Reklama

Reklama

Obec B.

(studentský film)
  • angličtina Village B.
všechny plakáty

Obsahy(1)

Obec Blšany jsou malou vesničkou v Čechách, o níž by se veřejnost pravděpodobně nikdy nic nedozvěděla, kdyby Blšany nežily dvojím životem. Většinu času se nic neděje. Vesničané ryjí své zahrádky, posedávají před konzumem u lahvového piva, chodí do práce. Bývalý učitel a promítač místního kina natáčí poklidný život vsi videokamerou - autoři tohoto dokumentu ho tedy učiní průvodcem. Jednou za čas to však přijde: Do vsi se nahrnou autobusy a auta plná fotbalových fanoušků a Blšany prožívají den prvoligového zápasu. Obrovský stadion, který tu vybudoval soukromý podnikatel a bývalý předseda Českého fotbalového svazu, vypadá sice ve vsi tak trochu nepatřičně, zato jí však zaručuje jistý věhlas. Jak se k tomu staví místní? Změnil nějak tento pomník novodobého kapitalismu v Čechách jejich hodnotový systém? Proč se jim tak stýská po časech, kdy jim v klidu vládli komunisté? Má zdejší fotbal nějaký význam pro církev svatou? A co samotní hráči? Mají ke vsi vůlbec nějaký vztah? (Doc Alliance Films)

(více)

Recenze (13)

otík 

všechny recenze uživatele

Pohodový a příjemně prostý dokument o obci Blšany, ve která na přelomu tisíciletí řádila jednou za 14 dní fotbalová horečka zvaná první fotbalová liga. Klub Chmel Blšany tam několik let čeřil stojatou vodu fotbalové ligy. Kdo ví, co se tam na tom stadionku děje dnes. Tehdy to ale bylo jistě příjemné zpestření vesnické jednotvárnosti. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

(spíš *** 1/2) Dokument o vesnici, kde se nic neděje. Hraje se tu však první fotbalová liga a kdekdo vzpomíná na zlaté komunistické časy, kdy tu "fungovala řada kroužků". Jedno z prvních děl Filipa Remunda trpí začátečnickými chybami. Tomuto dokumentu, chybí sice hodně do dokonalosti, zdá se však, že pan Remund má hodně co říci. ()

Reklama

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Nádherná sonda do venkovského života se vším všudy. Z každého záběru na vás dýchá ironie. Nejvíc markantní je to u faráře, který slouží mši pro 3 lidi a zatím na stadionu jich sedí 4 tisíce. Docela mě překvapilo, že i po roce 2000 měli ještě starostové a představitelé města potřebu obhajovat své činy z dob komunismu. Myslím, že pro českého diváka je to zajímavý pohled, ale já bych doporučoval nahodit titulky a vyvézt na západ od nás, aby viděli co bylo v našem fotbale možný. ()

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byl parádní dokument. Hodnotím ho 5, protože jsem od něj vůbec nic nečekal a strašně příjemně mě překvapil. Ten ředitel, který po celou dobu natáčí obec Blšany, byl jak z Cimrmana:-) Scénky, kdy se např. ptá "občanů a občanek Blšan, co nakupují v místní samoobsluze" nebo kdy klub blšanských žen tancuje v kruhu, zatímco ředitel hraje na klavír a zpívá Buráky, jsou naprosto dokonalé. Celý dokument ovšem zase taková sranda není. Ta vesnická nuda a stereotyp se prolíná celým snímkem a působí místy hodně depresivně. Já si ale radši budu pamatovat ty zábavnější scénky:-) A také Petra Čecha, který se na chvíli v dokumentu mihl. ()

rybitvi 

všechny recenze uživatele

Dokument plný absurdních scén ze života, zvlášť ten starosta je postavička jak z Formanových filmů. Manželé,co si koupili čistící stroj za 80 tisíc, ženy co tančí v kroužku do rytmů šlágru Buráky, ale nejlepší jsou fotbalisti Blšan v dresech na místní radnici,kde se zapisují do pamětní knihy a dostávají zarámovaný letecký pohled na Blšany. Jedním z nich je i Petr Čech! Z Blšan, a kam až to dotáhl. Kdepak,obec B. není jen tak ledajaká víska................... ()

Zajímavosti (1)

  • Snímek získal na MFF v Karlových Varech 2002 a na Festivalu FAMU 2003 cenu za nejlepší dokument, Don Quijote Award na Art Filmu Trenčianské Teplice 2003 a několik dalších ocenění na festivalech v Evropě i USA. (hippyman)

Reklama

Reklama