La notte dei serpenti

• Itálie

Gringo uccidi e... le notte dei serpenti

Night of the Serpent

Western

Itálie, 1969, 90 min

• Mariin

Vím, že se už opakuji, ale takových spaghetti westernů je tolik, na něž lze použít jen hodnocení: cynické - brutální - anarchistické. Tenhle není výjimkou a patří k těm reprezentativním šmejdům, které se vyrojily s uvolnění morální cenzury v Evropě. Komunista Petroni je ovšem zručný řemeslník pokud se týče formální stránky, přesto je příběh hlavního hrdiny, pistolníka repasovaného z lidské trosky, v podstatě dosti pitomoučký. Za povšimnutí stojí, jak si tvůrce vychutnal postavu zvrhlého kněze, který měl vizáž i chování primitivního lotra, a rouhavou scénu s ním a kurvící se hispanoamerickou sestřenkou. V tomto troufalém kriminalizování nebo zesměšňování kléru ve filmové tvorbě šli Italové snad dál než leninističtí komunisté východního bloku...(ovšem dnes už se spojili a tvoří jeden šik).(27.5.2012)

Prvních cca 70 minut naprosto odlišný film od jiných špageťáků, zpočátku dokonce připomínající mafiánská dramata ze Sicílie, se skvělým záporákem, zajímavým hrdinou i dalšími postavami. Díky tomu mě to opravdu bavilo a zajímalo, co bude dál, protože jsem naprosto nic nemohl předvídat. Nicméně po "vystřízlivění" hrdiny se film vrátí do zajetých kolejí, což zpočátku není vůbec špatné, ale vyjeté koleje jsou v tomhle případě slepé a končit se musí za pomoci deus ex machina, což mi dost vadilo. Ale jinak je to rozhodně doporučeníhodný film.(11.5.2014)

Povedený kousek z dílny klasika žánru Petroniho, který mi opět dokázal , že patří mezi největší elitu Spaghetti Westernu právem. Hlavní hrdina celkem originálního příběhu (velice netypický , ale o to zajímavější Luke Askew) je alkoholem zdecimovaná troska s tragickou minulostí. Chopí se své nové šance a vykoupí svou bídnou duši? Režisér opět sází na skvělou kameru a podmanivou hudbu za níž stojí tentokrát veterán Riz Ortolani. Opět se dostavilo mrazení v zádech (zase flashbacky) a potřebné napětí. V poslední chvíli mě však velmi zklamal odfláknutý a nevygradovaný závěr. Proto dám spíše 4. Jsou to však velmi silné hvězdy:-) Petroni si je zaslouží.(7.9.2010)

• fragre

Takovej ten špageťáckej vestern, co se odehrává ve vyprahlý krajině, s takovým tím dějem plným podrazů a násilí, a s hromadou potících se Talijánů, co hrají potící se Mexikány. Naštěstí to trochu vyvažuje několik přítomných talijánských krásek. Hrdina, u něhož se režisér snaží dokonce o jakousi psychologii osobnosti (což si mohl odpustit), prochází většinou filmu jako somnambul. Ale kdo na to je, asi si na své příjde.(27.5.2012)

• Martin741

Nudny spagetak, malo vyrazne tempo, k tomu este plane dialogy, ktore z vacsej casti tvoria az vatovo plane plky a takmer az kotkodakanie, reziser Dzulio Petroni /Tepepa 1969, Muz proti Muzi 1967/ si tuto ubohost fakt mohol odpustit . 30 %(17.6.2017)

Zajímavá věcička s hlavním hrdinou třetinu filmu ve stavu beznadějného alkoholového závisláka a trosky, z čehož se pak naštěstí dostane a stává se sympatickým mužem (výjimečně ne mužem pomsty). Celé je to tak trochu víc sociální drama, ovšem u Petroniho ne neobvyklé. Syrová atmosféra, odporné příbuzenstvo toužící se vzájemně vyvraždit (Chela Alonso vážně strašná a ten kněz...) a hlavně malý kluk, s nímž a jeho duchařskou matkou sdílí Luke domácnost, a po jehož smrti pasou skoro všichni. Do toho vstupuje ještě záporák úhlavní, uniformovaný Luigi Pistilli. A opět G. Spoletini, opět v pozoruhodné roli, kdy nás na začátku přesvědčí, že se svou odporností může rovnat Luigimu, pročež se v něm (či rejžovi) k závěru pohne svědomí a ten deus ex machina a výstup, co předvádí, do jinak dost temného filmu působí jako pěst na oko, ale stoprocentně pobaví. A škoda, že si Luke nestřihl ještě něco, je vážně zajímavá figura.(5.2.2013)

+Potenciál dobrý, hlavní hrdina zajímavý, další postavy nosné. -Konec hrozný a kazící celý film, děj pomalý a přestřelky bez šťávy.(25.3.2013)

Zajímavá verze špageťáku, za co může hlavně scénář (tedy až na ten nešťastný konec). Věděl bych si ho představil ve verzi kriminálky, nejlépe film-noir. Film vládne slušnou, pomalou atmosférou (nic pro děcka se sníženou schopností koncentrace pozornosti) a dobře zvládnutou režií. Chválím i slušné herecké výkony, vyjma, žel, hlavního hrdiny, který mě neoslnil. Film není vhodný pro náboženské fanatiky. V rámci žánru za 3.(5.3.2020)