Mstitel beze jména

Pomstiteľ bez mena

Jackie Chan's Who Am I?

Akční / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný

Hong Kong, 1998, 104 min

Vzdycky som mal rad druhu polovicu tohto filmu, ale prva polovica sa mi v USA 108 minutovom zostrihu uvedenom u nas nikdy nepacila. Az ked som videl nezostrihanu HK 120 minutovu verziu, tak sa mi zapacil cely film. Akcne sceny su prakticky rovnake. Len sem tam je pridana nejaka nepostrehnutelna sekunda pri vybuchu tovarni. Prvym hlavnym rozdielom su pridane sceny Jackieho v Afrike, kde sa skamarati aj s jednym domorodcom. V pôvodnej verzii ma sceny v Afrike nudili, ale vdaka tomu motivu funguju ovela lepsie. Podstatnejsim vylepsenim je ale ovela neskorsie odhalenie divakovi, kto za celou akciou v Afrike stoji a o co im ide. Prakticky zo zistujeme postupne spolu s hlavnou postavou, co dava ovela lepsi zmysel ako v USA verzii, kde su pre divaka vylozene karty hned a potom musime este nasledne trpiet pri tom, kym to zisti aj hlavny hrdina. Aj ked som uz film videl a motivy zaporakov poznam, tak ma v HK verzii znova bavi to postupne odhalovanie. No a konecne k filmu. Prva polovica je na Jackieho trochu netypicka. Vlastne je to seriozny thriller v ktorom Jackie ako clen elitneho komanda so stratou pamäte postupne zistuje kto je a co sa mu stalo. Humoru je v tejto casti minimum a akcie tiez. Napriek tomu to rozhodne nuda nie je a Jackie predvadza v ulohe zmäteneho hrdinu slusne herectvo. Az v druhej polovici sa naplno dostanu k slovu klasicke Chanovske komedialne bitky plne vynaliezavych a aj nebezpecnych kuskov. Prevedenie bitiek je este spickove. Pomocne lana su pouzite len pri kuskoch v ktorych Jackie poskakuje po budovach. Ale ani to neznizuje napriklad finalne sankovanie Jackieho po oknach na streche budovy. V niektorych scenach sa mi doslova zatocila hlava nad tym, co tam predvadza. Dalej by som vyzdvihol nahanacku v ktorej s autom Jackie predvadza take vtipne kusky, ktore som nikde inde nevidel. Hromadnu bitku v Rotterdame v ktorej Jackie v drrevenych topankach riadne bolestivo nakope protivnikov a nakoniec fantasticke finale s dvoma supermi plne spickovych dynamickych chvatov. Na okrasu tu su uz tradicne aj nejake pekne baby s ktorymi sa tentoraz nastastie Jackie nezblizuje. Vysledkom je nadpriemerna Chanovka este stale v tom tradicnom HK style. Keby bolo v prvej polovici viac tradicnej Chanovskej komiky a akcie, tak by to bolo za ciste 4*. HK verzia je u mna za spokojnych 7/10 a USA verzia za slabych 5/10.(8.9.2018)

Slušný snímek s Jackiem Chanem který zde tentokrát ztratil paměť a ještě ke všemu mu jdou snad všichni po krku. Humor a akce - klasika Chanových filmů, tento je sice o malinko slabší, ale rozhodně není nudný! Závěrečná bitka na střeše mrakodrapu je kulervoucí. A pohled na dvě nádherné asijské herečky, který bere dech...(5.8.2006)

• ivishka

Věčně pobíhající nadrogovaný Číňan,který si sice zaslouží obdiv, ale také čeho je moc, toho je příliš(možná na tomto perfekcionismu má podíl to,že Číňané se snaží být ve všem nejlepší, ale jsou u toho potichu,zatímco Jackie je až moc vidět). Nevidím absolutně žádný důvod, proč přežívat veškeré jeho tríčky bez ujmy aniž bych si pořád nekladla otázku PROČ SE MU NIKDY NIC NESTANE???Proč pokaždé se všeho vybruslí?Nemám ho ráda.(2.7.2012)

Na zem spadl meteorit, který v sobě skrývá neuvěřitelnou energii, akorát že ho chce získat pro sebe víc lidí vč. jednoho bývalého generála. Akce v Africe: Pozoor! Jak se jmenujete?! Ne-ví-me! Odkud jste?! Ne-ví-me! Bylo jich 9, přežil jen Jackie Chan, zachránili ho domorodci a ještě snad i vyhrál Namibijskou rallye v Mitsubishi Pajero. A tady legrace končí, přichází hoši ze CIA a začíná akce a jede se do Rotterdamu nazout do dřeváků. Akce není vůbec špatná, autová honička Mitsubishi Lancer Evo IV vs. trojkové BMW je zábavná, triky jako výbuchy apod. odpovídají době, kaskadérské kousky celkem slušné i ta poslední klouzačka pro prosklené šikmé střeše. Celkově to není vůbec špatné. 70%(29.8.2015)

Vcelku povedená komedie s křovákem Jackiem, hledajícím svou minulost. Nechybí jeho povedený strýček a uječená přítelkyně. Choreografie soubojů je opět perfektní, vyzdvihnout musím ten na střeše budovy v Rotterdamu. ...teď už jenom zbývá zmáčknout ENTER a peníze putují rovnou na Váš účet...fond Zachraňte děti:-)70%(13.7.2008)

• - V roce 1999 vyhrál Jackie Chan cenu Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Rominator)

• - Film bol natáčaný v Namíbii, Južnej Afrike a Holandsku vo febrári a marci 1997. Lokality natáčania – Sun City v Južnej Afrike a Erasmus Bridge v Rotterdame v Holandsku. Ďalšie scény boli robené na mrakodrape Willemswerf v Beursttraverse, ktorý predstavoval Johannesburg. (Peter-1307)

• - Existují dvě verze snímku, a to americká 107minutová a honkongská 120minutová. (Rominator)