisíci lety představovala Atlantida vyspělou civilizaci na vrcholu rozkvětu. Když se však král snažil využít síly říše k ovládnutí světa, došlo k obrovské katastrofě a Altantida nenávratně zmizela V roce 1914 sní kartograf a lingvista Milo Thatch v kotelně muzea svůj sen o objevení Atlantidy. Pokusy o její nalezení učinil kdysi jeho dědeček. Ten odhalil tajemství deníku, který popisuje cestu do Atlantidy. Když se Milo opět pokouší přesvědčit nabubřelou komisi o vypravení expedice, je s posměchem vyhozen z muzea. V tom se objevuje výstřední miliardář Preston Whitmore, dávný přítel Milova dědečka, který se rozhodne završit sen Tadeáše Thatche. Vyhledá jeho vnuka, odevzdá mu onu záhadnou knihu a dokonce financuje výpravu za nalezením Atlantidy. Cesta postupuje velmi nadějně, protože Milo jako jediný umí rozluštit dávnou řeč Atlantiďanů. Ovšem postupně se začíná ukazovat, že podivná posádka pod velením kapitána Rourka, není vedena jen vědeckými zájmy. Po střetnutí s mořskou obludou a řadě dalších podmořských dobrodružství se skupina skutečně dostává do Atlantidy. To, co zde naleznou, je však více než překvapivé. Atlantida žije! (oficiální text distributora)

Trailer

Radyo

Pozoruhodný námět, který by se dal v klidu (ovšem po úpravách) zpracovat i jako celovečerní dobrodružný trhák pro dospělé, je v téhle dětské animované verzi trochu nedotažený. Animace je velmi působivá jen při záběrech větších celků, detaily jsou (opět) nakresleny snad až příliš "dětsky", ačkoliv bych neřekl, že je film určen právě těm nejmenším. Celkové vyznění snímku je ale poměrně kladné, i když se tvůrci zase nevyhnuli některým dětsky infantilním hláškám, nebo občasnému přihlouplému chování postav. ()

Galadriel

Zajímavý pokus o trochu jiný námět na animovaný film. Propad v kinech ale podle mě způsobilo to, že film si z jedné strany hraje na "dospělácký" ale ze strany duhé je vyloženě pro děti (viz. potrhlý Krtek, ze kterého byla vedle moje tehdy 12-ti letá sestra).Ono tohle schéma může fungovat (vlastně i fungovalo u Disneye víc jak půl století), jenže nic se nesmí přehnat... ()

monolog

Myslím, že je to jedna z nejlepších disneyovek posledních let. Vlastně už od Posledního jednorožce nejlepší. Výborně namalováno a ani příběh není nejslabší. Občasný dětinskosti děje nebo postav se dají velmi lehce omluvit určením filmu dětem. Kdyby to bylo hrané drama, dostali bysme něco jiného, ale je to dětský animovaný film. A taky jsem si na tomhle příkladu za všechny uvědomil, jak mi ty starý malbičky budou chybět. Jak ta 3D grafika vlastně ani není hezká. (chápej roztomilá a duši nějak tak blíž) Plus Michael J. Fox a pan Spock, balada. No a některý srandičky jsou opravdu skvělý (viz Iceland ~ Ireland) ()

Lima

Obrazově přebohatá fantazie. Některé záběry jsou tak úchvatné, že vidět je na širokém plátně v kině musí být zážitek. S příběhem je to slabší, letecký souboj ve stylu Pearl Harbouru mixnutý Star Wars se moc nepovedl. Ale kdo má rád animované filmy, ten si určitě užije, protože tvůrci fantaziíí nešetřili. Celkově silnější tři*. ()

Dever

Soundtrack James Newton Howard: 1. Where the Dream Takes You - Mya [4:00] ,2. The Submarine [3:20] ,3, Milo's Turned Down [1:48] ,4. Atlantis is Waiting [2:41] ,5. The Leviathan [3:25] ,6. Bedding Down [2:33] ,7. The Journey [3:22] ,8. Fireflies [2:11] ,9. Milo Meets Kida [1:46] ,10. The City of Atlantis [2:48] ,11. Milo and Kida's Questions [2:59] ,12. Touring the City [2:51] ,13. The Secret Swim [2:46] ,14. The Crystal Chamber [3:45] ,15. The King Dies/Going After Rourke [5:12] ,16. Just Do It [3:18] ,17. Kida Returns [3:10] ,18. Atlantis [2:01] ()

• Vo filme je použitá animácia charakteristická pre japonskú mangu. (Greenpeacak)
  • Podvodní jeskyně a další oblasti v Atlantidě jsou přesnými replikami jeskyní v Mexiku. (Mr.Critic)
  • Při vytváření jeskynních prostor se tvůrci inspirovali Carlsbadskými jeskyněmi u městečka Carlsbad v Novém Mexiku (USA), přičemž název vychází z německého výrazu pro české Karlovy Vary. (Petsuchos)