Ježek v mlze

• Sovětský svaz Jožik v tumaně (více)
Mysteriózní / Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Horor
Sovětský svaz, 1975, 10 min

Príbeh malého ježka, ktorý ide ako každý večer starou známou cestou navštíviť priateľa medveďa, nesie mu malinový džem a teší sa, ako budú spolu počítať hviezdy, popíjať čaj. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa cestou nestratil v hmle a všetko nebolo zrazu inak... (oficiální text distributora)

Estrellita

Dobrá práce, co se týče výtvarné stránky. Určitou atmosféru to mělo... Ale mělo to i obrovskou chybu a tou je ruština, kterou neovládám a ani trošku neznám a tudíž netuším, co se stalo na konci... A proto dávám jenom tři hvězdičky. 55% ()

pytlik...

Důkaz, že v Sovětském svazu byli opravdu ve všem první a měli všechno nej... Buď největšího ježka na světě, nebo nejmenšího medvěda. Kresba a atmosféra perfektní, jen ten děj se mi jevil poněkud zvláštní, každá postava pobyla na plátně jen chvilku, většinou neměla žádnou funkci pro příběh, prostě se jen tak vynořila a zase zanořila... jako v mlze... jo ahá! ()

dANo

Ježko v hmle je podľa mňa najkrajšia rozprávka, akú som kedy videl... Vynikajúca animácia, temný príbeh a strašne sympatický ježko, ktorý sa stratí v hmle pri svojej ceste za medvedíkom, aby si spolu dali čaj a malinový džem, to sú v skratke moje slová k niekoľkonásobne oceňovanému krátkemu filmu od Norštejna. ()

Master19

Nekonečná ponurost sovětských pohádek mě nepřestává překvapovat. Ovšem rozmazlen československou (českou) animací, musím říct: viděl jsem lepší. ()

shantim

Temný romantický až mystický příběh ježkova prozření skrze mlhu. Patří do řady s Alenkou v říši divů, Stalkerem, apod. I velmi krátká cesta může být velmi dlouhá a zavést nás do světů mimo obzor. Však má z toho "jožik" pěkně vykulené oči ... aneb "Ježkovy voči!" 92% hvězdiček ()

Mishqo

Milé, chutné, strašidelné, hudobne vycibrené, myšlienkovo hlboké. Tak taký je krátkometrážný Jožik. :) ()

pursulus

Ekzistencialnyj jožik¬         Už výtvarné zpracování samo, aniž bylo porozuměno mluvenému slovu, je velice zdařilé (výtvarně jsou postavy zpracovány stejně jedinečně, jako u našeho J. Trnky); ač ovšem teprve po porozumění jemu můžete ono plně oceniti (brunátné tváře medvěda, útlost ježkova těla etc). Vnímavý člověk ale rozumění mluvenému, po několika pozorných shlédnutích, nebude mnoho postrádati — byť v některých místech (pouť po řece) je dosti důležito.¬                 Já sám — roztržit a těkav po kdovíjakých zeměkrajích — jsem byl plně osvícen až na potřetí, slovenskými titulky; neboť rusky ani anglicky mnoho nerozumím. A tak jsem si mohl na počtvrté vychutnati Jožika v tumaně i v původním ruském namluvení… Dodávám, že myšlenka se s příběhem a ten zas s výtvarnem a naopak natolik propojuje, že označiti tento počin za dílo dokonalé není přeháněním… ()

klima777

Půjdeš znova a znova do té mlhy... A budeš se vracet Domů. S vědomím, že potřebuješ bílého koně, černou sovu i přítele medvěda. ()

Koryntos

Pohádka??? Bojim, bojim, já chci maminku. U scény s vylekaným medvědem, se o mě pokoušel infarkt. Vidět tohle jako dítě, začnu se počůrávat a tak měsíc bych musela spát s rozsvícenou lampičkou. Díky bohu, ja nepaněmaju pa rusky, takže nemám nejmenší anung o čem pan vypravěč povídal, jinak bych vočadla dneska opravdu nezamhouřila. ()

wovsi

Miluju tuhle poctivou animaci. Je to tak krásně podmanivé. Nádherné jemné barvy, nádherná hudba a především dojemný ježek... ()

MurielRezek

Hluboký les a "mlha přede mnou, mlha za mnou" a v té mlze vidí ježek věci, které nikdy předtím neviděl.Puntíkatý raneček a našpulená ježčí pusinka do nekončícího údivu...Už nikdy nebude nic jak dříve(?). Prožitek z filmu umocňuje podmanivá hudba Michaila Mejeroviče. ()

lukasd

Bohužel jsem to viděl jenom v originální ruské verzi, takže jsem z toho neměl ten požitek, protože přece jenom patřím ke generaci, které ruština až tolik neříká. ()