Kouřové signály

• slovenský

Dymové signály

Komedie / Drama / Road movie

Kanada / USA, 1998, 88 min

Smoke Signals aneb ako sa ukecaný a krehký & tichý a tvrdý vydali na cestu, ktorá ponúka plno otázok, no prakticky žiadne odpovede. S prespríliš kladným hodnotením užívateľov csfd bohužiaľ nesúhlasím. Jednoduchá, pokľudná a nie príliš náročná rozprávka na poobedné "lehárom". Nič viac, nič menej. Odkaz tajomných indiánov by si mal na otisknutie do ľudských sŕdc nájsť úplne inú cestu..(25.7.2011)

Tak toto bola čistá " indiánka! " Hoci tam bolo niekoľko za vlasy pritiahnutých udalostí ( napríklad ja, ak by som ožratý zapálil niekomu dom a on v ňom uhorí, tak prestanem minimálne chlastať, kdežto Arnold Joseph musel odísť a až potom prestal chlastať, kedˇ ho začala žena viniť kôli tomu, že malý Victor sa tam trápil... ), okolností ( hádajú sa v aute o tom, že nemá prachy a je k ničomu div si neprijebú na držky, aby v závere vysmiati si povedali, že načo sú ti prachy v rezervácii ) a iných maličkostí ( ktroý doklad môže obsahovať fotku so slnečnými okuliarmi ?? ) , spôsob, akým bol tento film natočený, sa mi nenormálne páčil. To, ako preskočila jedna udalosť z minulosti plynulo do súčastnosti.... Alebo sa mi páčili baby na tom aute, ktoré riadili pospátky. Rozhodne veľmi zaujímavý film!(3.1.2011)

mě tento film nijak nezaujal, indianský život jak je zde prezentován je fajn, ale přišlo mi vše nějak moc zdlouhavé, některé pasáže docela nudné, takže tímto filmem nejsem tolik nadšená, jako ostatní uživatelé, tak kde je chyba? že bych potřebovala vidět jiný film, s lepším námětem, a jiný styl filmu? nejspíč to tak bude, škoda, očekávala jsem od tohoto filmu více, i více té srdeční záležitosti, ale to se zde nestalo, bohužel,(3.2.2011)

Nezbývá mi, než doplnit reakci na komentář od uživatele Cappuccino: Když to je právě to, tady nejde o žádný "odkaz tajemných Indiánů", tady jde o normální lidi tady a teď (v době tvorby filmu, tedy :-) se spoustou běžných lidských starostí, a ještě k nim mají navrch problémy, které jim servíruje život Indiánů v dnešních USA. Když je člověk na internetu trochu sleduje, drtivá většina jejich "vzkazů" nám bělochům zní: jsme tady a žijem, děkujem pěkně. Čili žádné "odkazy" se nekonají. A v běžném životě člověk ty odpovědi taky jen tak nedostane. Proto právě se mi tenhle film velice líbí: že je lidský, a jako lidský život, ne moc předvídatelný. No a pak asi mám slabost pro filmy s absurdními vtípky a situacemi a místním koloritem, protože jak tak koukám na svou desítku oblíbených, mám jich tam hned několik...(25.8.2015)

Obsah včetně závěru: Dva indiánští mladíci z Idaha se vydávají do Phoenixu pro popel otce jednoho z nich. Viktor se snaží držet kamennou tvář indiánského bojovníka a jeho společník je spíše zženštilí pošuk s neustálými patetickými historkami, který se stará o babičku. Viktorův otec zachrání „pošuka“ jako miminko vyhozené z patra hořícího domu. Viktor otci nemůže odpustit, že od nich odjel, když mu bylo jedenáct. Ve Phoenixu se dozvídá od tátovi kamarádky, že odjel kvůli tomu, že tehdy ten dům, kde uhořeli lidé, v opilosti nechtěně zapálil. Společníci se vracejí tátovou dodávkou do rezervace a Viktor tátovi odpouští a sype jeho popel do řeky.(11.12.2008)

• - Rezervace, kde žijí Victor (Adam Beach) a Thomas (Evan Adams), je rezervace Coeur d'Alene v Idahu. Vodopády na konci filmu jsou Spokane Falls ve státě Washington. (marmota-b)

• - Závěrečný Thomasův (Evan Adams) monolog "How do we forgive our fathers?" pochází z básně “Forgiving Our Fathers” od Dicka Lourieho z knihky "Ghost Radio". Báseň je dohledatelná i na internetu. (marmota-b)

• - Příběh je založen na knížce "Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven" od Shermana Alexieho, který napsal i scénář. (marmota-b)