Milý Frankie

všechny plakáty

Devítiletý Frankie Morrison, který je hluchý, se s matkou Lizzie a babičkou Nell už poněkolikáté stěhuje. Tentokrát ale budou bydlet u moře, což chlapci připomíná jeho otce, o němž je přesvědčený, že se plaví na lodi. Matka mu o něm nechce říci pravdu a tak píše chlapci dopisy, které on považuje za dopisy od otce a na které pak odpovídá na adresu poštovního boxu, odkud je matka vybírá. Lizzie mu rovněž kupuje známky, údajně také od „otce“ … V novém bydlišti začíná Frankie chodit do školy a najde si i kamaráda Rickyho Monroea, i když ten občas lže a nechová se k němu pěkně. Zato majitelka sousedního obchodu s hranolky a rybami Marie si ho zamiluje a spřátelí se také s Lizzie. Ta synovi řekla, že loď, na které jeho otec Davey slouží, se jmenuje Accra. Netuší, že taková loď skutečně existuje a zděsí se, když se v novinách dočte, že má v nejbližší době přistát právě v jejich městě. Frankiemu to řekne Ricky, zároveň se mu ale pošklebuje, že za ním otec jistě nepřijde. Chlapci se spolu vsadí … Frankie se těší, že s otcem zajde na fotbalový zápas. Kamarádka ze školy je toho názoru, že mu matka otcův příjezd neoznámila, protože chce, aby to bylo překvapení… Lizzie je rozhodnutá za každou cenu něco podniknout, aby pravda o smyšleném otci nevyšla najevo, i když její matka je rozhodně proti a chce říci chlapci pravdu. Lizzie zajde do baru a pokusí se najít muže, který by za úplatu jeden den dělal Frankieho otce, ale odejde odtamtud zdrcená, protože ji osazenstvo považuje za prostitutku. Promrzlou ji na lavičce u moře najde Marie s přítelem. Marie jí pak dá adresu svého známého, který by možná požadovanou roli sehrál … Lizzie se s ním setkává a neznámý muž nakonec souhlasí … V den, kdy má přijít na návštěvu, Frankie zmizí z domu a Marie ho najde na břehu moře. Doma se pak chlapec setká se svým „otcem“. Dostává od něj knihu o mořských rybách, o které se vášnivě zajímá. Když se dozví, že otec se o jeho vášni dozvěděl z jeho dopisů, vrhne se mu do náruče … Jdou spolu na fotbalové utkání, kde Frankie Rickymu hrdě ukáže, že „otec“ za ním přišel a on prohrál sázku. Neznámý s Frankiem si hrají u moře, házejí žabky a chlapec si tajně schová kámen, který pro něj jeho „otec“ sebral. Muž pak Lizzie požádá, jestli by se s oběma nemohl sejít ještě druhý den, jeho loď údajně odplouvá až pozítří. Lizzie je nejprve ostře proti, nakonec ale souhlasí … (TV Prima)

kikin01

Tento snímek mě utvrdil v tom, že Velká Británie vážně umí! Má neobyčejný styl točení citlivých dramat a Dear Frankie je toho důkazem. Krásný film, u kterého jsem si samozřejmě zase pobrečel. Vedle příjemné hudby film nabídne herecké výkony, které jsou nadmíru výtečné a roli malého Frankieho zahrál Jack McElhone opravdu přesvědčivě. A pak mi z toho všeho bylo smutno... ()

Fajung

Čisto priemerná romantická záležitosť okorenená ľahkým dramatickým príbehom. Neurazí, ale ani nenadchne a nedá dôvod pozrieť si to znova. 55% ()

Radek273

Citlivý, avšak v žádném případě nikterak nereálný příběh matky, která se pro svého syna denně obětuje a snaží se v něm zároveň udržet co nejlepší vzpomínky na jeho otce. Snímek to není špatný, ale místy se celkem vleče a místy zase naopak přeskakuje posloupnost událostí, které jsou pro takový vývoj děje, jaký je tu vyobrazen, nezbytné a logické. Na druhou stranu přístupnost (žádné přehrávání, prostě ryzí faktické ztvárnění) a vyvarování se "amerického" konce je bezesporu velkým kladem celého filmu. A nejlepší scéna? Jayd Johnsonová čeká, že ji Frankie vyzve k tanci! ()

Kozlowski8

Máma, hluchý synek, babička - a Gerard Butler, který se, po domluvě s mámou, na jeden víkend stává chlapcovým znovunalezeným tátou...I přes některé berličky v příběhu a nijak extra nápaditý děj, přináší film vcelku hezký, milý a příjemný zážitek s vhodně vybranými herci a hezkou hudbou. 70 %. ()

Vital

Role malého a hluchého chlapce na mě velmi zapůsobila,smozřejmě že v tom nejlepším :-) a i když své city a emoce nevyjadřuje slovy,tak na jeho oblyčeje je krásně vydět,jak moc touží po tátovy,a scéna,kdy se prochází on a jeho "nahrádní" táta u moře a v pozadí hraje pomalá písnička,je skutečně krásné.... ()

Lukas0801

Strhující, pravdivé a možná až příliš emotivní, takhle bych shrnul tento film. Těžko si vzpomínám na nějakou obdobu. Jako takhle emotivní film si vybavuji možná jenom Changeling, ale tohle bylo podle mého názoru možná ještě propracovanější (když neberu v potaz, že Changeling byl točen podle skutečné události). Někdo tady psal, že tento film je natočen amatérsky a bez jakýchkoliv hvězd. No, ano - tento pocit máte, když se podíváte na DVD obálku, ale po zhlédnutí toho filmu mám pocity naprosto opačné. Jedním slovem skvělé. Takový příběh totiž jednoduše nepotřebuje hvězdné obsazení. 95% ()

saaaky

Jednoduchý začátek, jednoduchá zápletka i řešení. Přesto velmi citlivé drama, poukazující na těžký život některých matek po celém světě. Zaujme nejen svou skoro dokonalou jednoduchostí, ale i velmi dobrým rozuzlením, poměrně překvapujícím a přitom tak krásným závěrem. Musím říct, že i přes přetrvávající chřipku mne tento film až příliš zaujal a rozhodně mne překvapil. Navíc výkon Emily Mortimer, mé oblíbenkyně, se role od role zlepšuje a Emily tak jednoznačně potvrzuje to, co již od Match Pointu, kde jsem ji spatřil poprvé - jde o vycházející slunce filmového nebe britského, i světového. Gerard Butter, z počátku na pohled drsan a elegán, se ukazuje jako citlivý " polootec " a krásně doplňuje celkovou atmosféru filmu. Prozatím pro mne známá pouze z Případu Inspektora Lynleyho - Sharon Small se rozhodně ukázala také v tom nejlepším světle. Filmu dávám s jasným úsměvem na tváří a mírnou dávkou slz v očích full house. Více takových filmů! ()

just a child

Tá úplná nenápadnosť a jednoduchosť tohto filmu je jeho jedinečnosťou. Veľmi milé. Nevinné. Smutné. Dojemné. Romantické, aj keď žiadne slovíčko 'milujem ťa' nepadlo. DOKONALÉ. ()

acervena

Sice je to teda fofr, jak rychle a pěkně se situace vyřešila, ale přesně tohle jsem potřebovala.. mám ráda britské filmy s pohledy na průmyslová města na pobřeží a tady je navíc pár moc pěkných scének, jemný, klidný a něžný film ()

baterka.27

Film mě hluboce zasáhl. Námět hluchého chlapce vyrůstajícího bez otce je sám o sobě velice dojemný, ale tvůrci nedopustili, aby se z filmu stal patos. Z Frankieho nedělají zbytečně chudinku, veškeré dialogy znějí tak přirozeně a lidsky, a žádný dokonalý happyend a žili šťastně až do smrti se nekoná. Prostě jak to v životě chodí. ()

raru

Dávam tomu plný počet.Príbeh je skvelý,herecké výkony tiež.Ale čo ma naozaj dostalo,to bol malý Frankie.Nestáva sa mi často,aby som bol tak veľmi dojatý,ako v tomto filme. ()

demovka

Milý, klidný, pohodový film. Není až zas tak romantický, jak se uvádí, ale je spíš určen pro větší děti. Mohl by se považovat i za rodinný. Romantika mezi dvěma dospělými je na vedlejší koleji a film se na ni nesoustředí. Prodblém se špatným otcem, který se zdá neřešitelný, se najednou velice lehce vyřeší. Nikdo moc nepřemýšlí, co bude v budoucnosti.Jen poznámka: Který muž by dělal dobrovolně tatínka hluchému klukovi (za pár tisícovek), kdyby věděl, že to bude muset dělat pokaždé, když se vrací zpátky domů. Nevím....museli mu být hned sympatičtí, jak syn, tak maminka. ()

KraLuban

Na hranici 5* - nádherný lidský příběh, možná až příliš otevřený konec. Přesto, tenhle malý pohled do života hluchého Frankieho a jeho matky rozhodně stojí za podívání. Dlouho jsem neviděl tak příjemný a laskavý film. Být holka, brečím jak želva:). ()

Pattrick

Todle se nedělá, todle se NE-DĚ-LÁ. Takhle mě emotivně rozdrtit, rozmlátit a pak znovu a znovu a stále dokola, dokud mě to ze mne nevycucne poslední dávku emocí. Neskutečný scénář, příběh, který je naprosto prostý, ojedinělý, geniální a tak emotivní, že přemýšlím, jestli tomu za tu újmu nedat odpad. Nádherně zahrané všechny postavy. Gerard Butler je excelentní a Emily je překrásná, okouzlující. Čekal jsem různé konce, čekal jsem smutný, rozesmutnělý, ale takový? Přistoupil jsem na jejich hru a první beznaděj se dostavila tak brzy a pokračovala každým silnějším momentem filmu a že jich tam bylo, až se za to stydím, že jsem řval jak malé děcko. Nejhorší je, že divák je napnutý jak struna a pak do něj režisérka, scénáristka pouštějí takové dávky šoků, ale děkuji. OPRAVDU DĚKUJI, TODLE SE ZAPÍŠU HODNĚ HLUBOKO JAK DO HLAVY, TAK DO SRDCE, PROTOŽE TAKOVÁ LÁSKA MEZI MATKOU A DÍTĚTEM SE SNAD NIKDY NEZFILMOVALA. Pokud někdo viděl podobný film, prosím o doporučení. 100% (já jsem spokojenej s každou částí filmu) ()

FireFox

Hezký, citlivý, decentní. Hluchota není brána jako berlička ke vzbuzení lítosti (to až na konci se dozvíme příčinu, která otřese nejen otrlým námořníkem). Film nemá jasný happy end a vyznívá do ztracena asi jako skutečný život. Hudba v čele s baladou Damiena Rice jen jako třešnička na dortu. ()

Von Kempelen

Ač trochu zdlouhavý, místy klišovitý a bez výraznějších momentů, tak to přesto výborně funguje a výsledek je až intimně hřejivý. Jedna hvězda navíc za G. Butlera; kterej kluk by někdy nechtěl za tátu takovýho námořníka. Kdo ne, tak kecá... ()

domikadb

Spočiatku to bolo iba malé klamstvo, ktoré sa rokmi nabalilo natoľko, že sa mladá mamička s cieľom uchrániť svojho Frankieho, zmohla k niečomu, čo zmenilo život ich oboch. Prijať človeka, ktorého ani nepoznáte, no cítite v priebehu pár dní, že je to niekto, kto vás dopĺňa, koho ste v živote postrádali. Pekné filmové spracovanie, ktoré nepotrebovalo slová na povedanie toho najpodstatnejšieho... ()