Loutkový film vypráví o parníku na Mississippi, na němž pluje bandita Brinkley, na kterého byl vydán zatykač a který proto své zrzavé vlasy schovává pod černou parukou. Old Shatterhand, doprovázený Hobble-Frankem a Tetou Drollovou, se také nachází na parníku, aby kmenu náčelníka Velké Medvědice doručil mapu, která vede ke zlatému pokladu na Stříbrném jezeře. Brinkley se o mapě dozví a pokusí se ji ukrást. Nejen mapa ale může skončit ve špatných rukou, ohrožené jsou i peníze na odměny pro železničáře. Vinnetou spěchá na pomoc – zvládnou ale s Old Shatterhandem zastavit Brinkleyho a jeho bandity? Je ještě možné poklad na Stříbrném jezeře zachránit?(Das Filmfest)
Jedna z nejvěrnějších adaptací knižní předlohy Karla Maye uspěje i bez tohoto kontextu. Děj je velmi zábavný a napínavý. Pouze zde se mají diváci možnost seznámit s postavami Hobble Franka a Tety Drollové (muž). Jediné dvě zásadní věci, které jsou v knize a chybí v tomto filmu: přepadení Buttlerovy farmy a postava Old Firehanda (ten chybí i ve filmu z roku 1962). Naopak nechybí geniální dějové linky s černým panterem na lodi a uvěznění banditů v železničním tunelu. Východní Němci chystali i loutkový film Duch Llana Estacada, ale ten již nebyl natočen vzhledem k přelomovým událostem roku 1990. Podle mě je skutečně škoda, že tento film nebyl nadabován do češtiny a vydán alespoň na DVD. Hodnocení filmu: 85 %.
Dodatek: poklad a stříbrné jezero se staly později námětem pro animovaný film z roku 2007 a pro druhý díl televizní trilogie z roku 2016. V těchto případech se filmaři totálně odklonili od literární předlohy Karla Maye (mj. jde v těchto filmech o poklady Inků!! a Apačů!). Ve všech čtyřech snímcích s motivem pokladu na stříbrném jezeře chybí postava Old Firehanda, který je v románu zcela stěžejní postavou.(28.11.2016)
-
Realizace filmu trvala přes tři roky. Již v roce 1987 mohli návštěvníci při dnech otevřených dveří společnosti DEFA obdivovat železniční stanici a lokomotivu Union Pacifiku.
(hippyman)
-
Bylo zhotoveno okolo 90 loutek a 36 různých dějišť.
(hippyman)
Kakho-oto
Jedna z nejvěrnějších adaptací knižní předlohy Karla Maye uspěje i bez tohoto kontextu. Děj je velmi zábavný a napínavý. Pouze zde se mají diváci možnost seznámit s postavami Hobble Franka a Tety Drollové (muž). Jediné dvě zásadní věci, které jsou v knize a chybí v tomto filmu: přepadení Buttlerovy farmy a postava Old Firehanda (ten chybí i ve filmu z roku 1962). Naopak nechybí geniální dějové linky s černým panterem na lodi a uvěznění banditů v železničním tunelu. Východní Němci chystali i loutkový film Duch Llana Estacada, ale ten již nebyl natočen vzhledem k přelomovým událostem roku 1990. Podle mě je skutečně škoda, že tento film nebyl nadabován do češtiny a vydán alespoň na DVD. Hodnocení filmu: 85 %. Dodatek: poklad a stříbrné jezero se staly později námětem pro animovaný film z roku 2007 a pro druhý díl televizní trilogie z roku 2016. V těchto případech se filmaři totálně odklonili od literární předlohy Karla Maye (mj. jde v těchto filmech o poklady Inků!! a Apačů!). Ve všech čtyřech snímcích s motivem pokladu na stříbrném jezeře chybí postava Old Firehanda, který je v románu zcela stěžejní postavou.(28.11.2016)