Den & Noc

Krátkometrážní / Animovaný
USA, 2010, 6 min

Režie:

Teddy Newton

Když se Den, radostný chlapík, setká s Nocí, cizinkou jasně temnějších nálad, přeskakují jiskry! Den a Noc se zpočátku jeden druhého bojí a mají k sobě nedůvěru a rychle si jeden druhého znepřátelí. Ale jak začínají poznávat jedinečné kvality toho druhého, docházejí k závěru, že každý z nich nabízí odlišný pohled na stejný svět. Přátelství jim oběma pomůže objevit zatím nepoznané. (HBO GO)

Davies182

Před začátkem nového Toy Story jsem dostal nepříjemný kopanec do zadnice v podobě tohoto jednoduchého kraťasu. Nedá se sice říci, že by mágům z Pixaru docházely nápady (těch je tu hned několik a většina jich i pobaví), ale ruku na srdce: čekal jsem mnohem víc. Po předchozím králíkovi z klobouku anebo zaučujícím se zeleném marťanovi jde jednoznačně o krok zpět. Asi první krátký film od mistrů, který dokazuje, že důvtip není vším... ()

Kryšpín

Dokonalý nápad a ještě dokonalejší zpracování. Jedním z prvků pixarovské animace, která vždy vynikala, je skutečnost, že animátoři a scénáristé ve studiu jsou schopni pochopit, že animace je stejně důležitá jako příběh. Obklopí nás animovaným filmem, který se vypráví obrazem a zvukem s minimálním množství dialogů, a nezatěžuje nás explozemi a přemrštěnou barevností. To je důvod, proč je Pixar stale lepší než DreamWorks. Chápou využití animace a díky tomu je "Den a noc" jedním z nejvíce uznávaných a vynikajících krátkých animovaných filmů. Vrací se tak do zlatého věku animace a velice hodně se podobá krátkým filmům The Dot and the Line od společnosti MGM, a What's Opera, Doc? od Warnerů, kde kreativní tým nabízí divákům film, který nás baví, provokuje, stimuluje a vybízí k reakci. Hudba a barvy vypráví příběh, kde dialog není třeba. Den a noc je setkání dvou subjektů, kteří porovnávají své klady a zápory, své romantické momenty s okamžiky naprosté trýzně. Oba jsou krásní, ale navzájem závislí. Záleží na divákovi, čemu dá přednost. Nestandartní spolupráce 2D a 3D animace dává filmu jedinečnost. "Den a noc" je krátký poučný příběh pro děti o tom, jak můžeme přijmout ostatní a naučit se navzájem milovat naše rozdíly. ()

-bad-mad-wolf-

Nápad "já mám to a ty zas to" není až tak originální, byť v podobném zobrazení působí docela neotřelým dojmem. Samotné zpracování, kde si dvojka panďuláků vyměňuje pohledy na opalující se ženštiny a ohňostroje, je na tom o něco hůře - přistihl jsem se, že v druhé půlce už jen čekám na pointu, což při šestiminutové stopáži asi není úplně košer. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "The most beautiful things in all the universe, are the most mysterious."     Svojou vizuálnou formou mimoriadne originálne animované dielko od Pixaru, zrejme právom nominované na Oscara. Obrazová fantázia, ktorá v sebe nesie liberálne posolstvo. Vyšlo ako bonus na DVD Toy Story 3 (2010). ()

ABLABLABLA

Tak tohle bylo velmi originální. Aneb tento filmík nám ukázal, co je krásného v noci a co ve dne, a že každé má něco do sebe, ale den i noc si to vzájemné závidí a tak se nakonec prohodí, ale hezký okamžik byl, když byli aspoň na chvíli stejní. Tohle je rozhodně hned vedle Partly cloudy jeden z nejhezčích kraťasů, co jsem viděla. ()

• Hudební motiv z úvodu je předehra opery "William Tell" z roku 1829 od skladatele Gioachino Rossiniho. Druhá část této skladby je známější jako hlavní hudební motiv Lone Rangera. (ČSFD)
  • Finálna veta Dr. Dryera vo filme, "...pro mne, jsou těmi nejkrásnějšími věcmi ve vesmíru pravě ti nejzáhadnější," je parafrázou citátu Alberta Einsteina: "Najkrajší a najhlbší pocit, aký človek môže zažiť, je poznať tajomno." (mkee)
  • V českém znění se role vypravěče v krátkému snímku Den & Noc, který bude promítán jako předfilm Toy Story 3: Příběh hraček 3D, ujal Václav Havel. Nabídku účastnit se dabingu navzdory svému nabitému pracovnímu programu přijal exprezident ČR díky humanistickému poselství filmu, který zábavnou formou vyzývá k toleranci a porozumění. (POMO)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky