Reklama

Reklama

Jako dým

  • USA Holy Smoke (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nic není svaté a pokušení je vším. Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet. Téma manipulace člověka člověkem se v tvorbě Jane Campionové vynořuje opakovaně. I v tomto snímku hrají významnou roli v proměnách vztahů především sexuální vazby. Nedílnou součást tvoří také úvahy o moci víry, vášně a posedlosti. Autorka, která napsala scénář se svou sestrou Annou, zvolila pro své vyprávění polohu hořké komedie, jejíž tíha leží zcela na bedrech obou hlavních protagonistů v podání Kate Winsletové a Harveyho Keitela. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

JANARYBA 

všechny recenze uživatele

Ani jsem nevěděla, že to natočila Jane Campion, proto ještě větší údiv, jak mohla tak zajímavé téma s takovým dobrým obsazením takhle šešroubovat dohromady. Dávám dvě hvězdy proto, že mě film nějakým způsobem vyprudil, (jinak dávám tři hvězdy často horším filmům), tento si člověk alespoň zapamatuje, že ho viděl, narozdíl od toho širokého spektra tříhvězdičkových průměrů. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Jane Campion je feministka, ale aj vnímavá umlekyňa. Jej Holy Smoke je trefnou ódou na tému silného muža, padajúceho do priepaste príťažlivosti živočíšnej femme-fatale. Vo filme hrá dôležitú rolu do teplých farieb zahalený obraz, umocňujúci dusnú atmosféru austrálskej púšte, v ktorej sa na malom izolovanom placi odohráva (miestami dusná) historka. Harvey Keitel je ako vždy minimalistický, no dobre mu sedia obe polohy - frajerský kovboj v čiernych džínach i zlomený chudák v červených ženských šatách. Herecky film vedie Kate Winslet, dôležitosť jej postavy rastie každou minútou, ktorou opadá suverenita Keitelovho hrdinu. Film je uzatvorený a nič mu nechýba. Hoci nie je ľahké sa mu poddať, ťažko popreť jeho rozprávačskú originalitu a chvíľami až kontroverznú otvorenosť. Keby upustil od "art-wanna-be" optiky a dal by prednosť komornosti, ktorá by z diváka-voyeura urobila diváka-spoluúčastníka, mohol byť nezabudnuteľným. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Rozjíždí se to jako mašina, která se nehodlá zastavit v žádné stanici, ale posléze zjistí, jak rapidně jí dochází palivo. Námětově rozhodně zajímavá látka nám předsouvá osudy další emancipované ženské osobnosti – Australanky Ruth. Ta s kamarádkami našla příjemnou změnu v dobrodružstvích v Indii, tedy až do té doby, kdy na seanci jednoho guru uvěří v Krišnu, spálí svůj pas a překope své dosavadní smýšlení. Podvodem ze strany matky se sice ocitá opět u prahu domu, jenže nic zatím nenasvědčuje vítězství. Tak se rodina rozhodne pro sektářského specialistu, jenže nově nabitá víra se zdá býti tvrdým oříškem. První polovina filmu je skutečně povedenou, rafinovanou sondou do přesvědčení jedné ženy. Druhá je bohužel rozmělněna na směšné epizody, které postrádají smysluplnější náplň a nabízejí především škemrající trosku v podobě onoho odborníka (žel Harvey Keitel ten závěr neustál). Jane Campion jakoby po Pianu nenávratně ztratila nit a na jejích projektech je to znát. Nespornou kvalitu tak dokazuje alespoň Kate Winslet. Šestinásobná držitelka nominace na Oscara (sošku konečně získala za Předčítače) snímek jednoznačně táhne, její herecký rejstřík je fascinující a její kyprá femme fatale je to jediné, co si ze snímku skutečně zapamatujete!! ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Harvey v ženských šatech je nepochybně silným zážitkem, ovšem jinak převažuje zklamání. Myšlenka mi patrně unikla a vůbec... je to celé nepovedené. Žádná skutečně uvěřitelná sexualita, touha a přitažlivost.. Kate je sice krásná, ale o její postavě se jako o femme fatale rozhodně mluvit nedá. Slabší Campionová. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Harvey Keitel byl sice jasnej štramák s charismatem alfa samce v opičí smečce, ale zahrál si ve filmu, kterej je spíš fraškou, než vážným dramatem. V podstatě tento film neví, co chce. Jednou vypráví příběh zmagořelé Kate Winslet, která má stejně tak zmagořelou rodinu, aby v některých scénách rádoby vtipně zrychlila záběr a vytvořila tak dojem komedie. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Jde o první film Kate Winslet, ve kterém nosí současné oblečení. (zigot7)
  • Na radu kolegy herce vypila Kate Winslet před scénou, ve které hrála opilou, 3 vodky s tonicem. (Cheeker)

Reklama

Reklama