Operace Frankton

The Cockleshell Heroes

Survivors Two

Akční / Válečný / Drama

Velká Británie, 1955, 110 min

Velmi povedený válečný snímek o skupince anglických námořníků, kteří se v roce 1942 vydávají na nebezpečnou cestu na kajacích, aby zneškodnili válečné lodě v přístavu Bordeaux. Musí přitom absolvovat na těchto eskymáckých plavidlech cestu dlouhou přes 100 km. Výcvik je hoodně podobný našemu filmu Copak je to za vojáka a i v době druhé světové války má své kouzlo. Na to, že je to z roku 1955, je film zpracován technicky velmi dobře.¨Příběh je dobře rozdělen. První půlka výcvik, druhá pak akce. Na takové téma jsem vyděl i jiné filmy, ale většinou akce byla až na samém konci, takže se mi tento líbil více. Závěrečná půlhodinka pak byla velmi hektická a napínavá. Rozhodně stojí za vidění.(31.5.2010)

Napadlo vás někdy, jak originálně působí legendární cvičení paragánů v českém filmu Copak je to za vojáka? Vždyť asi každý jsme svého času drželi palce Koubovi i Šlapetkovi. Jenomže výsadek parašutistů s cílem dostat se zpátky na základnu, už se v dějinách kinematografie objevil. Třeba zrovna v The Cockleshell Heroes. Tady to je taky velká legrace, ale když se nad tím zamyslíme - vysadit skupinu britských dobrovolníků v německých uniformách uprostřed Anglie, v roce 1942, a vyzkoušet jejich schopnosti, brrr, tady končí sranda. Naštěstí tvůrci pojali celý výsadek velmi odlehčeně, nejde se v něm nijak do hloubky a film si všímá jen osudů těch, kterým se to podařilo. Schválně si všímejte drobných detailů - auto v brodu totálně zleje cyklistu, ten když pak projede po mostě na druhou stranu, vidíme ceduli "Pozor, nebezpečí nahození". Nebo voják, který se rozhodl do kasáren doběhnout - vydýchává se u cedule s nápisem "Je vaše cesta opravdu nezbytná?".____Kolega pepua má docela pravdu, film je pohodový, lze ho označit za jakéhosi předchůdce Dirty dozen, a i když není vůbec známý (alespoň v tuzemsku), jedná se opravdu o podařený projekt. Malou roličkou kapitána ponorky zaujme i budoucí velká hvězda britského filmu - Christopher Lee.(20.10.2009)

Docela unikátní příběh a nebudete-li očekávat o mnoho víc než slušně natočenou britskou válečnou klasiku o jedné zvláštní malé misi, zklamaní nebudete. Dramatická dějová linie je odlehčena typicky britským humorem a jistou dávkou komičnosti ve formě klukovského pošťuchování, přesto vše to není zrovna obsahově žádná úsměvná historie. Napadá mě, co bych mohl filmu vytknout, snad to, že z dnešního pohledu pojetí filmu už trochu zestárlo. Navzdory tomu výsledný dojem ze zhlédnutí je pozitivní. Snad ještě dodám, že realističnosti snímku přispěli v roli poradců přímo účastníci této hrdinné mise plukovník Herbert Hasler a desátník Bill Spark.(31.7.2011)

Válečný film o skupině britských dobrovolníků, kteří jsou vycvičeni k speciální misi, a sice náložemi potopit několik německých lodí kotvících ve francouzském přístavu. Po výcviku jsou dopraveni ponorkou k francouzskému pobřeží a několik nocí jim trvá, než se doplaví do onoho přístavu. Během výcviku působí všichni muži bezstarostným dojmem, když pak skutečně vyrazí a setkají se s válkou na vlastní kůži, příliš se toho moc nezmění. Film vyznívá jako jedno velké dobrodružství několika sympaťáků, kteří si hravě poradí s každým problémem s úsměvem na tváři a v pořádku se vrátí domů. A když ne, tak padnout ve válce je vlastně docela pohoda. A ta atmosféra trochu neladí s tím, co se ve filmu s některými z nich stane. Ale on ten film vlastně pohodový byl…(21.12.2008)

Film sa skladá z 2 dvoch častí. Tá prípravna je slabšia, obsahuje nepodarený humor a atmosféra vysoko viazne. V druhej časti - bojovej - ktorej cieľom je zneškodnenie nemeckým lodí na francúzskom pobreží, sa atmosféra, hlavne vďaka menšemu počtu rečí a viacerým scénam v tme či šere, oveľa zlepšuje. Škoda nezáživného a vlažného začiatku. Tiež akcií a dramatických situácií mohlo byť oveľa viac. Hodnotenie: 60%(19.6.2014)