Obec B. (studentský film)

Village B.

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2002, 30 min

Filip Remunda

Portrét dedinky, do ktorej na istú dobu vstúpil svet prvoligového futbalu. Vidiecky ráz sa nezmenil, naopak mančaft bol zaradený do súboru rituálov obecného úradu, pripomínajúceho vítanie nových občanov. Zaujímavé bolo porovnávanie života na dedine v súčasnosti a pred rokom 1989. Miestni spomínajú na pomerne bohatú spolkovú činnosť kedysi, ktorú dnes zhltla televízna obrazovka. Zvyšok filmu tvorí klasika: zábery z "raritných filmových pásov" o živote v dedine v minulosti, ktoré sú zobrazenými udalosťami a ich aktérmi atraktívne maximálne pre veľmi úzku skupinku príbuzných. Vidieť aj snahu uchopiť dedinu a život v nej s ironickým nadhľadom, vysmievajúcim sa hrdosti dedinských zástupcov na svoje vlastné teritórium, na svoj vlastný futbalový klub.(17.6.2014)

Jedná se o krásně zpracovaný dokument, který ukazuje, jak nepatrný je rozdíl mezi fanoušky z vesnic a těmi z „velkoměst“. Fotbalová kultura je stejná, ať se jedná o první ligu nebo okresní přebor. Nejdůležitější a zároveň nejzábavnější jsou ale příběhy obyčejných lidí z Blšan. Následuje spoiler! A nejvíc mě dostala scénka s předraženým vysavačem, který si koupil a předváděl manželský pár, jenž si předtím stěžoval, že není práce a peněz je málo... Některé věci se nemění - krize nekrize. :)(16.3.2013)

Tak tohle byl parádní dokument. Hodnotím ho 5, protože jsem od něj vůbec nic nečekal a strašně příjemně mě překvapil. Ten ředitel, který po celou dobu natáčí obec Blšany, byl jak z Cimrmana:-) Scénky, kdy se např. ptá "občanů a občanek Blšan, co nakupují v místní samoobsluze" nebo kdy klub blšanských žen tancuje v kruhu, zatímco ředitel hraje na klavír a zpívá Buráky, jsou naprosto dokonalé. Celý dokument ovšem zase taková sranda není. Ta vesnická nuda a stereotyp se prolíná celým snímkem a působí místy hodně depresivně. Já si ale radši budu pamatovat ty zábavnější scénky:-) A také Petra Čecha, který se na chvíli v dokumentu mihl.(6.6.2005)

Dokument plný absurdních scén ze života, zvlášť ten starosta je postavička jak z Formanových filmů. Manželé,co si koupili čistící stroj za 80 tisíc, ženy co tančí v kroužku do rytmů šlágru Buráky, ale nejlepší jsou fotbalisti Blšan v dresech na místní radnici,kde se zapisují do pamětní knihy a dostávají zarámovaný letecký pohled na Blšany. Jedním z nich je i Petr Čech! Z Blšan, a kam až to dotáhl. Kdepak,obec B. není jen tak ledajaká víska...................(6.6.2005)

Pohodový a příjemně prostý dokument o obci Blšany, ve která na přelomu tisíciletí řádila jednou za 14 dní fotbalová horečka zvaná první fotbalová liga. Klub Chmel Blšany tam několik let čeřil stojatou vodu fotbalové ligy. Kdo ví, co se tam na tom stadionku děje dnes. Tehdy to ale bylo jistě příjemné zpestření vesnické jednotvárnosti.(29.6.2010)

• - Snímek získal na MFF v Karlových Varech 2002 a na Festivalu FAMU 2003 cenu za nejlepší dokument, Don Quijote Award na Art Filmu Trenčianské Teplice 2003 a několik dalších ocenění na festivalech v Evropě i USA. (hippyman)