Dlouhometrážní debut Věry Chytilové je konfrontací osudů dvou žen, z nichž jedna žije pro rodinu a druhá pro výkonnostní sport. Gymnastka Eva Bosáková, díky jejímuž obsazení vyvolává smyšlený příběh dojem dokumentu, po léta obětuje své soukromí dosažení vrcholného sportovního výkonu a těší se, že si jednou vše vynahradí. Naopak Věra, která se dosud soustředila na rodinu a domácnost, je zase nespokojená pro nedostatek seberealizace. Obě ženy si stejně jako hrdinka Stropu kladou otázku po smyslu života, ukazuje se však, že ve chvíli, kdy by mohly realizovat svůj sen "o něčem jiném", se dobrovolně vracejí k dosavadnímu způsobu života, protože začínají tušit, že právě tam je jejich místo... (oficiální text distributora)

Fifer

Výborné. Věra šíří svoji myšlenku o emancipaci žen, klade otázku o náplni lidského života. Ukazuje, že dítě si někteří pořizují pouze z bezradnosti, aby nemuseli řešit co se sebou a pak zjistí, že situaci nevyřeší, spíše naopak. Taktéž milenec na chvíli sice přeruší rutinu, ale neřeší problém sám, neřeší, proč si vůbec žena našla milence. Věra se tedy přiklání k seberealizaci, k tvrdé dřině, která ji připadá smysluplnější. Ačkoliv i zde naznačuje úskalí- a to zejména ve sportu. (Co budu dělat až skončím se sportem, který pro mě znamená všechno?) Scény z domácnosti i z tréninku gymnastky Bosákové jsou natočeny naprosto bezchybně. Ještě bych chtěl zdůraznit, že tato témata byla ve své době velmi průkopnická, dnes už tomu tak není, ale film je natočen tak skvěle, že má stále cenu se na něj podívat. ()

GIK

Vynikající dokument kombinovaný s druhým příběhem - hraným filmem. Jediným nedostatkem je horší výkon malého kluka. Není tak strhující, jako všechny ostatní postavy - sportovci i herci. Asi tam byl z protekce. Přemýšlel jsem i o 5*, ale s nima uvidím po příští projekci. ()

honzic

Filmy Věry Chytilové mne nikdy moc nebraly až na výjimky. Prostě mají takový zvláštní nádech a to je i zde. Tady jde spíše o dokumentární styl než nějaký skutečný. Hodnocení: 55 % ()

charles3

Typická ukázka tehdejšího "cinéma-vérité" v českém provedení. Více než zdařilý celovečerní debut V.Chytilové. Scény s Evou Bosákovou a jejím trenérem Ogounem v tělocvičně si klidně zaslouží *****. ()

ABC1

Skvělý debut Věry Chytilové, který jsem léta chtěla vidět a povedlo se mi to až po její smrti...Z knihy Věry Čáslavské Cesta na Olymp znám problémy Evy Bosákové se saltem...,, moc jsem se těšila, až uvidím na "plátně" trenérku Matlochovou i pana Ogouna; byli takoví, jak jsem si představovala, stejně tak i vyčerpávající trénink na hranici snesitelnosti kompenzovaný koupí hezkých bot!!! Druhá dějová linie mi nepřišla až tak zajímavá, i když asi v době vzniku to bylo opravdu "něco jiného" než přitrouble optimistické budovatelské škváry... ()