Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

vanadium

Shortbus je ze své podstaty kontroverzní film, o tom ostatně svědčí i to rozkolísané hodnocení; záleží na tom, kolik toho divák skousne a jaké má postoje v oblasti sexu v jeho nejrůznějších podobách. Nemyslím si, že režisérovým záměrem bylo šokovat otevřeností sexuálních scén a tím tomuto dílku zajistit popularitu a patřičný rozruch kolem a že jinak je tento film vlastně úplně prázdný, jak je v některých komentářích naznačeno. Ano, zvlášť když vám hned na začátku filmu naservírují akrobaticky masturbujícího gaye, HT pár v nejrůznějších polohách a trochu toho sadomasa, tak to zapůsobí. Ale účel tohoto filmu je samozřejmě jiný než ukazovat otevřeně pornoscény, že. Moc se mi líbí komentáře pětihvězdičkových uživatelů, mnozí z nich ze Shortbusu očividně vytěžili to, co z něj vytěženo být mělo. Tento film nemůže nechat nikoho chladným a záleží na tom, kolik toho divák z něj vyzíská. Mnozí bezpochyby vypnou v průběhu filmu, nejspíš nejčastěji při asi nejkontroverznější scéně, tedy homotrojce. A právě třeba tahle scéna se mi hrozně líbila. Pobavila - "Jamie, could you please use the other hand? I am used to different angle.". Zarazila - tohle jsem fakt ještě v životě neviděl. Málem donutila odvrátit oči a uši - troubení do zadku a hymna. A konečně poskytla i určitý hlubší podnět - právě ta hymna. Prostě komplexní zážitek. V celém filmu je plno narážek, které nejlépe pochopí asi emerické diváctvo. Nebýt toho rozplizlého konce, určitého "neztotožnění se" a osobního přesycení vším tím sexuálním (na mě to byla už ke konci taky docela velká kláda...), dal bych možná i pět. Závěrem snad jen dodám, že opravdu závidím Jamiemu jeho ohebnost páteře (samozřejmě ne z důvodu, který nám předvedl, lol). ()

kinderman

Shortbus s jeho (homo i hetero) souložemi, sebeukájením a (ne)dosaženými orgasmy lze snadno odstřelit jako sexuálně explicitní nechutnost, kdyby ovšem za tím vším nevyčuhovala spíše zpráva o neschopnosti komunikovat, nefungujících vztazích a citové vyprahlosti. Zde často zmiňovanou Chuť melounů (aka Umíněné mraky) stavím pro její mučivou pomalost a bizarní muzikálové vložky ještě o stupínek výš…ačkoli vypointování motivu s vibračním vajíčkem na dálkové ovládání je vskutku nezapomenutelné. ()

Chrustyn odpad!

No, tak fakt nevim. Já vydržim opravdu hodně ale co je moc to je moc. Sice už žijeme v době kdy je ve filmu povoleno téměř vše ale stále si myslím, že v "normálním filmu" by takové věci jako je opravdu explicitně natočený homosexuální sex, masturbace která končí ejakulací do úst (mužských) a další podobné chuťovky, měly mít určitou cenzuru. Na druhou stranu jsem někde četl, že režisér je gay, takže mu to asi přišlo normální a pokud jsou na tom někteří z vás stejně tak běžte s chutí do toho. Pro mě je ale film, který se točí hlavně kolem gayů a transvestitů opravdu silný kafe. ()

novoten

Ani ne tak šokující otevřenost jako spíš překvapivá scénáristická nemohoucnost v trapném obalu. Mitchellův balík bizarností se pokouší použít lidskou sexualitu jako cestu k zobrazení něčeho většího, jenže tohle - to není nic. Tady se totiž přitvrzuje a do pocitů postav dostává pomocí sexuálních praktik či přihlouplých frází typu "Nikdy jsem žádný orgasmus neměla" a na tom v mých očích není nic obdivuhodného či citlivého. Samotný klub Shortbus zde pak nepůsobí jako nějaké očistné místo, pouze jako budova, kam se zoufalí jedinci chodí vydovádět a shromažďovat kolem jediné přijatelné, ale trestuhodně nevyužité postavy majitele, ať už jde o běžný páteční večer či krizi při výpadku proudu v celém New Yorku. Zkrátka radši budu za puritána či snoba či cokoli podobného, než abych si osudové pravdy svého bytí uvědomoval právě tady. Vždycky jsem ve filmech hledal odpovědi, ale než dostávat tohle, tak radši navždy zůstanu jen u povrchní zábavy. ()

slunicko2

Nasycená konzumní společnost ještě nemusí být také šťastná společnost. 1) Film lze vnímat, jak dokazují mnohé komentáře, různým způsobem. Ti, kteří registrují jenom první plán, v něm vidí nepříliš sofistikované porno, navíc ještě homosexuální - prostě hnus, Pepo. Těmto slepým a hluchým nemám, co bych řekl._____ 2) New York is where everyone comes to be forgiven._____ 3) Film lze chápat i jako učebnici sexu pro pokročilé. Běžný teenager (tedy začátečník) si z předváděných scén vezme nejspíše ty sexuální polohy a pokud něco ocení, tak nesporně originální zpěv americké hymny._____ 4) I'm looking for a job! Sofia: What kind of a job? A handjob?_____ 5) Někdo vytýká sexuálním scénám přílišnou explicitnost a nedostatek erotičnosti. Ale ty scény přece nemají být erotické, to by většina z nich ve filmu nemusela být. Sex demonstrovaný na dřeň bez jakékoli erotické konotace je vyjádřením psychického stavu postav, jejich vykořeněnosti, bezradnosti, tápání, které nabývá občas až absurdních rysů. Je to hyperbolická výpověď o stavu společnosti, k jejímuž vyjádření použil homosexuální režisér vlastní zkušenosti._____ 6) It's just like the 60's. Only with less hope._____ 7) Režisér spolu s kameramanem pobíhal při natáčení některých scén nahý, aby se herci snadněji uvolnili._____ 8) Kluby jako Shortbus jsem v New Yorku navštívil a musím potvrdit, že režisér ani v nejmenším nepřehání._____ 9) Kromě své pravdivé upřímnosti padni komu padni má film i další přednosti - zejména skvělou hudbu. A to vibrační vajíčko na dálkové ovládání mě prostě dostalo:)_____ 10) These bitches sucking cock and eating ass... then they show up at the buffet and say they're vegan. ()

• Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)
  • Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)