Ježek v mlze

Ježko v hmle

Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Mysteriózní / Horor

Sovětský svaz, 1975, 10 min

Sergej Kozlov

Jo Sověti prostě uměli točit pohádky a nejen je. Tento animovaný kousek s kapkou hororové atmosféry na mě udělal velký dojem. V husté mlze se ztratí každý, nejenom ježek a to je teprve potom zážitek. Představivost a hlavně strach pracují na plné obrátky, vznikají děsivé obrazce…Atmosféra byla dobrá stejně jako hudební doprovod, navíc jsem si procvičil ruštinu. Takže já byl spokojený.(7.2.2015)

Mlha je prevít, to ví už zasloužilí horroroví tvůrci. Věděli to i prostí lidé, protože ti v ní určitě zabloudili častěji, než auto v němž společně na pařbu jeli Carpenter, King a Herbertem, a tak vznikl lidový příběh, podlě nějž byl natočen tenhle milý, pohádkově temný příběh o ježkovi, který cestou na návštěvu k medvědovi, zabloudí v mlze. A vidí v ní divné, předivné až roztodivné věci, milé děti. Animace je zpočátku až dost úsměvná, ale jakmile vstoupíme do mlhy, přesladká pohádka se mění v napínavý skoro až horror (když se objevil psí čumák, málem jsem vykřikl), sugestivně podporovaný trefným hudebním doprovodem a lehce využívající dnes přečpelé momenty (lekačka doprovázení zvukem). Je to fajn, více pohádka než horror, ale je to přesně ten druh pohádky, z níž může krásně zamrazit.(30.3.2015)

Pohádka??? Bojim, bojim, já chci maminku. U scény s vylekaným medvědem, se o mě pokoušel infarkt. Vidět tohle jako dítě, začnu se počůrávat a tak měsíc bych musela spát s rozsvícenou lampičkou. Díky bohu, ja nepaněmaju pa rusky, takže nemám nejmenší anung o čem pan vypravěč povídal, jinak bych vočadla dneska opravdu nezamhouřila.(8.4.2013)

Zase jeden zajímavý animovaný film. Ježek v mlze nejdříve vypadá na roztomilou procházku za kamarádem medvědem, pak ale přijde mlha a najednou je to úplně jiný film. Obestoupí nás až horová atmosféra, z lesa se postupně vynořují postavičky, zase zalézají... Ta stísněnost jde dost cítit, zvlášť, pokud ježeček je tak milé zvíře. A některé ježkovy věty na ke konci jsou kouzelné (nechci prozrazovat děj). Takže pokud chcete postrašit děti, směle do toho.(15.6.2013)

uživateli Matty(mu) to připomnělo tvorbu Tarkovského. To já zase pro změnu přišel nato, kde vzal John Carpenter inspiraci pro svůj snímek http://www.csfd.cz/film/1320-mlha/ :o) p.s. musím přiznat, že ("pana vypravěče film.obraz(k)y") Andreje Tarkovského je zde opravdu "cítit"....(2.6.2011)

• - V Kyjevě stojí socha ježka právě z tohoto filmu. (Puppy)