Ježek v mlze

Ježko v hmle

Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Mysteriózní / Horor

Sovětský svaz, 1975, 10 min

Sergej Kozlov

Pohádka??? Bojim, bojim, já chci maminku. U scény s vylekaným medvědem, se o mě pokoušel infarkt. Vidět tohle jako dítě, začnu se počůrávat a tak měsíc bych musela spát s rozsvícenou lampičkou. Díky bohu, ja nepaněmaju pa rusky, takže nemám nejmenší anung o čem pan vypravěč povídal, jinak bych vočadla dneska opravdu nezamhouřila.(8.4.2013)

Neuveriteľne komplexný a atmosférický film. Po dopozeraní som nebol schopný slova. Starostlivo budovaná atmosféra a myšlienková rôznorodosť obaľujú jednoduchý príbeh - ježko cestuje za medveďom aby mohli spolu počítať hviezdy. Nie nadarmo sa o Norštejnovi hovorí ako o básnikovi. Táto animovaná báseň je dôkazom toho, že obraz môže mať rovnakú silu ako slovo. Naozaj odporúčam.(23.3.2011)

Stiesňujúca ruská rozprávočka, ktorá dokonale pripraví ruské detičky na strastiplný (hoci našťastie dosť krátky) ruský život. Chýba už len vodka. Edit: "Pamätám si, keď som to videl ako 4-ročný. Nič neprekoná sledovanie ruského existenciálneho filmu, keď ťa potom mama vezme do škôlky v skoré ráno, keď je vonku stále tma a -30°C" (citát komentára z youtube).(27.11.2016)

Zase jeden zajímavý animovaný film. Ježek v mlze nejdříve vypadá na roztomilou procházku za kamarádem medvědem, pak ale přijde mlha a najednou je to úplně jiný film. Obestoupí nás až horová atmosféra, z lesa se postupně vynořují postavičky, zase zalézají... Ta stísněnost jde dost cítit, zvlášť, pokud ježeček je tak milé zvíře. A některé ježkovy věty na ke konci jsou kouzelné (nechci prozrazovat děj). Takže pokud chcete postrašit děti, směle do toho.(15.6.2013)

švacnutý komentár! 0° S ježkom sa musíme identifikovať, pretože má v ruke džem, čo sa podobá na slovo jazz, napríklad jazzový jam. Jeho pichliače symbolizujú anarchistické punkové hnutie vo Veľkej Británii a hmla, ktorá ho obklopuje nám jednoznačne pripomína mnohorakosť obklopenia typickým "Fog you!". Medveď hrá úlohu ruského ľavicového hnutia, ktoré má veľa spoločné s komunistami. Komunistu nikdy nikdo v živote zblízka nevidel a aj vo filme sa objaví až na konci, čo symbolizovalo koniec komunizmu skôr než stihol dospieť do uskutočnenia. Antropia zostala naštrbená.(11.5.2010)

• - V Kyjevě stojí socha ježka právě z tohoto filmu. (Puppy)