Newyorští policisté Da Silva a Fox pracují ve speciálním oddělení, kde jako volavky v převlečení chytají drobné zloděje a násilníky. Problematický Da Silva je pro své okolí tak nesnesitelný, že ho šéf i s parťákem Foxem přeloží k nově vznikající mezinárodní protiteroristické jednotce, která pátrá po teroristovi Wulfgarovi. Ten v Londýně spáchal několik bombových útoků a kvůli svému šílenství začíná být nepohodlný i pro své chlebodárce. Wulfgar se svou pomocnicí zajme jako rukojmí skupinu zástupců OSN a žádá propuštění svých lidí, letadlo i autobus na letiště. Při přemísťování zajatců do autobusu Fox teroristku zneškodní. Wulfgarovi se sice podaří zmizet s autobusem, ale při útěku sjede do řeky. Da Silva nevěří, že je únosce mrtvý. Mezi protivníky na obou stranách zákona se rozhoří surový boj na život a na smrt. (TV Nova)

movie

Osm let od SERPICA se Sly rozhodl porazit Al Pacina v soutěži o nejhorší image a povedlo se mu to na 100%. Klišovitý scénář s naprosto těžkotonážně mrzkými dialogy a dohromady se Slyho stylem dělá z NIGHTHAWKS snímek, na který se skutečně těžce kouká. Nejenže na sebe Sly aplikoval vzhled perverzního profesora dějepisu, v některých scénách si dokonce nasazuje brýle a mžourá skrz ně na v dálce usazeného Rutgera Hauera, ve dvou kličových scénách se naopak převleče za ženu, čímž se snaží oklamat padouchy (bez špatky nadsázky). Z toho lepšího bych vyzdvihl hudbu Keitha Emersona, dobrou honičku v metru a celkem dobře využité scenérie tehdy ještě šedivého a špinavého New Yorku. A taky stopáž pod 100 minut. ()

choze

Dlouho jsem to měl zaškatulkované jako nezajímavé, málo akční béčko natočené sice v osmdesátkách, ale stylem zaseklé ve špinavých a syrových sedmdesátkách, z jejichž slavných kriminálek nemálo čerpá. Zabordelený, studený a nehostinný New York, serpicovsky zarostlý Sly a zápletka o dvou fízlech, kteří podobně jako v o deset let starší Francouzské spojce prohánějí v hnusných ulicích spodinu, dokud se nedostanou k velké rybě - teroristovi, který ohrožuje a vydírá jejich město (a la záporáci Drsného Harryho). Až s odstupem času jsem to docenil jako solidní městský akčňák, který mě sice zrovna akcí moc nenadchnul a hrdinové se nejednou zachovají idiotsky (pronásledování na diskotéce a vzápětí v metru), ale líbily se mi kulisy špinavého velkoměsta, vztah DaSilvy a jeho protiteristického mentora, čerstvé téma terorismu a záporák Vulfgar, inspirovaný skutečným teroristou Carlosem aka Šakalem a charizmaticky zahraný v Americe debutujícím Hauerem. Sly si odehraje svoje ve své typické roli "nezabíjím, dokud mě nepřitlačíte ke zdi" (viz. o rok mladší Rambo), ale jeho spojení s Williamsem nefunguje, protože se scénář víc nevěnuje Williamsově postavě a vztahu obou parťáků. Solidní film - spolu s Frankenheimerovou Černou nedělí jeden z prvních filmů o terorismu v USA - který bohužel propadl jako jakýkoliv Slyův film z té doby, co se nejmenoval Rocky nebo Rambo. Ve stejném roce vzniklo i ještě mnohem sedmdesátkovější a vynikající policejní drama Pevnost Apačů v Bronxu s Newmanem, ale to kopalo jiným směrem. Distribuce u nás: Fine Production. ()

Gilmour93

Rutger jako nelítostný německý terorista, co nesnáší britský kolonialismus, OSN, mediální nezájem, zvědavé stevardky a chlapy v dámských parukách a proti němu obvyklí podezřelí módní policie Lando Calrissian a Sylvester Stallone. U Slye bych se milerád zastavil, protože tahle role v Nighthawks, kteří mimochodem celou dobu skáčou, jak pískají žánrová klišé, pro něj musela být varováním. V baretu, brejličkách a s pečlivě zastřiženým fouskem vypadal, jako by zrovinka slezl z dole neoholené účastnice večírku s Kitty a hřebci a v roli policajta působil jako neskutečný dement s ptačím mozkem (zřejmě proto zastával funkci volavky). Po tomhle veskrze tragikomickém hereckém představení nejspíše pochopil, že ztvárnění vietnamských veteránů musí vzít z jiného konce, jinak bude za debila.. ()

Lima

Sly v posledním "předramboidním" filmu, kde své nepřátele nekosí po desítkách, ale naopak se snaží zachraňovat lidi v nouzi. Je to teda těžký béčko, které není ničím zajímavé a mám takový pocit, že se Slyem to v tý době šlo pěkně z kopce, když za pět let promrhal svůj hvězdný potenciál. Naštěstí pro něj (a pro nás taky :o)) přišel následujícího roku Rambo a opět návrat na výsluní. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný krimi thriller so Sylvestrom Stallonom. Má dosť dobrý príbeh o dvojici schopných policajtov z New Yorku, ktorí sú pridelení do novej jednotky určenej na zadržanie veľmi nebezpečného európskeho teroristu, ktorý práve prišiel do New Yorku. A keďže ho najviac ohrožujú práve oni, tak sa tomu prispôsobí. Spracovanie pôsobí priemerným dojmom, väčšinu času má film dosť pomalé tempo a hlavne zo začiatku, ale v druhej polovici sa to už vylepší, síce ani potom sa nekoná nič výnimočné, ale už sa aspoň stále niečo deje, dej sa stáva osobnejším a tak je to už celkom slušná zábava. Akcia je samozrejme úplne prispôsobená žánru, žiadna výrazná akcia sa tu čakať nedá, policajti stoja len proti jednému protivníkovi, ale nájde sa tu pár slušných výbuchov, niekoľko maličkostí, ktoré potešia a v druhej polovici aj niekoľko slušných dlhších scén, či už naháňačka v metre alebo celá situácia s rukojemníkmi. Len neviem, čo si mám myslieť o prvej zásadnej scéne filmu, stretnutí na diskotéke, kde je pasivita policajtov až neskutočná. Herecké obsadenie je dosť dobré, Sylvester Stallone v hlavnej úlohe a výborný Rutger Hauer v zápornej, hlavne táto dvojica ťahá film. Réžia je skôr sklamaním, ale za to môže aj rok vzniku filmu, tento námet by potreboval dynamickejšie prevedenie, ale technická stránka je vydarená. Noční dravci stoja za pozretie hlavne kvôli spomínaným dvom hercom, inak je to len priemerný film na jedno pozretie. 57% ()

• Film kvôli prístupnosti prešiel úpravou v strižni. Necenzurovanej verzie sa nedočká ani 19.7.2016, kedy vychádza prvýkrát na blu-ray nosiči. (Paldiny)
  • Tento film vydělal 14 905 000 dolarů. (McLushi)