Reklama

Reklama

Ong-bak

  • Thajsko Ong-bak (více)
Trailer

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (508)

petero 

všechny recenze uživatele

Ong-bak? Čo to je? No je to (asi) socha budhu z jednej dedinky, ktorej hlavu ukradnú nejaký zlí chlapíci a najstatočnejší muž z dediny sa ju vydá hľadať a hlavne získať (vybojovať). Že námet je nič moc? No poviem vám vždy lepšie ako keď má niekto pomstiť niekoho brata... A tak sa hlavný hrdina dostane nechtiac do arény a ... Proste skvelá réžia Prachya Pinkaewa (kto to je?) a tie akčné scény (film mi najviac pripomenul Mortal kombat alebo Krvavý šport, ale tie si 5 hviezdičiek určite nezaslúžia) natočené dosť brutálne, ako napríklad v Rundown, dočkáte sa aj lámaní kostí a jednej lebky ;-), bojové umenie hlavného hrdinu ktorý používa hlavne lakte a kolená (super, super), a uvidíte niekoho fajčiť tak ako ste zaručene ešte nevideli ;-)) a protivník si musí pichať nejaké povzbudzujúce látky aby na našeho hrdinu mal (vzpomínate na Dolpha Lundgrena v Universal Soldier). Proste prekvapujúca zábava z východu. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Tak pod slovním spojením Made in Thailand už se neskrývají jenom boty a trička pochybné kvality, ale i filmy. Nevím jak vypadjí ty ostatní, ale soudě podle tohoto, tak kinematografie je v Thajsku pravým opakem textilního průmyslu. I když mi vrtá hlavou, co je na Ong-Bak tak vyjímečného. Příběh o chudém vesnickém klukovi, který se vydává do velkého světa Bangkoku, aby našel ztracený posvátný artefakt, není nijak objevný ani pro domácího diváka, který něco podobného zná z normálních pohádek. To co dělá Ong-Bak tak vyjímečným je forma, která sice obsah přebíjí snad ve všech směrech, ale na druhou stranu jej neubíjí úplně a nechává mu jistý prostor. Oboje se vzájemně podřizuje druhému, takže vzniklá symbióza nikoho neurazí. Hledat mouchy na formě se asi nevyplatí. Choreografie akčních scén je našlapaná a divákovi nezbývá nic jiného než tiše zírat. Přesto však musí přijmout jistá pravidla hry, která film vytyčí. A tím nejdůležitějším je neustálé opakování zpomalených záběrů, pouze z jiného kamerového úhlu. Opakování je sice matka moudrosi (prý i posmoderny), ale od diváka to chce trošku shovívavé trpělivosti. Ale jenom o kopancích akce není. Viděl jsem mnoho (ale opravdu mnoho) honiček na všem možném, od aut přes kola až po lodě. Ale ještě nikdy jsem neviděl honičku tříkolových rikší. Originální nápad (na můj vkus určitě), ale jeho inspirace leží někde jinde. Za mořem u hamburgerového národa. Zpomalování a zrychlování záběrů má v popisu práce Tony Scott. Inspirace jeho filmy je zde viditelná dost zřetelně. A film sám to nepopírá, když se v jedné scéně na dveřích objeví plakát ke Scottově akčnímu thrilleru Spy Game . Díky tomuto děkovnému aktu před filmem smekám a uznávám, že se jedná pouze o inspiraci a ne vykrádání. Ong-Bak rozhodně není na škodu shlédnout. Pro diváka, který se o výchoasijskou kinematografii nezajímá nijak aktivně (třeba já), je Ong-Bak hodně příjemným překvapením a velmi zajímavým zpestřením jinak v poslední době příšerného jídelního lístku, předkládaného hamburgerovým národem. ()

Reklama

predators 

všechny recenze uživatele

Je znát, že se zde všichni učí. Všichni všechno, kromě bojového umění a kaskaderských kousků. Ty jsou jednoznačnou ozdobou jinak průměrného asijského béčka. Toho pravého ořechového jsme se dočkali o pár let později, takže abych byl férový, dám, co si Ong-bak zaslouží, tedy onen průměr. 55% ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Jsem tu jediný kdo od filmu očekává i něco jako herce, příběh, scénář nebo režii? Ano, akční scény jsou dobré a se slušnou choreografií, ale nejsou ani nic geniálního a jejich velkou vadou je několikanásobné opakování efektnějších kousků - dobrý režisér by měl vše podstatné vypíchnout najednou a ne při čtyřnásobném zopakování několika různými kamerami, navíc ve zpomaleném záběru. Jenže kromě těch akčních scén je všechno naprosto příšerné - příšerný příběh o vidlákovi z vesnice snažícím se získat zpět hlavu budhovy sochy, příšerní herci odříkávající ještě příšernější repliky, no prostě humus. Jako sestřih několika dobrých soubojů to ujde, ale jako film je to odpad. ()

Lhurgoyf 

všechny recenze uživatele

Uááá, naprostá bomba. V Thajskej dedinke je ukradnutá hlava buddhy Ong-baka, a tak sa miestny talentovaný bojovník Ting vydáva do mesta po jej stope. Samozrejme, jeho cesta bude dlhá a tŕnitá... Wow, tak na čom stráca klišoidný príbeh, na tom získava jedným slovom DOKONALÁ akcia. Tak realistické, až dokumentárne surové súboje sa len tak často nevidia. Ďalšie devízum spočíva v použití klasickej "ručnej" práce, bez použitia wire-fu, alebo počítačovej grafiky. Zabudnite na divné uhly kamier zakrývajúce osobný kontakt bojovníkov, tu je doslova vidieť, že herci si skutočne poriadne namlátia. V neposlednom rade treba spomenúť herca v hlavnej úlohe Phanoma Yeeruma (iným menom Tony Jaa), ktorému by mohol jeho "gumovitosť" závidieť aj sám Jackie Chan. Čo stvára ten chlapík, je až k neuvereniu. Nezostáva mi už nič iné, len všetkými desiatimi Ong-bak doporučiť. Ani na minútu z neho nespustíte oči. PS: Chcete viac? Skúste Born to Fight! ()

Galerie (65)

Zajímavosti (17)

  • Tony Jaa strávil čtyři roky trénováním starodávné formy bojového umění Muay Boran (předchůdce Muay Thai) a následně všechny riskantní scény zahrál sám, bez pomoci kaskadéra. (Matty)
  • Na produkci filmu se podílel Luc Besson. Tvůrci mu nezapomněli vzdát dík. Ve scéně s tříkolovými „taxíky“ jeden z nich narazí do budovy a vlevo dole, pod silnicí, si můžete přečíst "Hi Luc Besson we are waiting for you". (Matty)
  • Během honičky uličkou, těsně poté, co Tony Jaa předvede pár break-danceových pohybů na stole, seskočí dolů a uteče, můžete na stěně v pozadí vidět nápis “Hi Spielberg let do it together". (Matty)

Související novinky

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (více)

Tony Jaa sa vracia

Tony Jaa sa vracia

05.08.2005

V thajskom akčnom filme Ong-Bak sa dovtedy neznámy borec Tony Jaa predviedol v plnej sile, film sa stal veľkým hitom vo viacerých kútoch sveta (a dotiahol to dokonca aj do našich kín) a Tonyho začali… (více)

Reklama

Reklama