Miliónový brouk

Miliónový chrobák

Flatfoot on the Nile

Akční / Komedie / Krimi / Drama

Itálie, 1980, 101 min

Asi nejvtipnější z filmů o policejním inspektorovi Rizzovi (Bud Spencer), kterého únos vědce a vražda tlumočníka zavede do Egypta. A opět jsou krásně ukázány tamnější reálie. Na cestě ho doprovází znovu už policejní inspektor Caputo (Enzo Cannavale), který se zde rád převléká do nejrůznějších převleků, aby zmátl protivníky. A malý černoušek Bodo (Baldwyn Dakile), který přece nemůže Rizza nechat samotného s Caputem. Nakonec se mu podaří zachránit nejen bláznivého vědce Cerulla (Leopoldo Trieste), který uděla významný objev cenný v ropném průmyslu. Ale také ropného magnáta Barnse (Robert Loggia) s jeho půvabnou mladičkou neteří Connie (Cinzia Monreale). Protivníkem mu je místní bohatý člověk Elver Zakar (Adel Adham), kterému slouží prohnaný Švéd (Karl-Otto Alberty). Vtipná zábava plná rvaček (nejpůsobivější je opět ta závěrečná v Zakarově paláci) s krásnýma záběrama z Egypta.(28.12.2009)

Čtvrtý a poslední díl série o komisaři Rizzovi konečně našel ten správný recept na dobrodružnou komedii. Exotické prostředí, pár bitek, o humor starající se dvojice Caputo a Bodo, tak akorát spád, praštěný příběh o broukovi co umí vyčuchat naftu a všechno co byste čekali od Egypta. Nechybí plavání v Nilu, krokodýli, beudíni, břišní tanečnice ani vellká bitka v luxusním paláci. Mě se to moc líbilo.(12.10.2014)

Komisar Rizzo bol moj hrdina. To znamena, ze som tuzil byt ako on. Na filmy s nim som chodil do kina ako maly chlapec a pacia sa mi dodnes. Dodnes je to moj hrdina. Sterilny a nudny Bond mu nesiaha ani po clenky. Do oci mu je vidiet malokedy, ma ich neustale prizmurene, napriek tomu mu clovek doveruje. Bonus je fantasticka muzika bratov de Angelisovcov. Zvlastne, filmova hudba je taka nenapadna . Keby take skladby vydali napriklad Pink Floyd na svojich vtedajsich albumoch, boli by to iste hity. Vo filmoch je ta hudba taka samozrejema a preto nedocenena. Bonus dva, jeden z mala dabinbgov R. Hrusinskeho, a presny.(26.4.2014)

Legendární Velká noha je zpět. A tentokrát musí vyrazit až do dalekého Orientu, kde se něco nekalého děje kolem ropy. Tam potkává přátelské i nepřátelské araby, zlatonosné opravdu milionové brouky, nějaké ty ziskuchtivé zločince a hlavně doslova zakopává o dobrodružství na každém kroku. Začátek nezapomenutelný a ten trpaslík taky(25.4.2010)

Talianská, akčná komédia v hlavnej úlohe s veľkým, pupkatým, zarasteným Budom Spencerom. Urastený, nervlý chlap, čo rozdáva rany ako keď kôň kopne. Tu si opäť zahral svojrázneho, neapolského detektíva Rizza, ktorý sa vyberie zjednať poriadok s bandou únoscou až do hlavného mesta Egypta, Káhiry. Tam pri vyšetrovaní odhalí prevratnú teóriu botanika Cerulla. Hmyz, ktorý dokáže lokalizovať ložiská ropy. "Milionový chrobák", čo by zmenil celý ťažiarský priemysel. O taký objav majú samozrejme nesmierny záujem aj nebezpeční, všetkéhoschopní ľudia z radov organizovaného zločinu. ***(25.10.2010)

• - Ve scéně, kdy Rizzo (Bud Spencer) zachraňuje profesora, skočí do studny, kdy vytryskne gejzír vody a poté do studny naskáčou maskovaní bojovníci. Když je pak Rizzo vyhazuje ze studny, tak jsou všichni suší. (JohnSmith)