Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

Radek273

Film, u kterého jsem se vyloženě nudil. Zdlouhavé, skoro o ničem. Konec téměř nijaký. Samozřejmě Jack Nicholson vynikající a za jeho herecký výkon bych nejradši hodnotil lépe, ale .... jeden herec to prostě utáhnout nemůže. ()

Andrrew

Moje první zkušenost s Ashbym je více než uspokojivá. Poslední eskorta je velmi zdařilý film, stojící zejména na, jak jinak než brilantním, scénáři Roberta Towna, který jako by ho byl napsal Nicholsonovi, jenž těsně před Čínskou čtvrtí a Přeletem nad kukaččím hnízdem potvrzuje svoje herecké nadání, přímo na tělo. Buddusky a Mulhall, ostřílení poddůstojníci amerického námořnictva, dostanou za úkol eskortovat mladého, naivního a lehce labilního mariňáka Maedowse do Portsmoutshké věznice. Během cesty zjišťují, jak absurdní výše trestu mu byla vymezena za pouhý pokus o krádež čtyřiceti dolarů (určených na dobročinné účely) a uvědomují si, jaká nespravedlnost je na něm páchána. Maedowse se jim zželí, a tak se rozhodnou, že mu zpříjemní alespoň posledních pár dní na cestě. Zasvětí ho do života dospělých se vším všudy a náležitě se při tom baví, přesto však nedokáží zapomenout na onu skutečnost, že systém, jehož jsou součástí, bezohledně a nespravedlivě připraví mladíka o osm let jeho života. Ono vědomí spolu s lítostí nad osudem odsouzeného mladíka vyvrcholí v jedné z posledních scén, kdy se odsouzený mladík ze zoufalství pokusí o útěk, za což je nemilosrdně zbit Budduskym, ten si však nevylívá vztek na něj, ale na celý systém. ()

A.D.1959

Mám slabosť na "Džaka", ale takú dlhú stopáž s tak minimalistickým poňatím príbehu bez nápadu a s priehrštím neuveriteľnej nudy v podobe zbytočného naťahovania deja dostáva film na sánky, ktoré ho čoraz rýchlejšie vezú dole kopcom do zabudnutia. ()

RoyBatty444

Smradlák ako ho poznáme a máme radi si strihol nižšiu šaržu so samaritánskym poslaním vo klasike „post-klasický Hollywood“. Film svojou odviazanosťou od konvencií príznačnou pre túto dobu zachytáva neprikrášlený pohľad na sedemdesiate roky ako ich asi aj pamätníci zažili. Neprikrášľuje, nehodnotí len plynie a koho zaujme ten zostane koho nie ten vezme roha a natlačí niečo stráviteľnejšie. Ja som bol spokojný, aj keď aj na mňa kde tu stratil paru v kotly. ()

Bragi66

Kdo to neviděl tehdy a koho to tehdy nechytlo, tak si k tomuto filmu dneska bude asi nesnadno hledat cestu. Opanování filmu Jackem Nicholsonem je sice obdivuhodné, ale připadá mi, že podobně jako Vlasta Burian bez řízné reflexe zvenku a bez ostatní podpory filmového týmu, oře jen mělkou brázdu, která nedokáže nahradit nosný příběh se vším, co k filmu patří. ()

StaryMech

Ashby použil trojici plebejců z řad amerického vojenského námořnictva, aby se vyjádřil k poměrům ve vlasti, za niž nestojí za to zemřít. Towneův scénář vede výborné herce k tomu, aby působili přirozeně a místy silně dojímali; angličtina se tu - jak jinak - jeví jako jazyk schopný povznést se nad iluze některých vzdělanců. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman