Atlantida: Tajemná říše

• USA Atlantis: The Lost Empire (více)
Trailer

Před mnoha tisíci lety představovala Atlantida vyspělou civilizaci na vrcholu rozkvětu. Když se však král snažil využít síly říše k ovládnutí světa, došlo k obrovské katastrofě a Altantida nenávratně zmizela V roce 1914 sní kartograf a lingvista Milo Thatch v kotelně muzea svůj sen o objevení Atlantidy. Pokusy o její nalezení učinil kdysi jeho dědeček. Ten odhalil tajemství deníku, který popisuje cestu do Atlantidy. Když se Milo opět pokouší přesvědčit nabubřelou komisi o vypravení expedice, je s posměchem vyhozen z muzea. V tom se objevuje výstřední miliardář Preston Whitmore, dávný přítel Milova dědečka, který se rozhodne završit sen Tadeáše Thatche. Vyhledá jeho vnuka, odevzdá mu onu záhadnou knihu a dokonce financuje výpravu za nalezením Atlantidy. Cesta postupuje velmi nadějně, protože Milo jako jediný umí rozluštit dávnou řeč Atlantiďanů. Ovšem postupně se začíná ukazovat, že podivná posádka pod velením kapitána Rourka, není vedena jen vědeckými zájmy. Po střetnutí s mořskou obludou a řadě dalších podmořských dobrodružství se skupina skutečně dostává do Atlantidy. To, co zde naleznou, je však více než překvapivé. Atlantida žije! (oficiální text distributora)

Trailer

Starletka

Takhle si představuji správný dobrodružný film. Starý deník, tajemná výprava do neznáma, spousta rozličných, zajímavých, zábavných postav (Vinny vede) s různými motivacemi, které hrají nejlépe na obě strany, hledání a odkrývání tajemství, starodávné kultury, akce... A moc pěkná animace. Jedná z mála klasických Disneyovek, které se mi fakt líbily. ()

BoncheR

Rozprávka ktorá ak by bola filmom bola by možno trošku lepšia. Deti ktoré to pozerali v domnení že sa budú baviť, to asi nepochopili, teenagery po tom nesiahnu pretože je to "blbosť" (iba ak to náhodou niekde uvidia) a dospeláci to nemajú prečo pozerať pretože to je "pre deti" < . Presne pre toto má táto rozprávka také malé "meno". No ale za nápad: 3 * . ()

MilesTeg

Atlantida – to jméno provokuje historiky a pro záhadology je zemí zaslíbenou. Pradávná civilizace, zničená podle Platónova svědectví jakousi katastrofou obrovského rozsahu, se čas od času vynořuje z oceánu zapomnění, aby se jí chopili zlatokopové nejrůznějšího druhu. Tentokrát má vydělat peníze filmovým studiím Walta Disneye v novém animovaném dobrodružném filmu. Mladý „atlantidofil“, pracující ve washingtonském muzeu v roce 1914 jako dříve nejeden současný politik, stále obtěžuje své šéfy požadavky na financování expedice, která má nalézt bájnou Atlantidu. Jeho dědeček byl známý vědec a cestovatel, který svůj život zasvětil hledání Atlantidy, a jeho vnuk tuto posedlost zdědil. Naštěstí se jeho děd kdysi vsadil s bohatým přítelem, že pokud nalezne jistý deník, obsahující mapu k Atlantidě, bude tento přítel financovat výpravu. Sliby se mají plnit a tak se zvláštní sbírka individuí a specialistů vydává na cestu za největším tajemstvím historie. /----------/ Film si vypůjčuje motivy ze všech možných snímků. Hlavního hrdinu a jeho osobní příběh si vzal z filmu Hvězdná brána, cestu sifónovitým tunelem a blonďatou hlavní pilotku arijského typu a chování obšlehli z Indiana Jonese, mořskou příšeru zvanou Leviatan a její záškodnickou taktiku zase ze StarWars: Epizody I. Zvláštní zdroj životní energie Atlanťanů mi připomněl Final Fantasy a když jsem se díval na kovbojskou komedii s Billy Crystalem Dobrodruzi z velkoměsta, objevil jsem tam místního kuchaře zvaného Kuchta, který vaří ze čtyř základních druhů potravin: špeku, fazolí, slaniny a whisky. Je tam toho mnohem víc, ale proč prozrazovat všechny zdroje zábavy. Animace jednotlivých členů týmu oplývá individualitou a karikaturním stylem – šéf výpravy Rourke vypadá jako James Garner a aby ne, když ho v originále namluvil. Stejně pak můžeme identifikovat hlavního hrdinu Mila – stejně potrhlý jako Michael J. Fox, ale tam jeho podoba není tak zjevná. Trekkies pobaví král Atlanťanů, fanoušky Babylonu 5 zase blonďatá árijka Helga, ale jejich hlasy si musíte najít sami. Snímek oplývá řadou starých i dobrých vtípků a stylem, podobným animovanému filmu „Není král jako král“, i když se bere víc vážně a také se v něm občas umírá. Co se týče určení pro věkovou skupinu, je to takový rodinný hybrid – pro děti dost nesrozumitelný a pro dospělé nic nového. Pobavíte se, zasmějete, povzdechnete si nad zkažeností civilizace a rychle zapomenete. ()

silentname

Osobne... jeden z mojich veľmi obľúbených filmov od Disney. Má svoje mínusy, ktoré sú viditeľné... a chápem ľudí, že im to mohlo pokaziť (a súdiac hodnotenia pokazilo) zážitok z neho, no napriek tomu je to film s fantastickými animáciami, veľmi vtipnými postavami, veľmi zaujímavým hlavným hrdinom Milom... a fantasticky stvárnenou kultúrou Atlantídy. Zloduch filmu a jeho motivácie... jediný dôvod, pre ktorý to nie je môj najobľúbenejší film, lebo to sme videli toľkokrát, že je to ako obohratá platňa. Keby to skutočne nešlo týmto smerom, ale bolo by v tom niečo viac, niečo originálnejšie a zaujímavejšie, tento film by som dal do svojej top 5-ky. Dokonca by som sa ani nebránil, keby je to trochu viac dobrodružné, keby to malo skutočne silnejšieho ducha a malo to dospelejší nádych. To je môj druhý problém s filmom. Ale inak musím povedať, že je to jeden z filmov, ktorý si rád pozerám znovu a znovu, a stále ho mám veľmi rád. Keby ho urobili silnejším, dospelejším a najmä tam nedali zloducha, ktorý chce len prachy prachy prachy... určite by som ten film mal oveľa radšej. Napriek tomu je to podľa mňa veľmi nedocenený film, ktorý si zaslúžil viac pozornosti. A čím som starší, tým radšej sa k nemu vraciam. ()

ABLABLABLA

Další z těch hodně dobrých a zajímavých animovaných filmů, mám vůbec pocit, že poslední dobou narážím na samé dobré - Lilo & Stitch, Planeta pokladů, Cesta na Camelot a jinak jsem opravdu hodně času teď strávila s animáky, to jsou totiž většinou filmy, u kterých nemusím moc přemýšlet a na zkouškové ideální. A tento byl skvělý. Nejlepší postava? Packardová, jednoznačně. A ta Atlantida byla kouzelná. ()

• Na expedici za nalezením Atlantidy se vydalo 201 lidí, přežilo pouze 7 (Vinny, Sladký, Audrey, Krtek, Kuchta, Packard a Milo – ten byl na své vlastní přání prohlášen za mrtvého). (vojtaruzek)
  • Vo filme je samozrejme použitá aj počítačová animácia. Jedná sa hlavne o scény s Leviathanom a srdcom Atlantídy. (Greenpeacak)
  • Při vytváření jeskynních prostor se tvůrci inspirovali Carlsbadskými jeskyněmi u městečka Carlsbad v Novém Mexiku (USA), přičemž název vychází z německého výrazu pro české Karlovy Vary. (Petsuchos)