Chaplin boxerem

Z Charlieho se díky činkám, visuté hrazdě, buldokovi a rukavici, do níž si dal podkovu pro štěstí, stává boxerský šampion. (Cimr)

Rozjimatel

"Sparring partners wanted who can take a punch."     Krátka groteska z druhého Chaplinoveho obdobia (v štúdiu Essanay), ktorá je z môjho pohľadu prvým skutočne výnimočným dielom tohto majstra filmového plátna. Vo výbornom, takom "smutno-smiešnom" príbehu sa Chaplinovi krásnym spôsobom podarilo skĺbiť tragiku s jeho skvelou komikou. Tú prítomnú tragiku najlepšie dokumentuje skvelá úvodná scéna hľadania dobrovoľníkov, čo znesú nejaký ten úder (zúfalá situácia tých chlapov ich zrejme núti k tomu, aby sa nechali otĺkať). Vidieť jedného z tých chlapov na lavičke s "boxerským tikom" je niečo, čo dokáže rozosmiať i dojať súčasne. Táto groteska doslova prekypuje humornými nápadmi (výborný nápad s podkovou "pre šťastie"), na rozdiel od väčšiny ostatných grotesiek "essanayovského" obdobia (o tom "keystonovskom" radšej pomlčím). Okrem spomínanej úvodnej scény je výborná i scéna flirtovania s roztomilou Ednou (resp. Charlieho machrovanie pred ňou) a vrcholom je potom scéna záverečného boxerského zápasu. Charlie tu predvedie svoj pôvabný tanečno-boxerský štýl, plný unikátnych prvkov - práca nôh s prekladaním, strašidelný rozmach, kmitanie rukami, krútenie zadkom a ďalšie. Ak by aj v skutočnosti prebiehali boxerské zápasy v takomto štýle, tak by som nebol odporcom boxu, ale naopak jeho priaznivcom. Videná verzia s vynikajúcou orchestrálnou hudbou Roberta Israela (r. 1999).     "Five big ones if you let yourself lose." ()

Zodd

Chaplin byl z vizuálního hlediska jednou z inspirací Rowana Atkinsona a teď už vidím proč. V pozdějším Diktátorovi jsem asi neviděl to kouzlo, asi komikův věk a hlavně mluvená slova! Pokud jde o tento snímek, ehm! Tolik grimas, hereckých kreací a situačního humoru namícháno tak, ať ten dortík chutná, aby člověk pohledal. Když políbil to psisko, nemohl jsem. Závěrečný mač je pořádný cirkus. I přes značně využitý groteskní potenciál té hlavní propriety - piva na trénink či jakýkoli jiný fyzický výkon, dafuq? ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Šampión dává neposedné dychtivosti po násilí smysluplné naplnění. Drobný sociální aspekt se stal výchozím bodem vnitřní stimulace, škodolibost si dobírá škrobenost a působivě rozpohybovaná taneční choreografie klání boxerů uchvátí svou náročnou sestavou. Vedle zprvu ostýchavého a později zuřivého boxerského vyzyvatele Charlieho zde upoutá pozornost mladá a k Charliemu náklonnost pociťující trenérova dcerka (Edna Purviance), jemně a vytrvale trénující boxer těžké váhy s nedostatkem tréninkových partnerů Spike Dugan (Ernest Van Pelt), trenér i vysílený rozhodčí vrcholného boxerského mače o nového šampióna (Lloyd Bacon), ztrestaný ctihodný návštěvník tělocvičny (Leo White), statný boxerský šampión Bob Uppercut (Bud Jamison), či odpadávající tréninkoví parťáci (Carl Stockdale, Billy Armstrong a Paddy McGuire). Film Šampión aneb Chaplin boxerem dává smysluplnější rozměr klaunskému násilí, dokonalý souzvuk pohybů je vítaným osvěžením. ()

blackrain

Charliemu bych boxerky do rukou nedávala. Mohl by být nebezpečný i sám sobě. Fígl s podkovou pro štěstí v rukavici neměl chybu, i když ji tam dal asi neúmyslně. Pěkně vyřadil šampiona. Od Charlieho dostal tak, že radši prchnul a odjel vlakem pryč. Charlie pak musel trénovat v tělocvičně s ostatními boxery. Nastoupí do ringu s boxerem o hlavu větším a mnohem silnějším, ale Charlie se nevzdává a bojuje jako lev. Škoda mizerné kvality, ale i tak jsem si krásně zpříjemnila polední pauzu. ()

Rattlehead

V této grotesce vystupuje sociální motiv, když v sobě chudý tulák z hladu překoná strach a vstoupí do ringu, kde mu při jeho postavě hrozí těžké ublížení na zdraví... ale to by nebyl Charlie, aby i z této šlamastyky nevyvázl se ctí. Třetí snímeček pro Essanay, uveden 11. března 1915. Skvělý herecký výkon tu předvádí také pes :-). ()