ヴァーサス

Versus

Akční / Komedie / Fantasy / Horor

Japonsko, 2000, 119 min

Sara Mishara

Existuje 666 brán, ktoré spájajú náš svet s "tým druhým". Jedna konkrétna (444.) sa nachádza v Japonsku v jednom lese, zvanom The Forrest of Resurrection. Zhruba týmito slovami začína príbeh japonského megaguláša s názvom Versus. Príbeh je mimoriadne prostý (priam až primitívny) a hodil by sa do akéhokoľvek tupého béčkového hororu. Celý sa odohráva v spomínanom lese a ide v ňom približne o to, že tajomný hrdina (trpiaci zrejme amnéziou) najskôr zachráni jednu tajomnú ženu, pozabíja nespočetné množstvo yakuzákov, zombíkov, zombie yakuzákov atď, aby sa nakoniec stretol so svojím tajomným úhlavným nepriateľom, ktorý sa už dosť dlhý čas pokúša otvoriť tú povestnú 444. bránu do oného sveta... Prečo potom Versus nie je len hlúpučké béčko? Odpoveď je jednoduchá a znie: Ryuhei Kitamura. Tento človek je totiž taký cvok, že do tohto dokáže zakomponovať samurajské súboje, kung-fu, zhruba 15000 vystrieľaných zásobníkov, gore efekty, cool hercov (ktorí síce často prehrávajú, ale komu to v tom celom zmätku vadí :-) ) romantickú líniu, čierno-čierny humor, parodické prvky (najvýraznejšie sú na Matrix), úžasnú sebairóniu a dávku nadhľadu (akože „nebojte sa, my to nemyslíme tak vážne“ :-) ) tak, že to väčšinou (nie vždy) funguje. A to všetko s jemu vlastným vycibreným štýlom Ale, bohužiaľ, film má jednu veľkú chybu. Je strašne dlhý. Nieže by bol nudný, ale predsa... keď sa pozeráte hoci aj na absolútne dokonale nasnímaný a nastrihaný efektný súboj a pripadá vám, že ste ho už trikrát videli v priebehu poslednej polhodiny, tak sa ten efekt akosi stráca. Skrátka keby bol film tak o 20-30 minút kratší, na kvalite by mu to len pridalo. Každopádne sa už teším na pokračovanie, ktoré sa práve natáča. U mňa 7/10, ale prikloním sa k 4*.(18.7.2005)

• kaylin

Japonský horor „Versus“ je na první pohled celkem zajímavý historický zombie žánrový mix. Na pohled druhý je to jen obyčejná zombie akčárna, nic víc. Jasně, ještě se zde hraje na to, že jsou zde nějaké postavy skoro jako vystřižené z mangy, ale ani ty nezachraňují jinak relativně předvídatelný a v konečném důsledku i nezajímavý film. Velká škoda, protože nějaký ten potenciál to rozhodně mělo.(18.5.2020)

Vopred priznávam, že hodnotenie je subjektívne a je to skôr na 4,5*. Tento film sa dá popísať dvoma slovami ako brutálne štýlový. Podľa toho čo som o tom počul som čakal brutal gore zombícku vyvražďovačku a chystal som sa napísať niečo v zmysle že Kitamura je Jacksonom východu (čo si myslím od Azumi). Chyba. To čo som videl bola brutálna gore vyvražďovacia zombie komédia, v niektorých chvíľach veľmi úspešne parodujúca Matrix. Dej je prostý - kdesi v Japonsku je lesík v ktorom je portál na onen svet. Zabití tu ožívajú, pričom podstatné je to, že hoši z jakuzy si tu urobili pohrebisko obetí, takže tých zombíkov tu bude asi dosť veľa.... Kitamurova vizuálna genialita, ktorú som chválil už v Azumi sa nezaprie ani tu. Je veľmi vidieť, že film musel byť za pár šupov ale koho to zaujíma, keď je to tak skvele natočené, hlavne Kitamurove dynamické parádičky s kamerou v akčných scénach nemajú chybu (tu sa opäť natíska porovnanie s Jacksonovými nájazdmi v LOTR, ale Kitamura jednoznačne vyhráva). Vizuálnu štylizáciu si "odniesli" i postavy takže takú štýlovú partu jakuzákov by ste museli veľmi dlho hľadať. Hlavný hrdina je oblečený v štýle Matrixu ( bez okuliarov :-))))) ) a ovláda snáď štyri bojové umenia. Záverečný šermiarsky súboj je lahôdka pre oči, i keď už vidno že si pomáha strihom. Bravo, pán Kitamura. 9/10(21.3.2005)

Kitamura se před několika lety teprve rozcvičoval nízkorozpočtovým snímkem Down to Hell, který nám nabídl příběh na podobné téma (tedy les, jenž dokáže oživit mrtvé). Tentokrát však již měl po ruce větší rozpočet, lepší techniku i herce a tak se vrhl na natočení svého prvního celovečerního hororového filmu. Nejde však o čistokrevný horor, ale mix hned několika žánrů najednou (černé komedie, akční, fantasy) a pokusil se zapracovat i na samotném příběhu. Jenže…právě příběh je dle mého největší slabinou celého filmu, společně se svou zbytečně přemrštěnou délkou. Zbytečně překombinovaný a místy neskutečně směšný. Vždyť tady šlo stejně hlavně o kupu akčních pasáží, slušných bojových choreografií, přestřelek a hlavně docela pohledných gore scén. Celý film je vlastně jeden velký masakr, který se většině diváků líbil nejvíc. Tuna zbytečných dialogů jen otravovala. Osobně jsem jim stejně nevěnoval moc pozornost a raději si užíval všechny ty vypálené kulky, useknuté hlavy, ruky, vyvržené střeva, neustálé zabíjení pořád těch samých postav, atd. A zatímco hlavní hrdina (vězeň) byl docela sympaťák, tak členové Yakuzy mi neskutečně lezli na nervy. Hlavně ten borec v kravatě, který pořád vydával opičí skřeky (ale s noži to uměl) a pak ten nešika, co několikrát postřelil své kolegy. Bizarních a černohumorných (ujetých) situací tu však byla celá řada. Stejně tak tu ale byla i hromada zbytečností...(30.7.2020)

Jeden s tych zazracnych filmov ktore boli natocene za smiesnu sumu a su lepsie a zabavnejsie ako mnoho vysokorozpoctovych 'trhakov'. Samozrejme prilis sa nekeca, lebo ani nieje o com, skor sa sypu hlasky a drsniacke pozy, avsak Kitamura dobre vedel aky film chce natocit. Brokovnice, deviatky, katany, karate a hromady rozfranforcovanych zombikov. Skvela akcna jazda s cool hrdinami a skvelym zaverom na ktoru nezabudnete. 10/10(7.1.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 127.

• - Ve scéně, kdy Tak Sakaguchi drží v ústech pistoli, si poranil zub. Jeden ze zombie byl zubař ,a tak se o jeho poranění hned postaral. (TomikZlesa)