Režie:
Paris ZarcillaScénář:
Paris ZarcillaKamera:
Joel HoneywellHudba:
Jon ClarkeObsahy(1)
Filipínská přistěhovalkyně bez dokladů získá práci pečovatelky u starého muže a zajistí si tak sobě a své dceři lepší život. Temné zjištění však ohrozí vše, o co usilovala a co jí bylo drahé. (JasonCZ)
Videa (2)
Recenze (12)
Hororom by som to asi nenazval, na druhej strane by nemalo byť dôvodom nízkeho hodnotenia filmu jeho nesprávne zaradenie do rubriky. Príbeh "odsýpa" sviežo, malá dcérka je ako živé striebro, takže sa stále niečo deje. Scenár je celkom slušne napísaný, aspoň ma na ňom nič nerušilo, postavy sa správajú v rámci svojho normálu, skoro sa mi zdalo, že by to mohlo byť natočené podľa nejakej knihy. Hudbu som si ani nevšimol (okrem záverečnej scény spievajúceho zboru), toto neznamená, že tam žiadna nebola, ale že bola taká dobrá, že bola organickou súčasťou deja. Niečo ako keď elitného rozhodcu v hokeji alebo futbale vôbec nevnímate. Kamera štandardná, väčšina filmu sa odohráva v interiéri, takže sa dá lepšie pohrať s náladami a teplotou farieb. Atmosféra filmu miestami napätá, miestami skoro až nenásilná komédia, takisto sú tam nejaké malé prekvapenia v deji. Určite by som to ako jednorazovku odporučil pozrieť si. Pozerajte to však ako drámu, možno thriller, nie ako horor. Je tam nejaká snová sekvencia, ktorá sa dá vydávať za horor, určite však nie celý film. ()
Něco málo horrorových okamžiků by se sice ve filmu našlo, ale to třeba komediálních taky. A jeho imigrantská zápletka působí hodně vypočítavě. Já bych film zaškatulkoval asi nějak jako satirický a sociálně kritický thriller, když už bych měl tedy škatulkovat. Každopádně je zaškatulkovatelný docela těžko a rejža si s divákem několikrát překvapivě pohraje. A děj nabere to správné tempo až daleko ve druhé polovině, tak zkuste vydržet, myslím že to za to stojí, když už ne horrorový, tak zajímavý a neotřelý je tenhle příběh určitě. ()
„Filipínka šikovná, úkolům se nevzpouzí, je to au pair výkonná, dědka z kóma probouzí.“ Submisivní Joy přijímá výzvu. Roky neuklízený barák velikosti Windsoru, všude dvě stopy prachu a patologických rodinných vztahů, v kuchyni pyramida špinavého nádobí se zbytky potravin ještě po Keltech. A co to šramotí ve skříňce pod dřezem? Hemží se tu rybenky a drápky na nás vystrkuje Filmmaniakův post-kolonialismus a JasonXův satirický sociálně kritický thriller. Což taky byl. VYLEŠTĚNÉ OKÉNKO: [][] Katherine sliní jak Pavlovův pes nad dědictvím, ovšem Joy provádí professional relational cleaning a zdechlý geront je mávnutím woodoo proutku čiperný jak psychopatická rybička. Pod smrtelným ložem mu pochrupuje přidrzlá holčička Grace, vytuhlá po celodenním bafáním odevšad a na všechny, včetně kameramana. Imigrantská squatterka dbalá přísloví „ilegální hospodyňka pro pírko v peřinách i do cizího bytu skočí“, si válí šunky v posteli, ovšem dcerušce ustlala ve skříni. [][] Poselství filmu? Miluj svého imigranta, vykořisťuj ho jen něžně a budeš dlouho žít. ()
Zpočátku to má svižně, zajímavě a herecky nevšedně nakročeno, jenomže v 58 minutě se příběh šokujíce přetraví v nehoráznou a pomatenou zčásti imigrantskou agitku, dílem v hloupý schizofrenní blafanec s trapným bafáním a pak naivně hloupým finále. Škoda, že režisér neudržel tempo, kvalitu, myšlenku a moč. Za moc to nestojí, ale oceňuji rozkošný výkon maličké "Grace" Jaeden Paige Boadilly. ()
Drama s hororovými prvky o filipínské uklízečce a matce samoživitelce, které se podaří získat práci a bydlení v honosné britské domácnosti, jenž nicméně při bližším ohledání skrývá mnoho tajemství. Snímek je osobitou a stylisticky výraznou sociální kritikou zahrnující motiv imigrantů snažících se začlenit do společnosti i problematiku témat souvisejících s post-kolonialismem. Najdete tu filmařské postupy typické pro horory o strašidelných domech, ty jsou však používány coby prostředky ke zdůraznění těch skutečných hrůz, jimiž jsou zkušenosti přistěhovalců, kteří se běžně setkávají s předsudky, generalizací a povýšeností. Film vzniklý z hněvu vůči chování společnosti k menšinám, jehož debutující režisér s filipínskými kořeny v něm navzdory několika zaškobrtnutím ve vyprávění jasně a úderně formuluje své teze, hlásí se ke kultuře svých předků a vypráví o životních podmínkách mnoha lidí skrze postavy matky a dcery, které vede k autentickým hereckým výkonům. ()
Galerie (2)
Photo © Blue Finch Films Releasing
Zajímavosti (4)
- Film používa nadpisy kapitol s citátmi románopisca a koloniálneho apologéta Rudyarda Kiplinga, čo má naznačovať, že Joy (Max Eigenmann) a Grace (Jaeden Paige Boadilla) sú len jednými z mnohých obetí Britského impéria. (Arsenal83)
Reklama