Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (festivalový název)

• Východní Německo

Die Spur führt zum Silbersee

Dobrodružný / Animovaný / Rodinný / Western

Východní Německo, 1989, 80 min

Günter Rätz

Předloha:

Karl May (kniha)

Günter Rätz

Jedna z nejvěrnějších adaptací knižní předlohy Karla Maye uspěje i bez tohoto kontextu. Děj je velmi zábavný a napínavý. Pouze zde se mají diváci možnost seznámit s postavami Hobble Franka a Tety Drollové (muž). Jediné dvě zásadní věci, které jsou v knize a chybí v tomto filmu: přepadení Buttlerovy farmy a postava Old Firehanda (ten chybí i ve filmu z roku 1962). Naopak nechybí geniální dějové linky s černým panterem na lodi a uvěznění banditů v železničním tunelu. Východní Němci chystali i loutkový film Duch Llana Estacada, ale ten již nebyl natočen vzhledem k přelomovým událostem roku 1990. Podle mě je skutečně škoda, že tento film nebyl nadabován do češtiny a vydán alespoň na DVD. Hodnocení filmu: 85 %. Dodatek: poklad a stříbrné jezero se staly později námětem pro animovaný film z roku 2007 a pro druhý díl televizní trilogie z roku 2016. V těchto případech se filmaři totálně odklonili od literární předlohy Karla Maye (mj. jde v těchto filmech o poklady Inků!! a Apačů!). Ve všech čtyřech snímcích s motivem pokladu na stříbrném jezeře chybí postava Old Firehanda, který je v románu zcela stěžejní postavou.(28.11.2016)

• - Bylo zhotoveno okolo 90 loutek a 36 různých dějišť. (hippyman)

• - Realizace filmu trvala přes tři roky. Již v roce 1987 mohli návštěvníci při dnech otevřených dveří společnosti DEFA obdivovat železniční stanici a lokomotivu Union Pacifiku. (hippyman)