Mausoleum

Horor

USA, 1983, 96 min

Nádherná osmdesátková duchařina, kterou bych řadil provedením spíše do italské produkce. Určité obrazy a scény - hřbitov, bouře, krypta, pavučiny, krysy - jakoby vypadly z gotického horroru. Chvílemi strašidelná hudba (J.Mendoza-Nava) dokáže pěkně navodit atmosféru. Vydařené gore efekty (pukající hruď, z níž se hrnou kosti a vnitřnosti; vypadlé očíčko v zakrvácené dlani...) doplňují masky typické pro tehdejší dobu. Škoda jen scén, kdy se nic moc vážného neděje, a kdy tak napětí výrazně klesá. Byť jsou určité momenty i úsměvné (pařát zdvihající se z mlhou zahalené kobky či vystrašená služebná bezradně pobíhající po domě za doprovodu veselých trylků), celkově se jedná o lepší průměr. 3+1/2*(30.12.2012)

Tak bohužel jsem si film připravoval s tím že se bude jednat o dobrý počin ale skončilo to na půli cesty. Scény s démonama jsou skvělé a masky jsou sice béčková ale mě se líbily i tak a ani efekty nejsou vyloženě špatné všechno mě připravovalo na zábavnou kravinu. Nicméně film postupem času strašně ztrácí a působí děsně roztahaně. Atmosféra je sice silná už jen díky tomu že se film odehrává na hřbitově, ale celkově není o co moc stát. Průměr.(2.1.2014)

• ricci.s

V tomto som sa sklamal. Čo už, nie všetky horory z 80. rokov sú dobré. Celé to bolo dosť nudné, s nepodarenými efektami a nevýraznými hercami. Hlavná hrdinka ušla, ale viac ma zaujali jej kozy ako herecký výkon (alebo ak to mám vyjadriť konkrétnejšie, vôbec nevie hrať). Okrem toho sa tu fakt nebolo čoho báť. Síce sa nejakého gore dočkáme, ale už som videl aj lepšie. Jednu hviezdu dávam za pekný poster a tú druhú za niektoré masky (aj keď je pravda, že keď sa hlavná hrdinka v druhej polovici filmu v kúpeľni premenila na démona, skoro som sa urehotal na smrť). Tak či tak si to už viackrát nepozriem.(24.11.2010)

• POMO

Ako by to vyzeralo, keby dievčatko z EXORCISTU nikto nezexorcistoval a diabol by sa v ňom ukrýval až do chvíle, kedy by žila vo veľkom dome s bohatým manželom, bola krásna a mala bujné poprsie... Americké béčko z osemdesiatych rokov, ktoré je blbé i lacné, ale z nejakých záhadných dôvodov ho proste dopozeráte do konca (asi to bude v samičom fluide okolo hlavnej predstaviteľky a celkovom erotickom podtóne filmu:). Nechýbajú gore efekty, množstvo dymu a na zeleno svietiace oči.(6.8.2005)

• Kusko.t2

Lacné démonické B-čko, okrajovo vezúce sa na rozburácanej vlne známych klasík žánru. Inšpirácia EXORCIST-om Williama Friedkina sa či už priamo alebo nepriamo ponúka v podstate sama, prológ filmu z cintorína mi na druhú stranu pripomenul tajomný PHANTASM mixnutý v útrobách mauzólea s Dariom Argentom (SUSPIRIA) – pestro farebné scenérie. Istá inšpiračná prepojenosť medzi “Mausoleum“ a PHANTASM sa dostala až na plagáty filmu – titulok “The Nightmare Has Begun!“. Coscarelliho Tall Man v jednej zo svojich pamätných scén šarmantne prehlási “The funeral is about to begin... SIIIRRR!“, čím v podstate odštartuje svoj filmový lov. Či už je to náhoda, menšia slovná zásoba, deformácia žánrom alebo zámer, ťažko povedať. Nezničiteľný Tall Man je ale v mauzóleu Michaela Dugana nahradený iným stvorením, gumoidným démonom, ktorý po generácie trápi ženské osadenstvo rodu Farrellových. Mladá Susan sa po smrti svojej matky nedokáže zmieriť so stratou najbližšej osoby. Žiaľom posadnutá Susan uteká od svojej tety Cory (Laura Hippe) späť za svojou zosnulou mamou uloženou v krypte odpočinku. Netuší však, že sa má o pár minút stať ďalším hostiteľom “zeleného“ démona. PS – po tejto tragédii, pred ktorou teta Cora (Laura Hippe) nedokázala ochránil malú Susan – a teraz vážne z reálneho života – o tri roky na to, Laura Hippe spácha samovraždu. Roky plynu..., kliatba ostáva... Z malej Susan vyrástla vyzývavá Playmate časopisu Playboy - Bobbie Bresee. Jej zvodné, ale nebezpečné krivky – obzvlášť jej prsia dokážu potešiť/prekvapiť, využíva vo svoj prospech vždy, kedy si to jej rodinná kliatba vyžiada. Že sa je na čo a kam pozerať je po spolupráci s pánskym časopisom viac než jasné. Bohužiaľ ide skôr o nádych vzrušenia, než o holé scény. Hrobka zvaná “Mausoleum“ – niektoré zavádzajúce plagáty vzbudzujú dojem fulciovsky ladenej zombie akcie, predstavuje viac bránou do pekla vo vnútri duše človeka než kamenný stánok posledného odpočinku situovaný kdesi na cintoríne. Paradoxne scény v krypte režisér obmedzil na minimum a vrhol sa skôr na drámu v rodine. Démonickú Bobbie Bresee predstavuje ako ženu v domácnosti. Výsledok - rozporuplný.(21.4.2012)

• - Keď sa spoločnosť BCI Eclipse rozhodla uviesť tento film na DVD nosičoch, zistilo sa, že neexistuje originálny materiál, ktorý by sa dal do digitálnej podoby preniesť. Preto bola ako zdroj použitá poškodená kópia filmu. (beso74)

• - Špeciálne kontaktné šošovky, ktoré nosila herečka Bobbie Bresee v scénach, kde bola posadnutá, jej na krátky čas poškodili zrak. (beso74)

• - Mauzóleum sa nachádza v areáli cintorína Evergreen Cemetery v Los Angeles. Na tomto cintoríne sa natáčala aj iná hororová klasika, Nočná mora v Elm Street (1984). (beso74)