Exhuma

Jižní Korea, 2024, 134 min

Po utrpení sériových paranormálních událostí povolá bohatá rodina žijící v L.A. mladé povstávající šamanské duo Hwa Rim (Kim Go-eun) a Bong Gil (Lee Do-hyun), aby zachránilo novorozence rodiny. Jenomže pro tento případ je také potřeba vykonat exhumaci, což je práce pro Young Geuna (Hae-jin Yoo) a geomanta Kim Sang Deoka (Min-sik Choi). (HanzoBureshi)

*CARNIFEX*

Pre Janga je to štvrtý zárez na filmárskej pažbe, no a zároveň ide po štvrtý krát o totožný námet. Ja osobne zbožňujem všetko okolo vymetania, posadnutosti, diablovi a podobne, pričom Južná Kórea vie vždy nesmierne uchvátiť originalitou príbehov, ktoré sú proste absolútne odlišné od tých, čo sa bežne forsírujú z poza mláky či tunáko v Európe. Strašne som sa tešil, nakoľko málo kto vie tak doceniť tvorbu tejto krajiny, ako môj milovaný “Evilenko”, ktorý nadrbal plný počet bodov. Lenže ako plynuli minúty, človek začínal mať pocit, že nejde všetko tak, ako si to zidealizoval. Prvých 30 minút vyslovene o ničom, potom nejaký ten rituálny tanec medzi prasatami, čo kľudne mohli natočiť aj v slovenskom parlamente, a potom človek opätovne čaká čo sa bude diať. Film má 135 minút. To fakt nie je málo a o to viac ma zaráža objem v podobe hluchých, nevýrazných pasáží, ktoré tomu fakt nepridávajú na zážitku. Keď sa nad tým celým zamyslím, Ja fakt celkom nerozumiem tomu, čo tu mám mimoriadne okrem hereckej špičky z Kóree doceniť. Ono nedá sa tvrdiť, že by sa to nenieslo v takej tej podivnej atmosfére, no prakticky až na poslednú pól hodinku, pôsobia 3/4 filmu tak nejak nevýrazne. Námetovo môže táto fajtovačka s diablom pripomínať Juhokórejský “Gokseong”, akurát že ten proste napriek dlhočiznej stopáži, pôsobil živšie. Rozmýšľal som, ako to celé ohodnotiť. Dve hviezdy mi prídu kruté, a tak dám aspoň tri, lebo predsa len, toto je opäť forma príbehu, na ktorú sa bežne nenaráža. ()

Lenka.Vilka

Na tenhle film jsem se těšila hned od prvního shlédnutí teaseru. Jako fakt strašně moc. A potom všechny ty pozitivní ohlasy, brutální návštěvnost v kinech...takže prostě natěšenka jako blázen. A povedlo se to? A přidám se k ostatním, kdo v komentářich zmiňují Kvílení, a zmínim ho taky? ***** Exhuma je jeden z těch filmů, který chytnou hned od začátku. Protože není nic horšího než případ, který na první pohled vypadá poměrně jednoduše, ale jak to postupně začne smrdět víc a víc, tak zároveň všechny postavy i diváka vtahuje stále víc a víc, až ten smrad není jenom ve filmu, ale je všude kolem. A když potom přijdou všechny věci v druhé polovině, včetně tamté věci, tak to už jsem byla úplně jinde. A během závěrečné půl hodiny přijde totální masakr, během kterého jsem možná byla raději, že jsem to neviděla v kině. Já bych možná nedošla domu. Protože tenhle film má všechno. Skvělou atmosféru. Celé je to naprosto perfektně natočené a zahrané. Skvěle vystavěný příběh. Ten ale potřebuje spolupráci, protože je to napsaný chytře, takže je nutný soustředit se nejenom na to ukázáné, ale především na to řečené, aby se to na konci propojilo i na jiné úrovni, než že vám to je řečeno filmem. Je to prostě příběh, který se v sobě odkopáváním vrstev neztratí. Právě naopak, každý další vykopaný centimetr téhle půdy je stále prokletější a děsivější, byť se to kvůli tomu předchozímu může zdát skoro nemožné. Prostě jsem tam byla a to je pro mě hodně důležité. A cítila všechno, nejenom to ve vzduchu, ale i všechno s postavama. V tomhle filmu je horská dráha emocí a každá z nich funguje dokonale. Že by byl čas konečně zmínit Kvílení? Tak fajn, já to teda udělám :)  takhle nepříjemné pocity během sledování filmu jsem měla naposledy právě u Kvílení. Ale tady to bylo možná ještě o trochu víc. Tohle není jasný zatím nejlepší horor roku 2024. Ale kandidát na celkový horor roku. A mám blbej pocit, že překonat to nebude vůbec snadný. ()

EvilPhoEniX

Jížní Korea at its BEST! Korea ovládá většinu filmových subžánrů na světové úrovni, akorát s horory to zatím není úplná špička, ale za mne jde snad o nejlepší korejský Horor, co jsem kdy viděl ( Letošní TOP 10 je jistá!). Jde o film, který si diváka získá hned od začátku, vyloženě chytne za koule a nepustí, je velmi důležité si získat divákovou pozornost velmi brzy a neztratit ji ani jednou v průběhu celého filmu. Exhuma má velmi originální námět. Velmi bohatou rodinu trápí série paranormálních jevů a tak povolají dva zkušené šamany, aby jim pomohli a ti zjistí, že kletbu může rozvrátit přemístění hrobu jejich předka a na pomoc si vezmou zkušeného korejského veterána Choi-MIn Sika, který je na tuhle práci největší expert. Jenže od začátku mu něco nesedí. Půda je prokletá, všude se to hemží liškama a ve vzduchu je cítit smrt a jak se ukáže vykopání staré rakve bude mít fatální následky. Režijně a technicky je to žánrový masterpiece, opravdu celý film vypadá vizuálně skvostně, má velmi dobré dialogy, skvělé herecké výkony, promakaný děj, kde nechybí zajímavé zvraty, jde zkrátka o velmi ambiciózní podívanou, která v hororech rozhodně není běžná. To, co povstane z Hrobu je vyloženě MASAKR!! (Jeden z nejlepších záporáků na hororovém poli za hodně dlouhou dobu!) To propojení s Japonskou historií je vyloženě skvostné. Film má překvapivě i velmi dobré tempo, jde se z jedné atmosféricky děsivé scény do druhé, celé je to okořeněné korejským folklórem, místními kletbami, řádným mysticismem a rituály ( Ten jeden rituál s prasaty byl opravdu úžasný), četl jsem, že povolali opravdové šamany, aby rituál byl, co nejautentičtější!! Neskutečná pecka, která strhne vizuálem, atmosférou, dějem, zvraty, hercemi i celkovým pojetím. Užíval jsem si to neskutečně. 9/10. ()

dubinak

Zpočátku vypadala Exhuma velice dobře. Na mě to byl ale až příliš ambiciózní kousek, který jsem prostě nestíhala a nejspíš by se mi hodila ještě druhá projekce, abych do detailu ocenila jeho scénář. To, co se z toho vyklubalo bylo něco úplně mimo moje prvotní očekávání a možná mě tam štvala právě ta epičnost a poměrně velká zmatenost. U korejských filmů se to ale dalo čekat. ()

sniper18

Po dlhšej dobe som sa rozhodol pozrieť zase niečo z juhokórejskej produkcie, ale teda som si nemohol vybrať lepšie. Horory s tématikou duchov, démonov a rôznymi posadnutiami ma už moc nebavia, predsa len je to väčšinou o tom istom, ale toto je úplne iný level. Už od začiatku ma to úplne vtiahlo, scenár je teda perfektne prepracovaný, mimoriadne zaujímavý, s niekoľkými skvelými zvratmi, už si skutočne nepamätám, kedy naposledy som sa v tomto žánri stretol s takto kvalitným scenárom. Je tu dosť z juhokórejského folklóru, takže je lepšie, keď sa divák aspoň trochu orientuje v miestnej kultúre a mystike, ale užiť sa to dá aj bez toho. A pritom je to úplne nepredvídateľné, keď som si už párkrát myslel, že viem, ako bude film ďalej pokračovať, prekvapil ma a vybral sa úplne iným smerom. Jedine môžem vytknúť, že prvá polovica, kedy je zlo také tajomnejšie mi sadla trochu viac, ako tá druhá, kedy je už viac fyzické, ale nie je to až taký rozdiel, nadšený som bol po celý čas. Hororovými scénami film skôr šetrí a pri takejto dĺžke sa možno aj trochu stratia, ale perfektný scenár a poriadne znepokojivá atmosféra to bohato vynahradia, práve tá atmosféra ma pohltila a nevedel som sa dočkať, s čím tvorcovia prídu ďalej. Ale aj tak tých pár hororových scén, hlavne v prostrednej časti filmu bolo dosť zaujímavých. Veľkým plusom je obsadenie a postavy, v strede diania je až štvorica hlavných hrdinov, odborníkov na paranormálne javy, ktorých som si hneď obľúbil, sú tu dve dvojice s generačným rozdielom a trochu odlišným prístupom, ale spoločne skvelo fungujú a ešte sú obsadení skvelými hercami, ktorých vedie Choi Min-sik. Ale úplne každý tu má svoj účel. A režijne je to absolútna žánrová špička, režisér má tento žáner evidentne rád, stále sa drží podobnej témy, ale až teraz ju dotiahol k dokonalosti. Takže ja som úplne nadšený, takýto kvalitný horor som nevidel už roky a chcem pokračovanie s touto istou zostavou. Toto má potenciál na celú sériu, 86% ()

• Režisér Jae-hyeon Jang v rozhovore prezradil, že film použil na natáčanie veľké množstvo skutočných scén a skutočných rekvizít, snažil sa nepoužívať štúdiá a vyhýbal sa používaniu CG efektov v postprodukcii: "Snažil som sa nafilmovať skutočné pozadie a objekty, vyhýbajúc sa CG vždy, keď to bolo možné. Natáčali sme čo najstarostlivejšie bez toho, aby sme museli stavať kulisu, a čo sa týka duchov, ide o skutočných hercov, ktorí nosili make-up 6 hodín a potom sme zámerne zábery rozmazali.“ (Arsenal83)
  • Kórea a USA by mali byť vo veľmi rozdielnych časových pásmach - V Soule je o 13 hodín viac ako v New Yorku a o 16 hodín viac ako v Los Angeles - ale udalosti filmu prebiehajúce súčasne v oboch lokalitách sa nelogicky odohrávajú v noci. (Arsenal83)
  • Film obsahuje kritické motívy japonskej okupácie Kórey, takže rozumenie niektorým zápletkám a rozuzleniam si vyžaduje malé poznanie kórejskej histórie. (Arsenal83)