Krvavá paní

Československo, 1980, 77 min (Alternativní 71 min)

Po zpracování příběhu o Juraji Jánošíkovi si klasik slovenského animovaného filmu Viktor Kubal vybral další historickou postavu opředenou pověstmi, nechvalně proslulou uherskou hraběnku a paní Čachtického hradu Alžbětu Báthoryovou. Ta v Kubalově lyricko-pohádkové interpretaci z roku 1980, v níž se snoubí děsivá tragika s odlehčujícími komickými prvky, darovala na důkaz lásky jednoho dne své srdce muži, který se o ni v nemoci postaral a zachránil jí život. Bez srdce byla ale jen plná chladu a nenávisti a začala si libovat v utrpení druhých. Viktor Kubal se stejně jako u svého předešlého titulu stal sám autorem námětu i scénáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem a po svém boku měl i zde hudebního skladatele Juraje Lexmanna a dramaturga Rudolfa Urca, průkopníka slovenského animovaného filmu. (Česká televize)

gumolit

Najkrajšie,najlepšie,ešte aj mestami zábavné a hlavne smutné spracovanie príbehu  o Čachtickej krvavej grofke Bathory. Škoda že Kubal natočil len dva celovečerné animaky. ()

edie sedgwic

Velmi som chcela dat pat hviezdiciek, lebo Viktora Kubala a jeho jedinecny styl mam velmi rada, bohuzial urcite momenty ma trochu neprijemne prekvapili a rusili ma, hlavne prilis radikalne prechody z lalala rozpravky do hororu najhrubsieho zrna. Lexmanovi urcite patri osobitna hviezdicka za hypnoticku a mrazivu hudbu. ()

Kolssteyn odpad!

Němý kreslený film, který když neotráví, zcela jistě unudí. Kresba jak ze základní školy... ale věřím, že předškolním dětem se to místo krátkého večerníčku může líbit. ()

Darckol

Viem, že tento film by som nemal deliť na 2 polovice, ale nedá sa uprieť, že prvá polovica ladená humorne bola vynikajúca (maco bol geniálny! :D) a druhá polovica ladená dramaticky už nebola záživná. Nevravím scéna na cintoríne bola skvelá, ale zvyšok už nebol ničím oživený. 6,5/10 za svojské poňatie. ()

wincow

Viktor Kubal povedal, že výtvarné detaily sú pre dielo škodlivé a mätú diváka. Z toho dôvodu cielene zjednodušuje kresby a figúry kreslí v skratkách. Práve preto je tak nešťastné, že sa s touto filozofiou pustil do celovečerného filmu s dejom tak na päť minút. Vyrovnáva sa s tým dosť skratkovito: Celý film je tak spomalený, že by počas projekcie mohli diváci pri pokladni uzatvárať stávky na to, ktorá postava dôjde prvá ku dverám. Opakované pohyby sa opakujú viac razy ako by človek očakával. A v neposlednom rade po dokončení čiastkového pohybu postavy obraz zastane aj na pol sekundy. Posledné menované mi je najmilšie. Ja sám som často po spočítaní slov v eseji na angličtinu zistil, že mi chýbajú desiatky slov do minima. A tiež som systematicky všade dopisoval prídavné mená a príslovky, až som dosiahol požadovanú dĺžku textu. Bolo to síce pre dielo škodlivé a miatlo učiteľku, ale natiahlo to stopáž. ()

sulek

Jsem zklamaná. Po výtvarné stránce se mi film vůbec nelíbil, hudba, která je u filmu beze slov stěžejní, byla bez nápadu. Za to, že jsem se párkrát zasmála a za mrazivou scénu se srdcem dávám jednu. Ale bylo to tak zdlouhaaaavvvééééé.. ()

monty.cl

Hodně parádní animace,škoda jen,že příběh nebyl zpracován víc do hororového žánru,moc by mu to slušelo...60% ()

Kaszos

Som fakt ohúrený! Hneď ako som to zo začiatku uvidel, vravím si dáka blbá rozprávka, no čím ďalej som to sledoval uvedomoval som si svoj omyl. Nebola to rozprávka, ale krásny príbeh hoci s jednoduchou animáciou ale s hodnotným príbehom. (85%) ()

Pharlap

Viktora Kubala a jeho animace jsem miloval jako dítě. A toto je moje setkání po letech s filmem respektive příběhem, který jsem celkem nedávno viděl zpracovaný od jiného slovenského umělce - Jakubiska, Bathory. Nicméně, tato animovaná verse se mi líbí nepoměrně více. A zejména pro její nadhled a vtipné vsuvky. ()

ondey

Velikán slovenskej animovanej tvorby je trochu nudnej :/ Krásný nápad vysvětlující, proč tý holce vlastně šiblo, je zabitej půlminutovými pohyby postav, který ne a ne přejít přes místnost, sebrat něco ze země, sáhnout si do vlasů. Navíc, infantilně naivní jednoduchá kresba mi k příběhu nesedí, ale ani s ním nijak vtipně nekontrastuje :/ Bol som sklamaný, priatelia. ()

ostravak30

Krvavá paní je trochu odlišný film od Zbojníka Jurka. Zde se snoubí především něco jako pohádka na počátku, kdy Alžběta odevzdá srdce a stane se z ní chladná temná dáma. Pak už následují až hororové prvky, které se ale mísí s trochu prazvláštním humorem. Na mě možná trochu moc dlouhé, kdy je děj nesmyslně roztahaný, hlavně v úvodu. I pak ale ztrácí spád. ()

BlueNeon81

Majster Viktor Kubal a jeho vynikajúce filmové dielo, famózne spracované podľa povestí o Čachtickej pani. Napol desivé, napol ľudsky humorné. ()

Salvator

Netradičně pojatý snímek z kterého je cítit, že vznikl v době, kdy hlavním měřítkem kvality nebyl počet diváků v kinech. ()

Sunwheel

Silné sklamanie z tohto diela. Nerozumiem vysokým hodnoteniam a pripisujem ich akejsi diere na trhu. Ten hipisácky začiatok, ktorý mal ospravedlniť druhú viac hororovú polovicu bol skutočne otravný. Miestami som nevedel, či pozerám film pre deti alebo umeleckú snímku pre dospelých (ani jedna zložka sa nepodarila a dokopy to nesedelo). Možno som podcenil nedostatočné podguráženie počas sledovania. P.S.: Stále chýba niečo skutočne kvalitné k téme, ktorá ponúka hádam všetko na vytvorenie obdobného kultu ako Stokerov román. Asi tu platí, že na fiktívne postavy sa lepšie robia filmy ako na tie skutočné (porovnajte filmy o mafiánoch z románov a tých skutočných). ()