poster

Postavy v krajině

 • anglický

  Figures in a Landscape

Thriller

Velká Británie, 1970, 110 min

Režie:

Joseph Losey

Scénář:

Robert Shaw

Producenti:

John Kohn

Střih:

Reginald Beck
(další profese)
 • MrCreosote
  *****

  Utíkej! Dva chlápci s rukama svázanýma za zády prchají prosluněnou krajinou. Nevíme proč, nevíme kam. Starší se pasuje do role vůdce, mladší ho ochotně následuje. Helikoptéra, jakýsi symbol věčně trvajícího nebezpečí, jim pořád krouží nad hlavami. Hlavní je dostat se pryč. Jakkoli. Robert Shaw (Podraz, Čelisti) si tady střihl další pamětihodnou roli a Malcolm McDowell mu dělá solidního sidekicka. Během cesty dochází k vzájemným hádkám a neshodám, dohromady ale tihle dva tvoří sehraný tým. Kromě nich už ve filmu nikdo jiný není, minimalistické pojetí ale Postavám v krajině vyloženě sedne. Atmosféra se nedá popsat, je skoro až magická. Vždycky se rád nechám překvapit snímkem, od kterého jsem nic nečekal.(8.10.2010)

 • movie
  ****

  Podle všeho celkem neznámý snímek, adaptace knihy Barryho Englanda, kterou do filmové podoby přepsal Robert Shaw a který je prakticky postavený na jeho hereckém výkonu, který se pohybuje kdesi od "vlažný" až po "nadprůměrný". V celkem neujasněném příběhu prchá dvojice můžů (zběhů?) nepojmenovanou zemí a snáží se překročit státní hranici, při tom je ale neustále pronásleduje helikoptéra a armáda vojáků. Měj jsem za to že prchají z Itálie do Švýcarska, ale podle knížní synopse se prý jedna o "jakousi" zemi v Jižní Americe. Celkem zvláštní, ale nikoliv příliš náročné, Shawa jsem měl ale raději v jiných rolích a Malcolm McDowell je tu zcela typický. 70%(26.5.2009)

 • Radko
  *****

  Odnikiaľ nikam v mystickej atmosfére hustých lesov, skalnatých údolí, pustatín s divo rastúcimi kríkmi, obrábaných polí a malých skalnatých dedín. Na úteku vo dvojici. Zviazanej sprvoti putami zauzlených povrazov a neskôr nevyhnutnosti. V objatí prírody a predsa pod drobnohľadom vrtuľníka, ktorý sa sadisticky sa poihráva s upotenými bežencami. Odnikiaľ nikam a predsa niekam. Z anonymnej, bližšie nešpecifikovanej totality, plnej vojakov, za hranice do iného štátu. Skrývajúceho sa vysoko na horizonte strmých štítov hôr. Charaktery oboch utečencov sa menia v závislosti od momentálneho stavu, počasia či situácie. Od chladnokrvného vraha k obetavému záchrancovi druha. Od odsudzovača zabíjania nevinného k chladnokrvnému podrezávačovi hrdiel. Ale: stojí celá tá námaha za to? Nečaká ich na druhej strane zase len to isté militaristické peklo v bledozelenom? Našťastie film nedáva veľa jasných odpovedí, dáva len vodítka a stopy. Z nich si každý divák môže odvodiť vlastný zmysel i východisko. Čo však dáva je neuveriteľne podmanivá atmosféra a vierohodné charaktery a spôsoby správania sa dvoch ľudí v krajine, s pomerne nečakanými, no pritom skvostnými replikami v rozhovoroch jediných dvoch relevantných hrdinov príbehu, ktorých vzájomný pomer i ich vlastné duševné prejavy neustále kolíšu.(27.11.2014)

 • Javert
  ****

  Útěkářský film po kupě s existencionalismem. Dvě vězni (?) prchají vyprahlou jihoamerickou krajinou (natáčeno ovšem bylo ve Španělsku) jak před tajemnou černou helikoptérou, tak sami před sebou. Střet dvou odlišných osobností a zároveň dvou sociálních prostředí vede k několika konfliktům mezi hlavními představiteli. Nutnost přežít a vidina svobody ovšem u obou mužů nakonec vítězí. Nic filosoficky nestravitelného. Naopak, dobře natočené a příjemné pokoukání.(5.10.2010)

 • T2
  ***

  Rozpočet $-miliónovTržby USATržby Celosvetovo €46,185║ Neúprosný Robert Shaw unikajúci s príťažou Malcolma McDowella pred armádou a hliadkujúcou otravnou helikoptérou, má miestami slušné napätie ale neprinesie žiadne posolstvo, lepšie vykreslenie charakterov, či nejaké hlbšie zamyslenie nad významom tejto naháňačky, proste je to film len o úniku do bezpečia cez akékoľvek zábrany čo sa postavia do cesty a to je všetko. /55%/(18.3.2010)

 • - Film se natáčel ve španělském pohoří Sierra Nevada, přestože se příběh snímku odehrává v Jižní Americe. (Yardak)