GAVIN17

Dva norští chlapci jsou hrdiny tohoto temného dramatu s komickými i tragickými prvky. Film se odehrává v roce 1960. Naivní Otto Olsen je 15-letý syn dělnických rodičů. Navenek je velmi tichý kluk, ale uvnitř hodně o všem přemýšlí. Otto je i členem fotbalového týmu, ale je vždy jen na lavičce. Když se na scéně objeví tajemný starší chlapec ,Otto se odváží hodit kámen na rozhodčího během hry. Přátelství se pomalu začíná rozvíjet mezi dvěma mladými. Druhou půli filmu poznamená tragická nehoda chlapcova otce,která změní mnohé názory, které dosud o životě Otto měl. Někdy děj osciluje mezi skutečností a snem, vše je tak umně skloubeno, že hranici často ani nepostřehneme. Rozhodně ale musíme fandit hlavnímu hrdinovi, o něhož se leckdy i trochu obáváme, ale s nímž každopádně soucítíme. Film je velice dobře filmařsky zpracován po všech stránkách s výbornou kamerou Philippa Øgaarda, která na nás působí často dojmem, že ač je film barevný, že je spíše černobílým. Ottu hraje tehdy patnáctiletý Martin Dahl Garfalk, jeho nového kamaráda Franka ztvárnil Jan Devo Kornstad, uvádím jména proto, že v popisu na této filmografii chybí. Film je velice dobrým dílem a byl během pár let od premiéry oceněn celkem 12 cenami na různých festivalech v Evropě i Americe a v Norsku získal mezi diváky hodnocení 91 %. Zapůsobil velice i na mne a tak mu dávám po zásluze 5 hvězdiček. ()