Pacient moderního ústavu pro duševně choré trpí utkvělou představou, že je mužem, který v roce 1881 zavraždil cara Alexandra a o třicet sedm let později i cara Mikuláše II. Jeho charisma a sugestivnost jeho vyprávění brzy uvrhnou všechny přítomné do víru historie a znovu se tak může odehrát příběh, který doposud nebyl dějepisci pořádně vysvětlen ani objasněn. (oficiální text distributora)

tartan

"Skôr, než sa zore objavia, otroci cára zavraždia." Pozoruhodný mysteriózno-psychologický film zo sovietsko-britskej produkcie. Filmu kraľuje predovšetkým fenomenálny Malcolm McDowell v úlohe duševne chorého pacienta trpiaceho utkvelou predstavou, že zavraždil cára Alexandra II., a neskôr aj jeho vnuka Mikuláša II. i s rodinou. Mrazivá, hustá atmosféra, sugestívne herecké výkony a v neposlednom rade i zamyslenie nad tým, aké kruté môžu byť ľudské osudy a hlboké pády aj tých najmocnejších z mocných. ()

pafka

Prvni film, ktery obsahoval likvidaci carske rodiny. Bylo to tak, nebylo? Nevim, asi to byla fikce. Skoda, mohlo to mit urcite silnejsi dejepisnou hodnotu. Filmu se neda nic moc vytknout, je to velmi zdarile a poutave odvypravene. Nikde nic nedrhne a hlavni figura hraje bajecne. ()

solisoli

Rusko anglická epopea pripomínajúca zavraždenie ruských cárov v netradičnom scenári, dobre obsadenou postavou Malcolm McDowella, aby pripomenula už toľko omieľané doterajšie príbehy. A čo ďalšie nevinné obete Stalinových čistiek vyvraždenia, ktoré sa odhadujú na 10 až 40 miliónov občanov, považovaných za odporcov sovietu. Koľko obetí, ktoré ani o tom nevedeli, za čo bolo po nich. V tomto filmovom nepodarku a napodobovania Vjačeslava Tichonova, ako aj vražedného aktu nevinných detí cára Mikuláša II, nebolo nič, čo by ešte zaujalo. Pripomína, len veľmi smutné dejiny, ktoré boli u nás viac, ako 40 rokov utajované, o tak mierumilovnom sovietskom národe a našom veľkom vzore. ()

DonFrolimo

Zpracováním spíše televizní novela, přesto sugestivní psychologické drama o znovuprožívání osudového setkání vraha a jeho oběti - posledního ruského cara. McDowell je skvělý, ale osobně si myslím, že zrovna zde jej Jankovskij docela zastiňuje. ()

brasek

Strašný až primitívny film, toto sa proste absolútne nedá pozerať. Ospravedlňujem sa, ak sa niekto cíti urazený po mojich úvodných slovách. ()

tomma

Neveselý čas a ještě neveselejší místo. Chovanec psychiatrické léčebny si myslí, že zabil posledního cara Mikuláše II. a jeho dědečka, a tak psychiatr přistupuje na jeho hru. Opravdu? Až s odstupem času si uvědomuju, jak je jedna z posledních scén cynicky krutá. ()

ELDoctorow

Moje prvé stretnutie s tvorbou Šachnazarova, a nie posledné. Popravde som očakával, že ma film bude nudiť, ale o to príjemnejšie prekvapenie sa konalo. Je až detektívne napínavý a nenudil som sa ani chvíľu. Pravdepodobne si ho viac užijú ľudia, ktorým ruská história nie je úplne cudzia, ja som sa sem tam v deji strácal, napriek tomu odporúčam. ()