Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedmý díl pod názvem Hrabě Monte Christo již plně odrážel realitu života po srpnové okupaci roku 1968. Jaroslav Dietl rozvíjel na příběhu řezníkovy rodiny aktuální témata po sovětské invazi: zradu, vpád nezvaného hosta, českou povahu, pokrytectví a podobně. Děj je prošpikován dobovými narážkami a je plný jinotajů, zazní například i jméno Alexandera Dubčeka. Snová rovina se pak odehrává v prostředí románu „Hrabě Monte Christo“, jako hlavní zrazený a posléze se mstící hrdina Edmond Dantes se vidí řezník Rudolf.
Tentokrát byly všechny písně složeny přímo pro tento díl, vzniklo jich celkem osm, přičemž ta nejslavnější, „Modlitba pro Martu“ v podání Marty Kubišové, zazněla na samém závěru jako součást noblesního svatebního bálu. Píseň měla původně poprvé zaznít právě až v sedmém dílu, ale natočena byla již dva dny po srpnové okupaci a následně byla odvysílána v Československém rozhlase a stala se hymnou odporu vůči vstupu vojsk. Konec pořadu proto doprovázelo „vysvětlení“, že píseň není nikterak spojena s odehrávajícími se politickými událostmi: „Autoři podotýkají, že závěrečná píseň Modlitba byla původně složena pro tento příběh a že není jejich vinou ani jejich zásluhou, že mezitím proslula a přerostla rámec celého pořadu.“ (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (3)

  • Píseň Modlitba od Marty Kubišové zazněla v tomto díle, který byl vysílán na podzim roku 1968, to ji ale už znal celý národ, protože autoři se rozhodli ji nasadit do rozhlasového vysílání v důsledku okupace v srpnu 1968. První verze písně se nahrávala v hudebním studiu na Petynce, autor hudby Jindřich Brabec přijel vyděšený v rozstříleném autě od kulek spřátelených vojsk. V této nahrávce je drobná chybička v textu, která vznikla tím, že autor textu Petr Rada text přečetl do telefonu, protože jej dopisoval na poslední chvíli. Místo „lide“, zazpívala Marta „lidé“. Je zvláštní, že v místech, kde se píseň „Modlitba“ nahrávala, je dnes sakrální prostor malé modlitebny. (sator)
  • Zatímco v předchozích dílech zněly šlágry, tedy písně již známé a oblíbené, pro tento díl byli vybrání autoři vítězné písně festivalu Bratislavské Lyry z roku 1968. Vítězná píseň se jmenovala „Cesta“ a zpívala ji Marta Kubišová a autoři byli skladatel Jindřich Brabec a textař Petr Rada. (sator)
  • Díl obsahuje i scénu, která zdánlivě nemá logiku. Generál, který zradil námořníka Dantese, se ve scéně setkání s navráceným hrabětem Monte Christem odjede nejdříve ve studiu natočeném záběru zastřelit, aby se najednou obraz ze studia přenesl na komunikace u Strahova, kde se postava v kočáře opravdu zastřelí. Na jaře roku 1968 se totiž na stejném místě zastřelil generál Vladimír Janko, náměstek ministra obrany ČSSR. Důvodem bylo otevření armádních kauz z éry prezidenta Novotného, do kterých byl Janko namočen. V jednu chvíli se dokonce spekulovalo o tom, že plánoval s kolegou vojenský převrat s cílem obnovit moc Antonína Novotného. (Česká televize)

Reklama

Reklama