poster

Kouřové signály

 • Kanada

  Smoke Signals

 • slovenský

  Dymové signály

Komedie / Drama / Road movie

Kanada / USA, 1998, 88 min

 • Renfield
  ****

  Trvalo mi osmnáct let, než jsem se k tomuto "jinému" filmu dostal. Přece jen jsem o něm tenkrát četl v nemocnici, což je místo, na které člověk raději zapomíná a tak jsem poněkud zapomněl i na Kouřové signály. Čas na Thomase, Victora a především jejich příběh o cestě, při které se mimo jiné znovu obnoví jejich přátelství přišel nyní... Právě příběhem je to vlastně jednoduchý film, který ale nepostrádá vícero vtipných, ale i dramaticky silnějších scén. Jeho největší zajímavostí ale samozřejmě zůstává nahlédnutí do života dnešních indiánů a právě to mě původně zaujalo nejvíce. Herecky je to film uvěřitelný, navíc především hlavní herci hrají velice dobře. Chris Eyre natočil tématem a obsazením zajímavou road movie, která rozhodně nezklame, naopak pobaví a třeba i rozesměje jednou z několika povedených hlášek. 75%(12.9.2016)

 • marmota-b
  *****

  Nezbývá mi, než doplnit reakci na komentář od uživatele Cappuccino: Když to je právě to, tady nejde o žádný "odkaz tajemných Indiánů", tady jde o normální lidi tady a teď (v době tvorby filmu, tedy :-) se spoustou běžných lidských starostí, a ještě k nim mají navrch problémy, které jim servíruje život Indiánů v dnešních USA. Když je člověk na internetu trochu sleduje, drtivá většina jejich "vzkazů" nám bělochům zní: jsme tady a žijem, děkujem pěkně. Čili žádné "odkazy" se nekonají. A v běžném životě člověk ty odpovědi taky jen tak nedostane. Proto právě se mi tenhle film velice líbí: že je lidský, a jako lidský život, ne moc předvídatelný. No a pak asi mám slabost pro filmy s absurdními vtípky a situacemi a místním koloritem, protože jak tak koukám na svou desítku oblíbených, mám jich tam hned několik...(25.8.2015)

 • Davej
  ****

  "John Wayne´s teeth, John Wayne´s teeth, are they plastic, or are they real?" Kdyby nic jiného, tak tuhle říkanku si budu z téhle indiánské roadmovie pamatovat ještě hodně, hodně dlouho. Mimochodem, docela mě překvapilo, jak je John u indiánských teenagerů "oblíbený". Trochu jsem se nad tím ale zamyslel a chápu je.(24.5.2003)

 • Cappuccino
  ***

  Smoke Signals aneb ako sa ukecaný a krehký & tichý a tvrdý vydali na cestu, ktorá ponúka plno otázok, no prakticky žiadne odpovede. S prespríliš kladným hodnotením užívateľov csfd bohužiaľ nesúhlasím. Jednoduchá, pokľudná a nie príliš náročná rozprávka na poobedné "lehárom". Nič viac, nič menej. Odkaz tajomných indiánov by si mal na otisknutie do ľudských sŕdc nájsť úplne inú cestu..(25.7.2011)

 • Malarkey
  ***

  Indiáni pro mě nejsou zrovna kulturou, kterou bych vysloveně vyhledával. Když ale na ně občas narazím ve filmech, rád se na ně podívám. Zajímavé ale je, že ve výsledku s těmi filmy zůstanu tak nějak na průměru. Ani nepřekvapí, ani nepotěší. Prostě ukážou to, co ukazuje snad každej film o indiánech. Utlačovaný národ bílou většinou, která se ve svém světě utápí v chlastu, jak zvíře v ohradě.(25.9.2015)

 • - Závěrečný Thomasův (Evan Adams) monolog "How do we forgive our fathers?" pochází z básně “Forgiving Our Fathers” od Dicka Lourieho z knihky "Ghost Radio". Báseň je dohledatelná i na internetu. (marmota-b)

 • - Rezervace, kde žijí Victor (Adam Beach) a Thomas (Evan Adams), je rezervace Coeur d'Alene v Idahu. Vodopády na konci filmu jsou Spokane Falls ve státě Washington. (marmota-b)

 • - Příběh je založen na knížce "Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven" od Shermana Alexieho, který napsal i scénář. (marmota-b)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace