Jako dým

• USA Holy Smoke (více)
Trailer

VOD (1)

Nic není svaté a pokušení je vším. Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet. Téma manipulace člověka člověkem se v tvorbě Jane Campionové vynořuje opakovaně. I v tomto snímku hrají významnou roli v proměnách vztahů především sexuální vazby. Nedílnou součást tvoří také úvahy o moci víry, vášně a posedlosti. Autorka, která napsala scénář se svou sestrou Annou, zvolila pro své vyprávění polohu hořké komedie, jejíž tíha leží zcela na bedrech obou hlavních protagonistů v podání Kate Winsletové a Harveyho Keitela. (Česká televize)

Trailer

ink flo

Matka jede do Indie zachraňovat svou předčasně osvícenou dceru ze spárů gurua. Dotáhne jí domu (Austrálie) a objedná specialistu na "odháčkovávání" z vlivů sekt, který tvrdí, že během tří dnů jí z "toho" dostane. Zhruba od chvíle, kdy se začne mladá Kate Winslet motat nahatá po poušti kolem Harvey Keitela, kterej má rtěnku a rudý dámský šaty, tak to začne připomínat nepovedenej pokus o "Bitter Moon". Jeden z těch filmů, kdy jde cítit, že se autor (Jane Campion, režisérka filmu "Piano") snaží sdělit něco hlubšího, ale celý je to tak trochu popletený. Když se ale snažíte, tak tam ta myšlenka je. Je to ale natolik divný a neustále balancující na hraně toho, že si nejste jistí, jestli to má být komedie, nebo čeho jste to vlastně svědkem, že to stojí za to :-). Pro příznivce "jiných" filmů. ()

cab

Ruth (znovu a znovu uzasna Kate Winslet) a PJ (charismaticky Harvey Keitel), ktery se ji snazi, jako specialista na sekty a kulty, pomoc postavit se zpatky plnou silou na vlastni nohy nezavisle na pocitu okouzleni tajemnym guru, ktery ma po nejakem case stravenem v Indii. Spousta nedorecenych a napul nakousnutych debat, ktere v celkovem vyzneni pusobi dojmem, ze vlastne nezname zadnou postavu snimku adekvatne casu, ktery se ji film venoval. Zaverecne okenko podtrhuje bud pravdivost meho komentare a nebo chtenou neurcitost, kde clovek vlastne nikdy nevi co chce a porad se za necim zene a po necem patra. 55% ()

Morholt

Nic proti feministkám, někdy je s nima sranda, ale tady mi to zrovna moc nesedlo. Na jedné straně tu je Kate Winslet, jež je násilně vyrvána ze svého spokojeného života v náboženské indické komunitě a na druhé Harvey Keitel, který má za úkol jí tyto bludy vyhnat z hlavy. Až posud je všechno v pořádku a první chvíle, které oba tráví o samotě na odlehlé chatě slibují celkem solidní konverzačku. Bohužel pak nastupuje ten feministický faktor a Harvey je rázem "jako všichni chlapi" a prakticky se zblázní jakmile uvidí obnaženou Kate. Ta si je naopak tohoto nedostatku vědoma a s Harveym si pohrává. V tomto žánru mě černobílost zkrátka nebaví a černobílým to zůstalo i přes snahu režisérky to na konci nějakým způsobem vyvážit. Díky pak patří oboum hlavním protagonistům, kteří z průměrného dílka udělali přeci jen snesitelnou podívanou. 50% ()

Bebacek

Harvey v ženských šatech je nepochybně silným zážitkem, ovšem jinak převažuje zklamání. Myšlenka mi patrně unikla a vůbec... je to celé nepovedené. Žádná skutečně uvěřitelná sexualita, touha a přitažlivost.. Kate je sice krásná, ale o její postavě se jako o femme fatale rozhodně mluvit nedá. Slabší Campionová. ()

Malarkey

Harvey Keitel byl sice jasnej štramák s charismatem alfa samce v opičí smečce, ale zahrál si ve filmu, kterej je spíš fraškou, než vážným dramatem. V podstatě tento film neví, co chce. Jednou vypráví příběh zmagořelé Kate Winslet, která má stejně tak zmagořelou rodinu, aby v některých scénách rádoby vtipně zrychlila záběr a vytvořila tak dojem komedie. ()

• Na radu kolegy herce vypila Kate Winslet před scénou, ve které hrála opilou, 3 vodky s tonicem. (Cheeker)
  • Jde o první film Kate Winslet, ve kterém nosí současné oblečení. (zigot7)